Lai gan Veselības ministrija (VM) ar ministri Ingrīdu Circeni (Vienotība) priekšgalā skaidro, ka nākamgad salīdzinājumā ar šo gadu finansējums veselības aprūpei būs lielāks, no pašas VM parlamentā rādītajiem skaitļiem pirms deputātu balsojuma par budžetu tas neizriet.
Proti, ja šogad, tas ir, 2012. gadā, kopumā veselības nozares finansējums ar papildus piešķirto naudu gada vidū sasniedza 524,4 miljonus latu, tad 2013. gada budžeta projektā tie ir tikai 503,7 miljoni latu. Ministre liek galdā dažādus skaidrojumus, kāpēc tikai izskatās, ka naudas ir mazāk, piemēram, nākamajam gadam nav ierēķināta vienreizējā dotācija šogad lielajām slimnīcām (12 miljoni latu), kādas nākamgad nebūs, un skaidro, ka nākamgad vispār būs vēl par 50 miljoniem vairāk...
Mediķu arodbiedrība aizrāda ministrijai, ka tā ir fikcija – šādi atainot nākamgad veselības nozarei plānoto naudu, savukārt VM atspēlējas, sakot, ka pati arodbiedrība manipulē ar skaitļiem.
Pirms 2013. gada budžeta projekta izskatīšanas Saeimā deputāti tincina nozares ministrus par plānoto finansējumu. Tomēr pat pēc papildu skaidrojuma nav pārliecības, kāds tad nākamgad būs veselības nozares finansējums. VM tabulas, kurās savirknēts veselības nozares finansējums no 2003. gada, rāda, ka 2013. gadā nozarei plānoti 503,7 miljoni latu. Šīs pašas tabulas rāda, ka 2012. gadā tika piešķirti 488,7 miljoni latu, bet pēc budžeta grozījumiem vasarā tie sasniedza 524 miljonus latu. Apskatot šos skaitļus, rodas secinājums – naudas veselībai ir mazāk, nekā šogad kopumā atvēlēts, taču gan veselības ministre, gan VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško skaidro, ka naudas reāli būs vairāk. Proti, vispirms nevajagot skatīties finansējumu šim gadam ar grozījumiem, bet gan bāzes finansējumu. 2012. gadā tas ir vēl citādāks skaitlis – 426 miljoni latu. Ja to skatās iepretim 2013. gada plānam, tad sanākot, ka par 80 miljoniem latu šogad finansējums ir lielāks – 50 miljoni ir nauda, ko valdība atbalstījusi veselības nozarei papildus bāzes jeb pamata finansējumam, bet 30 miljoni, kuri skaitās veselības nozares nauda, bet atrodas finanšu iestādēs. Tiesa, dokumentos šāds bāzes finansējums, pret kuru varētu skatīties kāpumu vai kritumu, nefigurē. Atliek vien ticēt VM ierēdņiem. «Šo pieaugumu veselības aprūpei, tieši ārstniecībai, var redzēt, ja mēs skatāmies ambulatorajai un stacionārajai aprūpei šāgada sākumā piešķirto naudu – 260 miljonus latu – un 2013. gadam plānoto – 310 miljonus latu,» Neatkarīgajai skaidro D. Mūrmane-Umbraško. Tiešām – 50 miljoni latu vairāk, tomēr reāli šogad šai pozīcijai ir piešķirti 303 miljoni latu!
Veselības ministre skaidro, ka ir naudas piešķīrumi, kuri nākamgad nebūs, tāpēc tos nevar ņemt vērā, salīdzinot abu gadu budžetus, piemēram, šogad 12 miljonu tika divām slimnīcām parādu segšanai, nākamgad tāda nauda netiks nevienam piešķirta, 10,6 miljoni ātrajai palīdzībai iepirkumam – arī šāda pirkuma šogad vairs nebūs...
Par šiem skaidrojumiem nav apmierināta mediķu arodbiedrība, kuras vadītājs Valdis Keris saka: «Sausais atlikums ir bēdīgs. Pat, ja mēs skatāmies optimistisko variantu, finansējums veselības nozarei no iekšzemes kopprodukta nākamgad samazinās, nevis palielinās atbilstoši valdības solījumiem. Ja šogad ir 3,3 procenti, tad nākamgad tikai 3,1 procents.» Arodbiedrības nesaprot, kāpēc VM joprojām nespēj dot atbildi, kāpēc nozares vadība atkāpjas no valdības deklarācijas, kurā teikts, ka jau 2014. gadā nozares finansējums sasniegs 4,5 procentus no IKP. Tagad to plānots izdarīt tikai 2020. gadā. V. Keris: «Lai pateiktu, vai un par cik nozarei būs vairāk naudas, ir jāsalīdzina šogad reāli veselībai novirzītais finansējums ar nākamgad plānoto, bet tā ir demagoģija, ja mēs salīdzinām bāzes finansējumu, zināms taču, ka ar to nozare nedzīvo. Tad jau varam darīt vēl trakāk – noņemt kādus 100 miljonus un nākamgad 80 piešķirt un teikt: ir vairāk!»
***
UZZIŅAI
Veselības nozares finansējums
• 2012. gada budžets 488,7 miljoni latu jeb 3,38% no IKP
• 2012. gada budžets, ieskaitot papildus piešķirto naudu 524,4 miljoni latu jeb 3,47% no IKP
• 2013. gada budžeta projekts 503,7 miljoni latu jeb 3,15% no IKP
Avots: Veselības ministrija