Valdība atbalsta LIC reorganizāciju [papildināta]

© F64 Photo Agency

Par spīti Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) iebildumiem, valdība šodien atbalstīja centra reorganizāciju, kas paredz nodot ar infekciju slimību ārstniecību saistītās funkcijas Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai.

Bet sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības jomas funkcijas - jaunai veselības ministra padotībā esošai tiešās pārvaldes iestādei Slimību kontroles un profilakses centram.Reorganizēt LIC paredzēts līdz šā gada 1.aprīlim.

Tāpat valdības apstiprinātais rīkojums paredz, ka Slimību profilakses un kontroles centrs pārņems Nacionālā veselības dienesta un Veselības inspekcijas funkcijas, kas saistās ar sabiedrības veselības monitoringu, slimību uzraudzību un veselības veicināšanu.

Veselības ministrija (VM) norāda, ka patlaban sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses funkcijas netiek īstenotas pietiekamā apmērā. Tādēļ LIC reorganizācijas rezultātā plānots izveidot tādu institūciju, kuras pamatfunkcija ir sabiedrības veselība, vienlaikus novēršot funkciju dublēšanos sabiedrības veselības uzraudzības jautājumos VM padotības iestādēs.

Kā šodien pirms valdības sēdes žurnālistiem uzsvēra veselības ministre Ingrīda Circene (V), valsts pārvaldes funkcijas bija apvienotas ar ārstniecības darbu, taču tās nav savienojamas funkcijas, tāpēc, nodalot epidemioloģisko uzraudzību un analīzi, "tiks sakārtota sistēma".

Izveidojot Slimību kontroles un profilakses centru, tiks iegūta vienota datubāze gan par infekciju, gan par citām saslimšanās, kas ļaus efektīvi plānot profilakses pasākumus, uzskata Circene. Pēc viņas domām, ieguvēji būs arī pacienti, jo infekciju slimību ārstēšana tiks integrēta daudzprofilu slimnīcā. Tuvākajos gados pacientu ārstēšana notiks pašreizējās telpas, sacīja Circene, savukārt VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš norādīja, ka nākotnē plānots Austrumu slimnīcas struktūrvienības maksimāli izvietot vienā vietā.

LIC reorganizācijas galvenais mērķis ir uzlabot infekcijas pacientu veselības aprūpi, iepriekš akcentēja VM parlamentārā sekretāre Liene Cipule (VL!-TB/LNNK). Infekcijas pacientu integrēta ārstēšana daudzprofilu stacionārā nodrošina iespēju operatīvi un efektīvi pacienta ārstēšanā iesaistīt arī citu specializāciju ārstus, piemēram, neirologus ērču encefalīta gadījumā, uzskata Cipule.

Reorganizāciju plānots īstenot par veselības aprūpes nozarei piešķirtajiem budžeta līdzekļiem, un, izveidojot Slimību profilakses un kontroles centru, kopējais amata vietu skaits VM padotības iestādēs nepalielināsies.

Muciņš aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka sākotnēji LIC reorganizācija būs fiskāli neitrāla, proti, tā neprasīs papildu līdzekļus, kā arī ietaupījums pirmajā gadā nav sagaidāms, taču ilgtermiņā, efektīvāk izmantojot nozarei piešķirtos līdzekļus, lielāku finansējumu varēšot novirzīt citu neatliekamo funkciju veikšanai veselības aprūpē.

Šodien pirms valdības sēdes Muciņš žurnālistiem uzsvēra, ka, sākot ar 2013.gadu, potenciālais finansiālais ieguvums nozarē būtu ap 1,5 miljoniem latu. Muciņš skaidroja, ka, integrējot infekciju slimību ārstēšanu daudzprofilu slimnīcā, būs iespējams samazināt vidējo ārstēšanas ilgumu stacionārā, tāpat ir plānots pārskatīt ambulatoro apmeklējumu apmaksu. Vidējo pacientu ārstēšanas ilgumu stacionārā VM plāno samazināt par 10%, savukārt tarifus ambulatorajiem apmeklējumiem plāno padarīt vienādus dažādās ārstniecības iestādēs visā Latvijā. Centralizējot ārstēšanas atbalsta un administratīvās funkcijas, plānots iegūt ap vienu miljonu latu, ko VM arī sola novirzīt pacientu ārstēšanai.

Savukārt LIC arodkomiteja iebilst pret iestādes reorganizāciju, tāpēc vairākkārt sūtīja vēstules valsts amatpersonām un arī atbildīgajai ministrijai. Arodkomiteja atklātajā vēstulē valdībai uzsvēra, ka, atbalstot LIC reorganizāciju, tā "uzņemas atbildību par katru neizārstēto infekcijas slimību pacientu, par katru jaunatklāto tuberkulozes pacientu, kā arī par augstas kvalifikācijas mediķiem, kuri dosies prom no Latvijas".

Šodien LIC arodkomiteja pie valdības ēkas rīkoja piketu pret iestādes reorganizāciju.

Tikmēr LIC direktore Baiba Rozentāle (SC) kopš 6.janvāra izmanto darba nespējas lapu, un pagaidām nav zināms, kad viņa atgriezīsies darbā. Pagaidām LIC direktores pienākumus pilda Jeļena Storoženko.

Šodien valdības sēdē LIC arodkomitejas vadītāja Ilze Bērziņa pauda viedokli, ka veselības ministrei Ingrīdai Circenei (V) ir jādemisionē viņas "antihumānās darbības" un "melnā darbības stila" dēļ. Viņa norādīja, ka LIC darbinieki nav muļķi un saprot, ka reorganizācija saistīta ar interesi par zemi. Pēc viņas vārdiem, Tuberkulozes un plaušu slimību klīnikas teritorija pārsniedz 25 hektārus, bet paša LIC - deviņus hektārus.

Bērziņa norādīja, ka VM vēlas likvidēt labi strādājošu iestādi bez parādiem un pievienot to iestādei, kur būs grūti ievērot labas pārvaldības principus, jo tur būs 5000 darbinieku. Notiekošo viņa vērtēja kā bezprecedenta gadījumu, kad nozares ministrija darbojas ar meliem un demagoģiju. LIC kolektīvs šīs darbības uztverot negatīvi. Viņa arī pauda viedokli, ka no reorganizācijas nebūs ekonomisku ieguvumu.

Turpretī Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis ministriem norādīja, ka Latvijā ilgus gadus ir tendence visus biedēt ar infekcijas slimībām. Kā piemēru viņš minēja legionelozi, no kuras mirst mazāk cilvēku nekā no sirds un asinsvadu slimībām. Viņš arī norādīja, ka savulaik Rozentāle, būdama veselības ministre, likvidēja 1.slimnīcu, Seksuāli transmisīvo un ādas slimību centru. "Tas bija pareizi, un atbalstījām Rozentāles darbību, bet viņa nepaspēja izdarīt vienu - pievienot LIC Austrumu slimnīcai," norādīja Apinis un piebilda, ka nu šis darbs ir nonācis līdz rezultātam.

Circene valdības sēdē norādīja, ka funkcijas netiek likvidētas un pacienti pakalpojumus saņems pilnā apmērā. Viņa arī noraidīja aizdomas, ka ir interese par ārstniecības iestādes zemi. Neviena institūcija atrašanās vietu nemainīšot. "Par to nav runas ne šodien, ne rīt, ne nākamgad," teica politiķe.

Ministre arī teica, ka tiks turpināti darba līgumi ar visiem LIC darbiniekiem, vienīgi mainīsies darba devējs.

Savukārt labklājības ministre Ilze Viņķele (V) uzsvēra, ka 2009.gadā Latvija bijusi unikāla Eiropas Savienībā ar to, ka tika likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra, un tas notika Rozentāles laikā. Viņa vērsa uzmanību arī uz darba nespējas lapu jautājumu, sakot, ka, iespējams, tikai netīšām sakritis tas, ka tieši tagad saslimusi LIC vadītāja. Ir pamats domāt, ka tur ir korelācija, piebilda Viņķele.

Svarīgākais