Jauns pavērsiens noticis HIV/AIDS pētījumu pasaulē – ASV Veselības aizsardzības nacionālais institūts apstiprinājis pētījumu rezultātus: ja persona ar HIV ievēro efektīvu antiretrovirālo (ARV) terapiju, tā seksuālo kontaktu ceļā praktiski nevar inficēt citu cilvēku.
Apvienības HIV.LV vadītājs Aleksandrs Molokovskis Neatkarīgajai norāda, ka šim pētījumam ir būtiska nozīme attiecībā uz Latviju, jo varētu pieaugt to cilvēku skaits, kuri vēlēsies saņemt ārstēšanos, saprotot, ka tā ir arī efektīvs profilakses līdzeklis, lai neinficētu citus.
Ārstē, lai neinficētu
Laikā, kad pagājušajā vasarā Vīnē Austrijā norisinājās pasaules AIDS konference, par ARV terapiju runāja daudz – gan pacientu organizācijas, gan zinātnieki, gan ierēdņi. Tā kā, par spīti miljardiem dolāru tēriņiem, tomēr nav izdevies radīt vakcīnu pret HIV, šo terapiju var uzskatīt par vienu no profilakses veidiem – cilvēks, kas saņem ARV terapiju, samazina HIV vīrusu (tā saukto vīrusa slodzi) līdz minumam. Jau pirms gada un vēl agrāk HIV jomas speciālisti bija pārliecināti, ka terapijai ir būtiska nozīme ne tikai cilvēka ar HIV veselības uzturēšanā, taču tagad tam ir arī zinātnisks apstiprinājums.
ASV Veselības aizsardzības nacionālais institūts apstiprina – ja persona ar HIV ievēro efektīvu ARV terapiju, vīrusa nodošanas risks šā cilvēka neinficētajam seksa partnerim var samazināties par 96 procentiem, ziņo UNAIDS (Apvienoto Nāciju AIDS fonds). «Šis atklājums kardināli mainīs situāciju un sekmēs revolūciju profilakses jomā. HIV ārstēšana kļūs par jaunu prioritāru virzienu profilaksē,» komentējot pētījuma rezultātus, atzinis UNAIDS izpilddirektors Mišels Sidibe. Viņš uzskata, ka tagad profilakses nolūkā «mums ir jānodrošina pāriem iespēja un piekļuve terapijas programmām».
80 procentu jaunu
Pētījumos, ko veica HIV profilakses izmēģinājumu tīkls (HIV Prevention Trials Network), piedalījās vairāk nekā 1700 diskordantu pāru (vienam partnerim ir HIV, otram – nav) no Āzijas, Āfrikas, Latīņamerikas un ASV. Pētījumos piedalījās tikai tie HIV inficētie, kuriem CD4 imūnšūnu skaits ir no 350 līdz 550 – saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) jaunākajām nostādnēm viņi neatbilst prasībām, lai sāktu ārstēšanos. PVO rekomendē ARV terapiju sākt tad, kad šo šūnu skaits sarucis zem 350. Pētījums uzrādījis neapšaubāmus rezultātus.
«Šādai notikumu attīstībai ir nepārvērtējama nozīme, jo zināms, ka 80 procentu jaunu inficēšanās gadījumu ar HIV notiek tieši dzimumceļā,» par pētījumu saka PVO ģenerāldirektore Margareta Čena. PVO šāgada jūlijā gatavojas publicēt jaunos norādījumus HIV ārstēšanā, kas palīdzēšot realizēt pasākumus, lai ģimenes, kurās vienam no partneriem ir HIV, varētu izmantot jaunos HIV profilakses pasākumus.
Tajā pašā laikā pētnieki norāda, ka neviena metode nenodrošina pilnīgu aizsardzību pret HIV. Profilaktiskā ārstēšana ir jāapvieno ar citām HIV profilakses metodēm. Tajās ietilpst, piemēram, pareiza un pastāvīga sieviešu un vīriešu prezervatīvu lietošana, seksa partneru skaita ierobežošana un citas. Jāatzīmē, ka attiecībā uz intravenozo narkotiku lietotājiem attiecas vēl arī pasākumi, lai neinficētos narkotiku lietošanas laikā, pirmām kārtām – tikai un vienīgi savas šļirces lietošana.
Svarīgi Latvijai
Aleksandrs Molokovskis no HIV.LV norāda, ka šīs diskusijas starp PVO un UNAIDS, un citu valstu zinātniekiem par ārstēšanu kā profilaksi notiek jau vairāk nekā divus gadus. Pētījuma rezultāti «uzlikuši punktu uz i». Latvijā ārstēšanos varētu vēlēties saņemt vairāk cilvēku nekā līdz šim, īpaši tas attiecas uz diskordantiem pāriem, jo tādu Latvijā nemaz neesot maz, kas savukārt nozīmē, ka jādomā par papildu finansējumu.
Saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas centra datiem Latvijā ir gandrīz 5000 cilvēku ar HIV, bet HIV/AIDS nodaļas uzskaitē ir 3387 cilvēki. ARV terapiju pašlaik saņem 551 cilvēks. Šo terapiju saņem arī 30 bērnu, kā arī 27 pacienti terapiju saņem profilaktiski (no tiem 19 grūtnieču un 3 mediķi). Latvijā kā problēma tiek norādīts fakts, ka atbilstoši PVO vadlīnijām ARV terapija HIV/AIDS pacientiem jāuzsāk, ja organismā konstatēto CD4 imūnšūnu ir mazāk par 350, bet Latvijā ierobežota valsts finansējuma apstākļos terapiju sāk vēlāk, proti, kad imūnšūnu skaits ir zemāks par 200.
***
UZZIŅAI
CIK Latvijā HIV inficēto?
• Kopējais HIV inficēto skaits Latvijā 4958
• HIV/AIDS nodaļas uzskaitē 3387
• AIDS stadijā 989
• Miruši 500
CIK HIV inficēto ārstējas?
• Specifisko terapiju saņem 551
• ARV terapiju saņem 30 bērnu
Avots: Latvijas Infektoloģijas centrs
***
KAS IR ANTIRETROVIRĀLĀ TERAPIJA?
Cilvēka imūndeficīta vīruss (Latvijā saukts par HIV), iekļūstot cilvēka organismā, vispirms meklē konkrētas šūnas – sauktas par CD4, lai iekļūtu tajās un sāktu vairoties. Tieši šīs šūnas atbild par imunitāti cilvēka organismā, bet vīruss, veidojot savu fabriku, bojā ne tikai šīs šūnas, bet netieši arī visus cilvēka dzīvei svarīgos orgānus.
Veselam cilvēkam CD4 šūnu skaits mainās, jo ik mirkli nepieciešams cīnīties ar kādām infekcijām, taču pieņemts uzskatīt, ka to skaitam jābūt no 600 līdz 1150. Citādi ir ar cilvēku, kuram ir HIV, šo šūnu skaits strauji samazinās, cilvēks zaudē aizsargājošo lietussargu un var saslimt pat ar tādām slimībām, kādas citi pat nav dzirdējuši, jo – organisms nespēj cīnīties.
Pasaulē vēl nav izdomātas zāles, kuras varētu pilnībā iznīcināt HIV, taču ir radītas zāles, kuras spēj apturēt vīrusa vairošanos, palīdzot cilvēka organismam cīnīties. Ārstēšanos ar šiem medikamentiem sauc par antiretrovirālo terapiju. To uzsāk individuāli atkarībā no cilvēka veselības rādītājiem, kur viens no tiem ir šo CD4 šūnu skaits asinīs.
Avots: HIV.LV, Neatkarīgā
***
VIEDOKLIS
Aleksandrs MOLOKOVSKIS, apvienība HIV.LV:
– Faktiski tas pētījuma līmenī apstiprina to, par ko pieņēmuma veidā runājam jau divus gadus, uzreiz pēc tam, kad Šveices varas iestādes paziņoja, ka «cilvēki ar HIV nevar izplatīt vīrusu dzimumceļā, ja viņiem ir nenosakāma vīrusu slodze un nav seksuāli transmisīvu infekciju». Tas nozīmē, ka efektīva antiretrovīrusu terapija līdz minimumam samazina risku, ka cilvēks ar HIV, kurš veic šo terapiju, praktiski nevar citus inficēt dzimumkontaktu ceļā, jo vīruss viņa organismā nesasniedz tādu līmeni, lai inficētu kādu citu. Man personīgi nekad nav bijis šaubu par to! Tomēr tas noteikti neattiecas uz inficēšanos, piemēram, lietojot vienu un to pašu šļirci. Attiecībā uz Latviju šāda pētījuma rezultāti var nozīmēt to, ka pieaugs spiediens uz antiretrovīrusu terapijas piešķiršanu. Ģimenēs, kuros vienam ir HIV, vairāk pievērsīs uzmanību tam un vēlēsies saņemt ārstēšanos.