Strauji palielinājies saslimušo skaits ar rotavīrusu infekciju

 

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ievērojami pieaudzis pacientu skaits, kuri sūdzas par augstu ķermeņa temperatūru, vemšanu un caureju, vienlaikus saglabājoties arī augstam augšējo elpošanas ceļu saslimšanu skaitam.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas (BKUS) mikrobioloģijas laboratorijā 2011. gada pirmajos divos mēnešos konstatētas 356 rotavīrusa pozitīvas fēču kultūras, kas salīdzinot ar 2010.gada pirmajiem diviem mēnešiem ir vairāk nekā 300%.

Rotavīrusa infekcijas laikā bērni sirgst ar vemšanu un caureju, līdz ar to tiek strauji zaudēts šķidrums. Pati vemšana un caureja nav bīstama, bet gan tieši zaudētais šķidruma daudzums. Caureja un vemšana – var ilgt līdz pat 7 dienām, tā bērnam izraisot smagu šķidruma zudumu, kas var būt bīstami bērna veselībai. Lai aizvietotu zaudēto šķidrumu un nodrošinātu bērna organisma rehidratāciju, bieži ir nepieciešams bērnu ievietot slimnīcā.

BKUS pediatre dr. Vija Rimša iesaka stingri ievērot personīgās higiēnas noteikumus, bieži un rūpīgi mazgāt rokas, nevest neveselus bērnus uz pirmskolas vai skolas iestādēm vai nodarbībām un sabiedriskiem pasākumiem, nodrošināt pietiekamu šķidruma daudzumu, kā arī regulāri uzkopt un vēdināt telpas.

BKUS infektologs doc. Ilze Grope saka: ”Rotavīrusi ir ļoti infekciozi un var dienām ilgi dzīvot uz dažādiem priekšmetiem, piemēram, uz bērna grabuļa. Tie ļoti viegli izplatās sabiedriskās vietās. Rotavīrusa infekcija īpaši bīstama ir zīdaiņiem, jo pirmo reizi ar to saslimst tieši mazi bērni, vecumā no 6 – 36 mēnešiem. Līdz sešiem mēnešiem saslimstība ir neliela, jo pārsvarā bērniņi ēd mātes pienu un tādejādi ir aizsargāti pret šo infekciju. Apmēram pusgada vecumā daudzas māmiņas samazina barošanas daudzumu un sāk apmeklēt dažādas sabiedriskās vietas, līdz ar to iespēja saslimt strauji pieaug. Biežāk saslimšana ar rotavīrusa infekciju vēroja vecumā no 1-3 gadiem. Tieši pirmā saslimšana parasti noris vissmagāk.”