Pa vidu gripas epidēmijām plosās zarnu vīrusi

 

Kamēr gripa atpūšas, Latvijā un īpaši Rīgā strauji pieaug to pacientu skaits, kuri sasirguši ar akūtām zarnu infekcijām. Vēl viens gripas AH1N1 saslimstības uzliesmojums gaidāms, tuvojoties pavasarim.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uzņemšanas nodaļā pēdējā mēneša laikā strauji pieaudzis to pacientu skaits, kuriem konstatēti rota un Norfolkas jeb noro vīrusi, kas izraisa caureju. Smagākajos gadījumos pacienti pārvesti uz Infektoloģijas centru, bet pārējiem nozīmēta ārstēšanās mājas apstākļos vai ambulatori. Hospitalizēti tie pacienti, kuriem ir saasinājušās hroniskās slimības.

Rota vīrusa pazīmes ir caureja, sāpes vēdera augšējā daļā, dedzinoša sajūta kuņģa apvidū, rūgtuma sajūta mutē, slikta dūša, paaugstināta temperatūra, nespēks un svīšana. Biežākā komplikācija ir organisma atūdeņošanās, kuras dēļ var būt ģīboņi un saasināties sirds un asinsvadu slimības. Rīgas Austrumu slimnīcas infektologs Māris Liepiņš norāda, ka rota vīrusa infekcijai nav specifiskas ārstēšanas. Slimības gadījumā nepieciešama papildu šķidruma uzņemšana. Rota vīruss izplatās fekāli orālā, kā arī gaisa pilienu ceļā, tāpēc būtiski ievērot personīgo higiēnu.

Arī noro vīrusa, ko tautā bieži nosauc arī par ziemas vemšanas slimību, pazīmes ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, arī galvas sāpes un drudzis. Šis vīruss ir ļoti lipīgs, jo izplatās pat ar mikroskopiskām daļiņām gaisa pilienu ceļā. Noro vīrusa inkubācijas periods ir no 4 līdz 77 stundām (vidēji 36 stundas), bet rota vīrusa – 2 līdz 4 dienas.

Infektologs uzsver: epidemioloģiski svarīgs ir fakts, ka noro vīrusa gadījumā cilvēks apkārtējos var inficēt vēl trīs dienas pēc atveseļošanās. Abu vīrusu ārstēšanas pamatprincips ir dot cilvēkam pēc iespējas vairāk šķidrumu. Var lietot komerciāli pagatavotus speciālus līdzekļus, bet var pagatavot arī mājas apstākļos: vienā litrā ūdens izšķīdināt tējkaroti vārāmā sāls un četras tējkarotes cukura.

Vīrusu izraisītas slimības profilakses nolūkā ieteicams stingri ievērot personīgo higiēnu, rūpīgi mazgāt un dezinficēt priekšmetus, ar kuriem slimajai personai ir bijusi saskare.