Policijas kampaņā slēpti nofilmēts video liecina par iedzīvotāju vienaldzību

Rīgas Pašvaldības policija (RPP) sociālās kampaņas "Neesi vienaldzīgs!" ietvaros ar slēptajām kamerām nofilmētie materiāli liecina par cilvēku vienaldzību pret nelaimē nonākušu iedzīvotāju.

Kampaņa sākta, lai uzrunātu iedzīvotājus uz aktīvu un atbildīgu rīcību, pamanot negadījumu, nelaimē nonākušu līdzcilvēku, šķietami bezpalīdzīgu situāciju vai likumpārkāpumu, šodien kampaņas atklāšanā žurnālistiem pastāstīja RPP pārstāvji, kuri aicina par nelaimi un likumpārkāpumiem ziņot operatīvajiem dienestiem, zvanot, piemēram, uz policijas palīdzības tālruni 110.

Šādu kampaņu policija nolēmusi rīkot, ņemot vērā vairākas aktuālas tendences. Piemēram, kopš 2012.gada 24.septembra Rīgā fiksēti 29 gadījumi, kad cilvēka nāves iemesls ir vispārēja ķermeņa atdzišana. 2012.gadā Rīgas Pašvaldības policijas redzeslokā nonākuši 89 bez aprūpes atstāti nepilngadīgi bērni un 220 gadījumos par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu pie atbildības saukti nepilngadīgo vecāki.

Ik gadu vairāk nekā pusmiljons latu nepieciešams, lai sakārtotu vandaļu bojātās sabiedriskā transporta pieturvietas un transporta būves Rīgā.

Kampaņas laikā ar slēptajām kamerām nofilmētas trīs samērā ikdienišķas situācijas - pirmajā videostāstā redzams, ka gaišā dienas laikā vienā no pilsētas parkiem sniegā apgūlies vīrietis, tēlodams cilvēku, kuram pēkšņi kļuvis slikti. Pusstundas laikā pie guļošā vīrieša pienāca apjautāties vien četri cilvēki.

Otrajā materiālā redzams, ka vienā no pilsētas laukumiem noklīdis bērns. Šajā gadījumā sabiedrības attieksme ir vēl bēdīgāka - pie mazuļa pusstundas laikā nepienāca neviens garāmgājējs.

Savukārt trešajā videoklipā redzams sabiedriskās pieturvietas apķēpātājs. Arī šajā gadījumā cilvēku attieksme pārsvarā bija vienaldzīga un reti kurš uzdrošinājās ziņot par pārkāpumu vai pats vandali aizturēt.

Vaicāts par sabiedrības vienaldzīgās attieksmes iemesliem, Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Geduševs aģentūrai LETA atbildēja, ka klasisks skaidrojums šai problēmai ir tas, ka daļa sabiedrības vienkārši baidās vai nevēlas uzņemties atbildību un cer, ka operatīvos dienestus par notikumu informēs citi apkārtējie. Policija gan novērojusi, ka kūtrākie ziņotāji ir tieši vecākas paaudzes cilvēki.

"Varbūt pie šādas domāšanas ir vainīgs padomju zīmogs un rēgs, kas velkas līdzi. Jaunākā paaudze gan ļoti normāli komunicē. Vecākai paaudzei raksturīga apmēram tāda attieksme - man prasīs datus un sauks uz policiju. Šādi stereotipi un neveselīga domāšana traucē komunikācijai. RPP gan vairākus gadus darbojas uzticības tālrunis, kur zvanītājam netiek prasīti personas dati, bet atliek ziņot tikai par notikumu," uzsvēra Geduševs.

Kampaņas ietvaros uzņemtie videoklipi ir aplūkojami RPP interneta mājaslapā "rpp.riga.lv" un policijas "youtube.com" kontā.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais