Rosina sākt izmeklēšanu par radītajiem zaudējumiem, atbrīvojot Rīgas priekšpilsētu izpilddirektorus

Rīgas domes opozīcijas partiju deputāti uzskata, ka ir jāveic dienesta izmeklēšana par pašvaldībai nodarītajiem zaudējumiem, kas radušies, nelikumīgi atbrīvojot no darba priekšpilsētu izpilddirektorus.

Pilsoniskās savienības deputāts Juris Viņķelis šodien žurnālistiem preses konferencē skaidroja, ka šādi tiekot mēģināts materializēt politisko atbildību.

"Tika apzināti pieņemti trīs prettiesiski lēmumi par izpilddirektoru atlaišanu no darba, un tagad pašvaldībai nodarīti vairāk nekā 50 000 latu zaudējumi," sacīja Viņķelis, piebilstot, ka vainīgas varētu būt apmēram 30 amatpersonas - gan domes deputāti, gan ierēdņi.

Deputāts norādīja, ka uz lēmumā pieņemšanā iesaistītajiem ierēdņiem iepriekšējās domes laikā izdarīts politiskais spiediens, pieprasot sagatavot apzināti prettiesiskus lēmumus. Kā piemēru Viņķelis minēja domes Juridisko pārvaldi un tās vadītāju Jāni Liepiņu, kurš esot pamatīgi politiski "spaidīts".

JL frakcijas vadītājs Edgars Jaunups atzina, ka šāda lēmuma pieņemšana varētu būt precedents, kas ļautu ierēdņiem aizsargāties no politiskā spiediena.

"Mēs toreiz skaidri norādījām, ka pašvaldībai par šiem lēmumiem būs jāmaksā. Tagad ir jāmaksā, un šī nauda jāpiedzen no vainīgajiem. Šādi krājas tūkstoši, un tagad brīnāmies, kāpēc mums nav naudas," teica Jaunups.

Viņķelis atzīmēja, ka šajā jautājumā par dienesta izmeklēšanu nepieciešama aktīva darbošanās, jo pusgada laikā varot iestāties noilgums.

Jaunups un Viņķelis aicināja domes koalīciju - apvienības "Saskaņas centrs" un partijas LPP/LC frakcijas - atbalstīt viņu priekšlikumu. Deputāti gan pieļāva, ka vairākiem SC un LPP/LC frakciju pārstāvjiem varētu būt interešu konflikts šajā jautājumā, jo viņi iepriekšējā domē balsojuši par šiem nelikumīgajiem lēmumprojektiem.

LETA jau ziņoja, ka PS un JL - frakciju deputāti, pamatojoties uz likuma "Par pašvaldībām" 28.pantu, vakar iesniedza Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam (SC) vēstuli, kurā pieprasa sasaukt domes ārkārtas sēdi un izskatīt lēmumprojektu "Par Rīgas domes amatpersonu atbildību zaudējumu nodarīšanā un zaudējumu atlīdzināšanu Rīgas domes budžetā".

Ušakova preses sekretāre Anna Kononova aģentūrai LETA pieļāva, ka domes ārkārtas sēde varētu notikt ceturtdien, 26.novembrī, plkst.13.

"Rīgas mērs uzskata, ka šādas sēdes sasaukšana ir "politisks un PR gājiens", un nav nekādas lietderības lēmumu pieņemt, jo par šīm lietām kolektīvi lēmusi iepriekšējā dome," sacīja Kononova.

Lēmumprojekta iesniedzējs informē, ka 2009.gada 15.oktobrī Rīgas apgabaltiesā tika apstiprināts izlīgums civillietā par nelikumīgu atbrīvošanu no darba un vidējās izpeļņas piedziņu, uz kura pamata Rīgas dome samaksāja Viņķelim kopumā 14 274 latus, kā arī par juridiskās palīdzības sniegšanu Rīgas domei zvērinātam advokātam samaksāja 3630 latus.

2009.gada 11.novembrī Rīgas apgabaltiesā tika apstiprināts izlīgums civillietā par darba līguma izbeigšanu un Armanda Agruma pretprasību par vidējās izpeļņas piedziņu, uz kura pamata Rīgas dome samaksāja Agrumam kopumā 19 488 latus, papildus šai summai samaksāja darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas valstij vēl 4478 latus, kā arī par juridiskās palīdzības sniegšanu Rīgas domei zvērinātam advokātam samaksāja 2805 latus.

2009.gada 14.oktobrī izlīgums civillietā par nelikumīgu atbrīvošanu no darba un vidējās izpeļņas piedziņu, uz kura pamata Rīgas dome samaksāja Orvilam Heniņam (LSDSP) kopumā 6609 latus un papildus šai summai samaksāja darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas valstij vēl 1362 latus.

Lēmumprojekta iesniedzējs norāda, tādēļ Rīgas domei ir nodarīti lieli zaudējumi - vairāk nekā 52 000 latu.

Sagatavotajā lēmumprojektā paredzēts uzdot Rīgas domes priekšsēdētājam līdz 2009.gada 31.decembrim veikt dienesta izmeklēšanu, lai izvērtētu katru norādīto gadījumu, kad Rīgas domei radies pienākums atlīdzināt zaudējumus norādītajām personām, noteikt pie zaudējumu nodarīšanas vainīgās amatpersonas un atbilstoši katras amatpersonas vainas pakāpei regresa kārtībā piedzīt no tām zaudējuma atlīdzinājumu.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas domes deputāti pagājušā gada 9.decembrī ārkārtas sēdē pēc garām un asām diskusijām nolēma Juri Viņķeli (PS) atbrīvot no Vidzemes priekšpilsētas izpilddirektora amata. Tomēr Zemgales priekšpilsētas tiesa šogad nolēma, ka Viņķelis jāatjauno amatā, un šī sasaukuma dome nolēma tālāk netiesāties un noslēdza mierizlīgumu.

Tiesa nolēma amatā atjaunot arī 2007.gadā no Kurzemes rajona izpilddirektora amata atbrīvoto Armandu Agrumu. Pēc Agruma atbrīvošanas no amata par izpilddirektoru tika iecelts Orvils Heniņš (LSDSP), kuram pēc Agruma uzvaras tiesā šis amats šoruden bija jāatstāj.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais