Par ārvalstu ubagiem Rīgā jāziņo policijai

Uzņēmumā Rīgas satiksme (RS) pēdējo četru mēnešu laikā ir saņemtas divas sūdzības par ubagošanu sabiedriskajā transportā. Tomēr šā jautājuma risināšana nav RS kompetence, tāpēc pasažieriem, kurus traucē ārzemju viesstrādnieku uzbāzība, jāvēršas pašvaldības policijā.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka galvaspilsētā parādījušies viesi no Sofijas, kas, stāstot par savas pilsētas svētkiem un atzīstoties mīlestībā Rīgai, gandrīz ar varu uzbāžas, piedāvājot smaržas 53. maršruta autobusos. Sākotnēji 100 mililitru flakoni (protams, Versace un tamlīdzīgi zīmoli) tiek piedāvāti kā dāvana, bet vēlāk atskan lūgums iedot naudiņu.

Līdzīgu incidentu piedzīvojot vilcienā, kāda rīdziniece stāsta, ka vīrietis par mata tiesu izvairījies no, iespējams, iekaustīšanas, jo par tā saucamo dāvanu piedāvājis latu. Neatkarīgā noskaidroja, ka maksa par šādu dāvanu no Sofijas ir trīs lati, lai uzmācīgie naudas lūdzēji, vienkārši sakot, atšūtos. Kamēr netiek iegūta ubagotājiem vēlamā summa, viņi dīc un dīc. Vienu no 53. maršruta autobusa pasažierēm Sofijas viešņa lika mierā vien tad, kad sieviete strikti pateica – naudas nav, visu iztērēju. Līdz tam smaržu dāvinātāja par katru cenu centās pierunāt, lai pasažiere dāvanu ieliek somiņā. «Tik daudz veselā saprāta man bija, lai neatvērtu ne somu, ne maku,» nosmej rīdziniece.

«Līdzīgi gadījumi bija jau 2008. gadā, kad sabiedriskā transporta līdzekļos ar šādām darbībām nodarbojās Rumānijas pilsoņi. Tolaik tas notika masveidīgi. Ar šiem ubagotājiem cīnījās pašvaldības policija un kontrolieri, taču kontrolieriem tiesības sniedzas tik tālu kā vien lūgt samaksāt sodu un lūgt izkāpt no transporta līdzekļa. Protams, nekāda soda samaksa nesekoja,» atzīst RS preses sekretārs Viktors Zaķis. Viņš uzsver, ka šāda veida darbības sabiedriskā transporta līdzeklī noteikti nav atbalstāmas, jo tiek pārkāpti sabiedriskā transporta lietošanas noteikumi. «Ja transporta līdzeklī ir šādi pasažieri, kuri traucē pārējiem, tad pasažieri var vērsties pašvaldības policijā. Ja transporta līdzekļa salonā tiks veikta kontrole, šādiem pasažieriem kontrolieri var piemērot sodu par transporta lietošanas noteikumu pārkāpšanu un lūgt izkāpt no sabiedriskā transporta līdzekļa. Taču pieredze rāda, ka šie pasažieri atsakās maksāt sodu vai izkāpj mirklī, kad salonā iekāpj kontrolieri,» konstatē V. Zaķis.

***

Kā rīkoties

Ja sabiedriskajā transportā ubago, piedāvā nopirkt mantas un tamlīdzīgi traucē citus pasažierus,

• ir jāzvana pašvaldības policijai pa tālruni 110,

• jāvēršas pie transporta vadītāja ar lūgumu izsaukt policiju.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais