Rīgā ārkārtīgi strauji palielinās trūcīgo skaits

Lai gan iedzīvotāji tiek baroti ar domu, ka situācija Latvijā uzlabojas, bezdarbs samazinās un aiz apvāršņa redzami pirmie pēckrīzes saules stari, dati par trūcīgo skaitu Rīgā rāda pavisam citu ainu – pabalstu saņēmēju skaits šogad aug ļoti strauji. Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja šonedēļ plānojusi izskatīt papildu naudas līdzekļu piešķiršanas pieprasījumu sociālo pabalstu izmaksai. Kopumā nepieciešams vairāk nekā miljons latu.

Rīgas domes Labklājības departamenta informācija liecina, ka 2010. gadā iedzīvotāju ienākumu pazemināšanās dēļ Rīgas pašvaldībā palielinās trūcīgo personu skaits. Pabalstu (to piešķiršanai tiek vērtēti ģimenes ienākumi) saņēmēju vidējie ienākumi pirms pabalstu saņemšanas šāgada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, samazinājušies par 23 procentiem. Konkrētos skaitļos tas ir – no 122,58 latiem 2009. gada pirmajā pusgadā uz 94,91 latam šā gada pirmajā pusgadā.

Ģimeņu ienākumu pazemināšanās būtiski ietekmē garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta un dzīvokļa pabalsta saņēmēju skaita pieaugumu. Trūcīgo personu skaits palielinājies no 20 728 personām šāgada februārī līdz 28 018 personām jūlijā, tas ir, par 35 procentiem, savukārt GMI pabalsta saņēmēju skaits palielinājies no 10 971 personas februārī līdz 17 679 personām jūlijā, tātad par 61 (!) procentu. Dzīvokļa pabalsta saņēmēju skaits nav palielinājies tik strauji, jo vasaras mēnešos vienmēr šo pabalstu izmaksā mazāk, taču fakts, ka arī vasaras periodā par 20 procentiem maksāts pabalsts mājoklim, ir satraucošs – pāris mēnešos ir tūkstošiem ģimeņu vairāk, kuras nevar samaksāt par mājokli. Rudenī nekādas pozitīvas vēsmas nav gaidāmas – pēc prognozēm, Rīgā rudenī varētu pieaugt bezdarba līmenis, jo beigsies sezonas darbi (aprīlī bezdarba līmenis Rīgā bija 12,6 procenti, jūnijā – 11,6 procenti).

Sociālie pabalsti šogad tiek piešķirti arī tām personām, kurām ir kredītsaistības, un laikā no aprīļa līdz jūlija beigām sociālie pabalsti izmaksāti 648 personām ar kredītsaistībām kopumā 691 015 latu apmērā.

Labklājības departamenta ziņojumā domei teikts, ka sociālās palīdzības budžets Rīgā šogad plānots 15 754 471 lats, tai skaitā valsts budžeta dotācija 2,5 miljoni latu GMI un mājokļa pabalsta līdzmaksājumam. Šā gada sešos mēnešos izlietoti 9,2 miljoni latu (tajā skaitā Rīgas siltuma dāvinājums 1,4 miljoni latu). Tātad izlietoti jau 58% no gadam paredzētās summas. Cilvēku skaits, kas palīdzību saņēmuši, palielinājies par 27 procentiem salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Vidēji mēnesī pabalstiem un pakalpojumiem tiek maksāti 1,5 miljoni latu, bet vidējais plānotais finansējums ir 1,3 miljoni latu. Tātad vidēji mēnesī plānotais finansējums tiek pārsniegts par 216 229 latiem, norāda Labklājības departaments. Iztrūkstošā summa 2010. gadam pašlaik ir 1 081 145 latu.

Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejā rīt Labklājības departamenta direktore Inese Švekle aicinās atbalstīt papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu. Tajā pašā laikā viņa norāda, ka pabalstu izmaksa nav apturēta, visiem, kuriem tie pienākas, pabalsti tiek maksāti. Labklājības departaments regulāri seko finanšu plūsmai, un šāda situācija ar papildu naudas līdzekļu pieprasījumu neesot nekas ārkārtējs.

***

TRŪCĪGIE RĪGĀ

- Trūcīgo personu skaits palielinājies no 20 728 personām šāgada februārī līdz 28 018 personām jūlijā – par 35%

- GMI pabalsta saņēmēju skaits palielinājies no 10 971 personas februārī līdz 17 679 personām jūlijā – par 61%

- Sociālās palīdzības budžets Rīgā šogad plānots 15,7 miljoni latu

- Sešos mēnešos izlietoti jau 9,2 miljoni latu

Avots: RD Labklājības departaments

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais