Lielākais sociālās aprūpes centrs (SAC) Latvijā – Gaiļezers –, kaut arī būvēts tikai 1988. gadā, ir tehniski sliktā stāvoklī. Kanalizācija, ūdensvads, elektroinstalācijas, ventilācijas un apkures sistēmas, aprūpes centrā ir ļoti daudz guļošu un ratiņkrēslos sēdošu cilvēku, bet telpas nav piemērotas, trūkst ietilpīgu liftu, – SAC Gaiļezers direktors Aldis Virbulis uzskaita problēmas citu pēc citas. Rīgas dome nākamā gada budžetā plāno piešķirt līdzekļus – vismaz 300 000 eiro, lai uzsāktu SAC Gaiļezers ēkas rekonstrukciju.
Šogad decembrī pašvaldības pārstāvji tiksies ar uzņēmējiem un sociālās palīdzības pakalpojumu sniedzējiem, lai pārrunātu veidus un iespējas, kā sociālās aprūpes pakalpojumu Rīgā padarīt pieejamāku.
Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs atzīst, ka pašvaldība pēdējos gados SAC Gaiļezers, Mežciems un Stella Maris remontā un atjaunošanā nav ieguldījusi līdzekļus, izņemot avārijas novēršanas remontdarbus: «Lieli darbi netika veikti, pirms sešiem gadiem nosiltinājām centra Mežciems fasādi, tas arī viss.»
Pašlaik Rīgā ir trīs pašvaldības pansionāti, bet citiem noslēgti līgumi par Rīgas domes apmaksātu sociālo aprūpi. O. Burovs uzskata, ka pašvaldībai nav jābūvē jauni SAC, bet jāmeklē sadarbības iespējas ar uzņēmējiem, kuri ir gatavi būvēt vai renovēt un pielāgot ēkas senioru aprūpei, vai arī jau strādā šajā jomā, jo izdevīgāk ir šādu pakalpojumu pirkt. Tāpēc 16. decembrī Īpašuma departaments plāno tikšanos ar uzņēmējiem, bet līdz tam laikam gaida viņu priekšlikumus un ierosinājumus. «Sakārtot esošo sistēmu vajag, bet nevajag aiziet prom no esošajām telpām. Domei jāsadarbojas ar uzņēmējiem, jāpanāk, lai viņi būtu ieinteresēti sniegt pakalpojumus, bet pašvaldībai ir jāizvirza savi nosacījumi,» saka O. Burovs. Pašvaldības Sociālās pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Moors piebilst, ka pašvaldībai jāpiedāvā nosacījumi, lai investoram būtu interese uzbūvēt vai renovēt telpas, proti, investēt. Šobrīd Rīgas domes līdzfinansējums ir līdz 250 eiro mēnesī par vienu pansionāta iemītnieku.
Rindas uz vietām trijos pašvaldības SAC kļūst arvien garākas. «Rindas nesamazinās,» saka M. Moors, «bet vietu sociālās aprūpes centros trūkst.» Rindā uz, kā agrāk sacīja, pansionātu ir daudz vairāk nekā pusotra simta cilvēku.
SAC Gaiļezers uzturas 400 cilvēku, kuru vidējais vecums ir 80 gadu. Latvijā nav otra tik liela pansionāta. Oktobrī tajā notika civilās aizsardzības mācības Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ugunsdzēsējiem. Scenārijs paredzēja, ka veco ļaužu aprūpes namā noticis gāzes sprādziens un jāevakuē visi simt iemītnieki. Glābēji piedzīvoja neparedzētas situācijas, jo SAC Gaiļezers iemītnieki darbojās pēc sava scenārija, daudziem ir vecuma demence un viņi neierastās situācijās uztraucas un neuzvedas «kā parasti». Direktors Aldis Virbulis stāsta, ka SAC cilvēki lielākoties nonāk jau ļoti smagā stāvoklī, kad mājās viņu aprūpi vairs nevar veikt.