LLKC: Lielākie bojājumi ziemājiem novēroti Vidzemē un Latgalē

© Ģirts Ozoliņš/F64

Pēc ziemas lielākie bojājumi ziemājiem novēroti Vidzemē un Latgalē, kur veģetācija tikai nesen ir atsākusies, aģentūrai LETA pauda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

Viņš atzīmēja, ka ziemāji, kā ierasts, vissliktāk pārziemojuši Latvijas austrumu daļā. Zemgalē ar graudiem lielākoties viss ir kārtībā, bet ziemas rapsis, kas ir jutīgākais no kultūraugiem, iespējams, cietis kādā zemākā vietā, kur ilgāk krājies ūdens vai iesēta vājāka sēkla.

Tikmēr Latgalē un Vidzemē ziemājiem lielākos bojājumus nodarījis ilgstošais sniegs un mitrums. Abos reģionos redzams, ka cietuši gan graudaugi, gan ziemas rapsis.

Balodis skaidroja, ka ziemā bijušas diezgan daudz pārmitrās vietas, un vietām laukos ir izslīkuši tukši laukumi. Daļa sējumu Vidzemē un Latgalē būs jāpārsēj, bet Balodis norādīja, ka zemniekiem ierasts ir pārsēt aptuveni 10% savas platības. Arī šogad izskatās, ka tāds apjoms būs jāpārsēj.

Savukārt, salīdzinot šī gada ziemāju stāvokli ar iepriekšējo pavasari, Balodis atzina, ka situācija ir līdzīga. Pēdējos trīs gadus no zemniekiem ir saņemtas līdzīgas ziņas, ka lauki ir cietuši un tos nepieciešams pārsēt.

Vienlaikus, viņš atzīmēja, ka situācija ar ziemas sējumiem ir nostabilizējusies un nelieli mīnusi nākotnē sējumus neapdraudēs.

LLKC darbojas kopš 1991.gada. Tā mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais