Līgatnes dabas takās piedzimuši četri alnēni

© Velga Vītola

Šis pavasaris Līgatnes dabas takās mītošajiem aļņiem ir mazuļiem bagāts, jo aļņu mammām – Saulcerītei un Mildiņai, katrai piedzimuši pa dvīņiem.

Aļņu govīm visbiežāk dzimst viens teliņš, bet reizēm divi vai pat trīs. Interesanti, ka mazuļi dzimuši ļoti līdzīgā laikā – priecīgie notikumi Līgatnes dabas taku aļņu aplokā bija divas dienas pēc kārtas. Pirmās dzīves nedēļas alnēni pavada atpūšoties un slēpjoties, bet māte tos ik pa laikam atstāj vienus, un atgriežas, lai pabarotu. Saulcerīte un Mildiņa ir ļoti rūpīgas aļņu mammas – tās ne tikai pabaro, bet arī apkopj un apčubina savus mazuļus.

Kad alnēni paaugas lielāki un spēcīgāki, tie seko savām mammām un iepazīstas ar tuvāko apkārtni. Pašlaik Saulcerītes un Mildiņas bērni ir tieši mēnesi veci un mātes tos sākušas vadāt pa aploku, ierādot, kur aug labākā zālīte, un kur atrodami gardākie kārklu zari. Alnēni ir ziņkārīgi un rotaļīgi, tie labprāt pavada laiku, izpētot tuvāko apkārtni, uzēdot zālīti un dodoties garākās pastaigās kopā ar mammām.

Šis ir laiks, kad mazuļi apskatāmi arī Līgatnes dabas taku apmeklētājiem – aļņu mazuļi mātēm drosmīgi seko līdz pat voljēra daļai, gar kuru stiepjas pastaigu taka.

Bez aļņu kuplā pulciņa Līgatnes dabas takās sastopami arī citi dzīvnieki – lāči, stirnas, lūši, mežacūkas, staltbrieži, lapsas, jenotsuņi, ūpji, meža pūces, urālpūce, vāveres un caunas.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais