Ir grūti saprast, kas premjera Valda Dombrovska (JL) izvirzītajos sadarbības nosacījumos neapmierina apvienību "Saskaņas centrs" (SC), aģentūrai LETA atzina apvienībā "Vienotība" ietilpstošās partijas "Pilsoniskā savienība" (PS) līderis Ģirts Valdis Kristovskis.
Kā ziņots, premjers kā dažus no sadarbības nosacījumiem SC izvirzījis Latvijas okupācijas fakta atzīšanu un apņemšanos neapdraudēt latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusu.
"Par šiem nosacījumiem tomēr ir jārunā, jo tie saistīti ar Latvijas valsts pamatvērtībām. Tie ir tie priekšlikumi, saistībā ar kuriem SC jābūt pārliecinātiem, ka viņu politika atbildīs Latvijas valsts līdzšinējai politikai," sacīja Kristovskis.
"Ja viņi šīs vērtības nevarēs ņemt par pamatu, tad lemsim, kā rīkoties. Bet man tiešām ir grūti saprast, kas SC tajās neapmierina," piebilda politiķis.
Runājot par atsevišķu PS pārstāvju nostāju, ka viņi nevarētu piekrist sadarbībai ar SC, Kristovskis uzsvēra, ka viņa pārstāvētajai partijai nacionālās vērtības ir viens no būtiskākajiem pamatiem sadarbības veidošanai, un, pēc viņa domām, Dombrovska sagatavotajā sadarbības dokumentā šīs vērtības ir ņemtas vērā, pretējā gadījumā viņš tam nemaz nepiekristu.
Pēc Kristovska teiktā, atsevišķi PS biedri tikai izteikuši savu pozīciju pie kādiem konkrētiem apstākļiem un tas vēl neliecinot par šķelšanos.
SC ir gatava iet uz sarunām par valdības koalīcijas veidošanu, ja pirms tām SC netiks izvirzīti nekādi nosacījumi, - LNT raidījumā "900 sekundes" šorīt sacīja SC priekšsēdētājs, Rīgas mērs Nils Ušakovs.
"Ja "Vienotība" šodien publiskajā telpā atsauks visus savus nosacījumus, esam gatavi iet uz sarunām," sacīja Ušakovs. Viņš piebilda, ka neesot tā, ka kāds no publiski izskanējušajiem nosacījumiem SC būtu nepieņemams, "esam gatavi runāt par visu".
Ušakovs šorīt LNT uzsvēra, ka arī SC ir daudz uzstādījumu, taču par tiem tā runāšot "pie sarunu galda". "Mūsu pozīcija ir tāda, - ja ir nosacījumi pirms sarunām, tām nav jēgas. Pagaidām esam gatavi tikai piekrist sarunām, ja nebūs nosacījumu, nevis iet valdībā," sacīja Ušakovs.
Savukārt šorīt presei izplatītā paziņojumā Ušakovs skaidro, ka SC vienmēr ir bijis gatavs runāt par mūsu sabiedrībai pašiem smagākajiem jautājumiem, tādiem kā staļinisma režīma noziegumi. "SC vienmēr ir bijis gatavs ne vārdos, bet darbos veicināt latviešu valodas attīstību. Taču problēma nav tajā, vai Ušakovs vai Jānis Urbanovičs, pirms ķerties pie kopīga darba cīņā ar ekonomisko krīzi, atsakās ar asinīm parakstīties zem "Vienotības" un VL izvirzītajām prasībām! Mums nav pieņemams pats fakts par jebkādu iepriekšēju nosacījumu izvirzīšanu. Šie nosacījumi ir kā eksāmens, kuru mūsu vēlētājiem ir jānoliek, lai pierādītu Dombrovskim un Raivim Dzintaram, ka arī viņi ir pilnvērtīgi. Mūsu vēlētāji - un par SC balsoja gan latviešu, gan krievu valodā runājošie Latvijas pilsoņi, - nav pelnījuši, lai viņi tiktu pakļauti jebkādām pārbaudēm," vēsta politiķis.
"Mēs joprojām esam gatavi sarunām par atbalstu Dombrovskim. Mēs esam gatavi kopā ar viņu veikt smagas, bet nepieciešamas reformas, lai to rezultātā izveidotu sabiedrību ar mūsdienīgu augošu ekonomiku un vienlaicīgi lielāku sociālo stabilitāti. Tomēr sadarbība ir iespējama, tikai balstoties uz savstarpēju cieņu - ne tikai politiķu starpā, bet pirmām kārtām cieņu pret vēlētājiem, neatkarīgi no viņu politiskajiem uzskatiem un dzimtās valodas," uzsver Ušakovs.
"Ja "Vienotība" ir gatava pieņemt mūsu palīdzību darbā, kurš ir nepieciešams visai Latvijas sabiedrībai, tad esiet konsekventi un rīkojieties tā priekšlikuma garā, kuru izteica Valdis Dombrovskis - atsakieties no jebkādu iepriekšēju nosacījumu izvirzīšanas, kuri, atkārtošu vēlreiz, pilnībā sakrīt ar VL izteiktajiem nosacījumiem, un nerīkojiet SC vēlētājiem pārbaudes. Pretējā gadījumā pat nevajag tērēt laiku pārrunām. Veidojiet koalīciju no tiem politiskajiem spēkiem, kuri jau daudzus gadus vada mūsu valsti, pievienojot jaunas sejas no VL," raksta politiķis, piebilstot, ka "tomēr šajā gadījumā mēs zaudēsim vēsturisku iespēju padarīt mūsu Latviju labāku".
SC 9.Saeimas frakcijas priekšsēdētājs, 10.Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs intervijā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" pieļauj iespēju, ka "Visu Latvijai" būtu ar mieru palikt pie viena galda ar SC, "bet mēs neesam ar mieru. Atšķirība ir tā, ka SC ir stabils vēlētājs. Tas balso par SC jau sen. Es zinu, ko viņš man atļauj, ko neatļauj. Es varētu daudzas lietas saprast, bet es nemācēšu tās savam vēlētājam izstāstīt. Viņš manī neklausīsies."
Urbanovičs uzsver, ka arī viņš esot 20 gadus ilgstošās šķelšanas politikas ķīlnieks. "Es nevaru saviem cilvēkiem stāstīt, ka "Visu Latvijai" vairs nav tādi kā pirms piecām minūtēm. Nevaru tiem stāstīt, ka VL nav Latvijas krievu deportācijas iniciatori, ja tas rakstīts viņu priekšvēlēšanu programmā. Cilvēki varbūt nezina visu informāciju, bet redz ar sirdi," skaidro politiķis.
SC līderis uzskata, ka Dombrovskis ir ķīlnieks tam, ko izdarīja viņa ļaudis. "Tie spēlēja "krievu karus". Neviens cits tik ļoti šo jau atsalušo zupu nesildīja. Tagad Dombrovskis par to maksā. Viņam nu ir iekšējā "Visu Latvijai" un ārējā "Visu Latvijai" Kā Ķīnai ir divas Mongolijas - iekšējā un ārējā, tā arī Dombrovskim tagad ir gan sava nešpetno sievu "Visu Latvijai", gan tāda pati jaunāka izlaiduma ārējā "Visu Latvijai". Un šo situāciju viņš ir radījis pats."
Urbanovičs uzskata, - ja konkrētā situācijā Dombrovskis zaudēs savai iekšējai "Mongolijai", tad zaudētājs var būt arī SC. "Jo tad krievi no mums kā dialoga, saskaņas veidotājiem var aiziet uz ielas. Šodien mēs sakām: "Vienosimies ar latviešiem. Pietiek baidīt. Iesaistāmies. Pietiek visu laiku cīnīties tikai pret un pret. Jāsāk radīt..."
Viņš skaidro, ka vēlētāji, nobalsojot par SC un noliedzot Ždanoku, pasacīja, ka viņi grib problēmu risinājumu un piekrīt dialogam kā metodei. "Bet, ja tas neizdodas, tad esam zaudētāji. Līdz ar Latvijas valsti un sabiedrību. Te ir tas risks, un domāju, ka Rietumi to ļoti labi saprot," skaidro Urbanovičs.
Jau ziņots, ka ceturtdien Dombrovskis nāca klajā ar paziņojumu, ka nākamo koalīciju Saeimā mēģinās izveidot no četriem politiskajiem spēkiem - "Vienotības", ZZS, SC un VL-TB/LNNK.
Partijām ir nosūtīts vienošanās projekts, par kuru politiskie spēki ir lūgti atbildi sniegt līdz šodienas vakaram.
Ja izdotos izveidot Dombrovska iecerēto koalīciju, tai būtu 92 deputātu balsis Saeimā un opozīcijā atrastos tikai astoņi deputāti.