Valda Dombrovska (Vienotība) jaunā valdība nebūs tā pati vecā koalīcija, kas ir pie varas 9.Saeimas pilnvaru laika izskaņā, šādu viedokli šorīt Latvijas Radio pauda Ventspils mērs un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāts Aivars Lembergs.
Pēc Lemberga domām, koalīcijā ietilpstošie politiskie spēki līdz ar vēlēšanām būs būtiski mainījušies, un, lai arī matemātiski topošajai koalīcijai būs 63 balsis, ne uz visām no tām varēs paļauties.
Politiķis norādīja uz partiju "Visu Latvijai", kura vecajā koalīcijā nebija pārstāvēta un kuru Saeimā pārstāvēs cilvēki, ar kuru balsīm ne vienmēr varēšot rēķināties. Savukārt "Vienotības" sarakstā katrs otrais deputāts pārstāvēšot "sorosiešus", turklāt "Vienotībai" esot tādi paši sponsori - pēc Lemberga vārdiem, "Ventspils šakāļi" - kā "Saskaņas centram" (SC), kas arī varot nozīmēt, ka ne visām valdības iniciatīvām būs visu koalīcijas deputātu atbalsts. "Balso cilvēki, nevis partijas, un personālijas ir ļoti būtiskas," piebilda Lembergs.
Lembergam personīgi nebūtu iebildumu pret SC ienākšanu koalīcijā, bet tādā gadījumā viņiem būtu jābūt pilnasinīgiem koalīcijas locekļiem. Pēc politiķa rīcībā esošās informācijas, ZZS ietilpstošajai Zaļajai partijai arī neesot iebildumu pret sadarbību ar SC, bet Latvijas Zemnieku savienība šauboties vairāk.
Ventspils mērs tomēr uzsvēra, ka nebūtu korekti apgalvot, ka ZZS bija gatava iet koalīcijā ar SC. Kā pirmo un pašlaik vienīgo ZZS saņēmusi sadarbības piedāvājumu no "Vienotības", kas arī ticis pieņemts un "te nekāda mētāšanās vairs nav iespējama", skaidroja Lembergs. Acīmredzot, Dombrovskim šķitis, ka "Vienotības" un ZZS 55 balsis ir par maz stabilam valdības darbam, tāpēc viņam ir visas tiesības meklēt plašāku atbalstu, un tieši viņa iniciatīva bijusi uzrunāt SC, turpināja politiķis.
Lembergs uzsvēra, ka ZZS varētu atteikties no līdzdalības pašlaik topošajā koalīcijā tikai tad, ja SC tiktu iedoti vairāki ministru amati, bet viņi neparakstītos zem koalīcijas līguma un neuzņemtos politisko atbildību. Taujāts, vai viņš pavasarī varētu iniciēt valdības krišanu, Lembergs šādus pieļāvumus nodēvēja par politiskām spekulācijām, kas esot bez pamata.
Runājot par amatu sadali, Lembergs atzina, ka ZZS varētu piekrist, ka Saeimas priekšsēdētāja amatu iegūst "Vienotība" un viena no tās līderēm Solvita Āboltiņa, kas to jau noskatījusi. Citi amatu līdz šim neesot dalīti un pašlaik uz jebkuru ministra amatu varot pretendēt jebkura no koalīcijas partijām.
Vēlāk telekompānijā LNT Lembergs gan atzina, ka ZZS vēlas saglabāt zemkopības ministra amatu Jānim Dūklavam, kurš guvis lielu atbalstu vēlēšanās, kā arī par loģisku uzskata Vides ministrijas saglabāšanu partijas pārraudzības sfēra, vien esot jautājums, vai šī ministrija netiks apvienota ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju.
Ja koalīcija nosacīti paliek esošā, tad ZZS varētu pretendēt arī uz kādu no ekonomikas bloka lielajiem amatiem - Ekonomikas vai Satiksmes ministrijas vadīšanu. Lembergs gan uzsvēra, ka tas ir viņa privāts viedoklis un nekādi ultimāti neesot izvirzīti.
Pats Lembergs nekādus amatus neieņemšot un nepiedalīšoties arī jaunā koalīcijas līguma izstrādē. Lembergs šādu savu distancēšanos skaidroja ar to, ka nevarot būt "divi premjeri, nevar būt Dombrovska un Lemberga valdība". Tomēr tas nenozīmējot, ka politiskā situācija nevarētu mainīties un nākamajā raundā, ja "Vienotībai" nesekmējas izveidot savu koalīciju, nevarētu rasties iespēja pie valdības veidošanas ķerties arī viņam.