Kritizē reālu plānu neesamību partiju plānos par veselības aprūpi

10.Saeimas vēlēšanās kandidējošās partijas un politiskās apvienības veselības aprūpes jomā izvirza daudz vispārīgu mērķu, bet par reāliem soļiem nerunā, turklāt cilvēku ar invaliditāti problēmai gandrīz vispār nav pievērsa uzmanība, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" veselības politikas organizatore Iveta Neimane.

Viņa uzskata, ka daudzi solījumi un sacītais partiju priekšvēlēšanu programmās ir tikai populistiski saukļi. Piemēram, solījums uzlabot iedzīvotāju veselības stāvokli var īstenoties vien 20 gadu laikā, nevis uzreiz, jo patlaban mirstība drīzāk varētu tikai palielināties, tāpat arī saslimšanas, ņemot vērā apstākļus valstī.

Tāpat solījums palielināt finansējumu veselības aprūpei līdz 5% no iekšzemes kopprodukta ir skaits solījums un, ja to izpildīs, "mēs tikai priecāsimies", sacīja Neimane, papildinot, ka arī tas uzreiz nav panākams.

Skeptiski "Sustento" pārstāve raugās arī uz solījumu, ka būšot lētas zāles. Tas lielā mērā nav atkarīgs no valdības, jo daudzas ģenērisko medikamentu kompānijas mūsu tirgū varbūt arī neienāks, jo tas tām ir par mazu. Turklāt ne vienmēr lētas zāles nozīmē labu kvalitāti. Iespējams, dažkārt ir labāk lietot dārgākas zāles un ātrāk izveseļoties, nekā ilgstoši lietot lētas zāles, kuras nedod gaidīto efektu.

Neimani pārsteidz, ka neviena partija, izņemot "Vienotību" un "Par labu Latviju", nerunā par apdrošināšanas jautājumiem - ir būtiski par to runāt, jo jādomā, kā noņemt finansiālo slogu no pacientu pleciem. Tāpat tikai šie divi iepriekš minētie politiskie spēki runā par e-veselību.

Pēc Neimanes sacītā, programmās minimāli politiskie spēki pieskārušies jautājumiem par sistēmas sakārtošanu, esošo līdzekļu kontroli un efektivitāti.

Runājot par cilvēkiem ar invaliditāti, partiju mērķi ir izplūduši un vispārīgi - ir rakstīts "mēs viņu integrēsim", bet kā un kas tiks darīts - par to netiek runāts, teica Neimane.

Viņa uzskata, ka šim jautājumam būtu jāpievēršas nopietni, jo viena lieta ir runāt par cilvēkiem, kuri jau ir ar īpašām vajadzībām, taču cita lieta ir apzināties, ka arī pārējiem valsts iedzīvotājiem ir nepieciešams dzīvot ar pārliecību, ka gadījumā, ja kaut kas notiks, valsts par viņiem parūpēsies. Pagaidām neviens tādu pārliecību neiedveš, uzskata "Sustento" pārstāve.

Svarīgākais