Pusi papildfinansējuma veselības nozarē tērēs veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai

© F64

Vairāk nekā pusi jeb 16 miljonus eiro no nākamajam gadam solītā papildu finansējuma 30,6 miljonu eiro apmērā veselības nozare tērēs veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai, šodien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē sociālajiem partneriem pastāstīja Veselības ministrijas (VM) pārstāvji.

Kā aģentūru LETA informēja VM preses sekretāre Aija Bukova-Žideļūna, no papildus piešķirtajiem līdzekļiem vairāk nekā 16 miljoni eiro ir paredzēti veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai - rindu mazināšanai ambulatoriem un stacionāriem pakalpojumiem, tostarp pacientu iemaksu mazināšanai par ārstēšanos slimnīcā.

Kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču apmaksai nākamgad papildus tiks novirzīti divi miljoni eiro, savukārt bērnu ar retajām slimībām medikamentozajai ārstēšanai - papildus 500 000 eiro.

7,7 miljoni eiro tiks novirzīti pakalpojumu tarifu paaugstināšanai saistībā ar minimālās algas palielināšanu. Tādējādi būs iespējams par 40 eiro palielināt Ministru kabineta noteikumos noteiktās zemākās mēnešalgu likmes ārstniecības personām, kas iekļautas sešās zemākajās amata kvalifikācijas grupās.

530 000 eiro tiks novirzīti VM padotības iestādēm - Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, Valsts asinsdonoru centram, Sporta medicīnas centram, Slimību profilakses un kontroles centram un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam -, lai varētu nodrošināt darbinieku atalgojuma pieaugumu saistībā ar minimālās algas palielināšanu valstī.

Savukārt 1,7 miljoni eiro tiks novirzīti valsts finansētas rezidentūras apmaksai jaunajiem ārstiem, bet 800 000 eiro tiks novirzīti VM e-veselības sistēmas attīstīšanai un uzturēšanai.

300 000 eiro tiks novirzīti Veselības inspekcijai ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai veselības nozarē, kā arī ar mērķi nodrošināt pamatotu iedzīvotāju sūdzību izvērtēšanu.

Līdz ar papildu līdzekļu novirzīšanu veselības aprūpei nozares 2015.gada maksimāli pieļaujamais izdevumu apjoms, ieskaitot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, būs 751,9 miljoni eiro, kas ir lielākais nozares finansējums pēdējos gados, atzīmēja Bukova-Žideļūna.

Latvijas Darba devēju konfederācija un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība atbalstīja papildu finanšu līdzekļu novirzīšanu veselības nozarei, vienlaikus rosinot pārskatīt prioritātēm paredzētā finansējuma apmēru, lai nodrošinātu nepieciešamos līdzekļus ārstniecības personu atalgojuma pieaugumam, saglabājot pašreizējo atalgojuma proporciju, informēja Bukova-Žideļūna.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais