Vietām Latvijā un daudzviet Eiropā pārspēts arī 4.februāra aukstuma rekords

Sestdienas rītā vairākās novērojumu stacijās pārspēts 4.februāra minimālās gaisa temperatūras rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkopotie dati.

Dobelē par trim grādiem pārspēts 1966.gada aukstuma rekords, un jaunais 4.februāra rekords ir -26,5 grādi. Mērsragā 1966.gadā reģistrētie -22,7 grādi pārspēti tikai par viena grāda desmitdaļu, savukārt Liepājā jaunais rekords ir -20,6 grādi, iepriekšējais bija -18,2 grādi 1966.gadā.

Saldū par trim grāda desmitdaļām pārspēta 2001.gada 4.februārī reģistrētā gaisa temperatūra - jaunais aukstuma rekords ir -24,8 grādi. Minimālā gaisa temperatūra sestdienas rītā līdz plkst.8 LVĢMC novērojumu tīklā bija no -19,5 grādiem Kolkā līdz -33 grādiem Madonā.

Jau ziņots, ka 3.februāra aukstuma rekords Latvijā tika pārspēts piecās meteostacijās - Dobelē, Liepājā, Pāvilostā, Daugavpilī un Rēzeknē. Savukārt 2.februārī, lai gan gaisa temperatūra nebija tik zema kā piektdien un sestdien, krita gan daudzu novērojumu staciju, gan visas Latvijas aukstuma rekords.

Eiropā sestdien pārpēti pāris simti 4.februāra aukstuma rekordu. Visvairāk jaunu aukstuma rekordu sestdienas rītā reģistrēts Eiropas centrālajā un rietumu daļā, kur atsevišķās vietās konstatēta visu laiku zemākā gaisa temperatūra. Pat vietām Francijā gaiss atdzisa līdz -20 grādiem, savukārt Anglijā temperatūra pazeminājās līdz -11 grādiem.

Kalnu apgabalos Centrāleiropā sals pārsniedza 25 grādus, dažviet Alpos gaisa temperatūra noslīdēja zem -30 grādiem. Zemākā gaisa temperatūra Eiropā reģistrēta Zviedrijas ziemeļu daļā, kur sals pastiprinājās līdz pat 43 grādiem, 40 grādu sals fiksēts arī Somijā pie Krievijas robežas.

Saskaņā ar Igaunijas ceļu meteostaciju datiem Latvijas un Igaunijas pierobežā Apes apkaimē gaisa temperatūra sestdienas rītā pazeminājās līdz -33 grādiem, bet dažviet Igaunijas austrumos - līdz pat -36 grādiem.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.