Drošības policijā (DP) sākts kriminālprocess par iespējamiem likumpārkāpumiem 10.Saeimas vēlēšanu rezultātu apkopošanā, kas saistīts ar "plusiņu" un svītrojumu skaitīšanu par deputātu kandidātiem kādā vēlēšanu iecirknī Kurzemē, visticamāk, Īvandē.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Dzintars Jaundžeikars (PLL), kriminālprocess sākts par darbībām kādā vēlēšanu iecirknī Kurzemē, savukārt informācija par iespējamiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē Ādažu novadā vēl tiekot pārbaudīta.
Pēc Jaundžeikara teiktā, pārkāpumi šajā iecirknī gan nav saistīti ar balsojumu par sarakstiem, bet gan par "plusiņu" un svītrojumu skaitīšanu par deputātu kandidātiem, līdz ar to varot tikt ietekmēta no viena saraksta kandidējušo personu ievēlēšana 10.Saeimā.
Kā aģentūrai LETA atzina Īvandes vēlēšanu iecirkņa komisijas locekle Gunta Zingberga, veicot deputātu kandidātiem ievilkto plusu un svītrojumu skaitīšanu, nebija pieskaitīts viens svītrojums.
Savukārt, jau ievadot balsošanas protokola datus Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) automatizētajā skaitīšanas sistēmā, tika sajaukti vietām dati par kandidātu svītrojumiem un plusiem, taču šī kļūme tika labota, piebilda Zingberga.
Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka šajā vēlēšanu iecirknī visvairāk balsu nodots par Zaļo un zemnieku savienību - 81 balss jeb 42,41%, par "Vienotību" - 55 balsis jeb 28,8%, "Par labu Latviju" - 21 balss jeb 10,99%, par "Saskaņas centru", "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un "Atbildību" - par katru 8 balsis jeb 4,19%, par "Ražots Latvijā" - 4 balsis jeb 2,09%, "Par prezidentālu republiku" - 2 balsis jeb 1,05%, bet par "Tautas kontroli" - viena balss jeb 0,52%.
Šajā iecirknī visvairāk svītrojumus saņēmusi Dagnija Staķe (ZZS) - 13, Ingrīda Circene ("Vienotība") - 12, Silva Bendrāte ("Vienotība") - 11, Gundars Daudze (ZZS) - 10, Aija Barča (ZZS) - 8 - un Solvita Āboltiņa ("Vienotība") - 6.
Lai arī daudzos partiju sarakstos cīņa par Saeimas deputātu mandātiem Kurzemes vēlēšanu apgabalā ir ļoti sīva, CVK provizoriskie vēlēšanu rezultātu dati neliecina, ka būtu gadījumi, kad ievēlētos politiķus no neievēlētajiem šķirtu tikai pāris plusiņi vai svītrojumi.
Kā aģentūru LETA informēja DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa, DP pēcvēlēšanu periodā pieļāva iespējamību, ka tiks saņemta informācija par iespējams notikušām nelikumīgām darbībām, kas skar vēlēšanu dokumentu viltošanu, nepareiza balsu saskaitīšanu.
DP pagājušajā nedēļā saņēma divus iesniegumus ar lūgumu izvērtēt, vai iecirkņu vēlēšanas komisiju rīcībā nav saskatāmas prettiesiskas darbības, pieļaujot neprecizitātes vēlēšanu balsu skaitīšanā. Tika sāktas pārbaudes. Iesniegumos nebija norādes par apjomīgu vēlēšanu rezultātu viltošanu.
Kā informēja Krūmiņa, DP 12.oktobrī saistībā ar iespējamiem likumpārkāpumiem 10.Saeimas vēlēšanu rezultātu apkopošanā tika sākts kriminālprocess. Process sākts pēc Krimināllikuma 92.panta - par vēlēšanu un tautas nobalsošanas dokumentu viltošanu, nepareizu balsu saskaitīšanu un aizklātas balsošanas pārkāpšanu.
Kriminālprocess sākts, lai vispusīgi un pilnīgi noskaidrotu lietas apstākļus par kādu iecirkņa vēlēšanu komisiju un tajā pieļautajām neprecizitātēm vēlēšanu balsu skaitīšanā, uzsver DP.
CVK informāciju par DP aktivitātēm komentē ļoti skopi, tomēr aģentūrai LETA atzina, ka DP ir lūgusi iesniegt Ādažu 777.vēlēšanu iecirkņa balsu skaitīšanas protokola oriģinālu. Kā aģentūrai LETA apgalvoja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa, CVK sūdzību par iespējamiem pārkāpumiem balsu skaitīšanā Ādažu 777.vēlēšanu iecirknī nav saņēmusi.
Ādažu novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Ločmelis aģentūru LETA informēja, ka pagājušajā nedēļā bijis DP, lai sniegtu informāciju par 10.Saeimas vēlēšanu norisi. Pēc viņa teiktā, DP ticis saņemts iesniegums no kādas personas par iespējamiem likumpārkāpumiem 10.Saeimas vēlēšanu rezultātu apkopošanā, tādēļ arī Ločmelis aicināts sniegt DP informāciju.
Ločmelis norādīja, ka vēlēšanu norisē un balsu apkopošanā nekādus pārkāpumus neesot novērojis, neesot arī saņēmis nekādas ziņas par likumpārkāpumiem Ādažu vēlēšanu iecirkņos, un darbs ticis paveikts kā nākas.
Attiecībā uz iespējamiem pārkāpumiem Ādažu iecirknī DP pārbaude vēl turpinās, uzsver DP.
CVK apkopotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka šajā vēlēšanu iecirknī ir nobalsojuši 5273 vēlētāji. Šajā vēlēšanu iecirknī par "Vienotību" nodotas 2185 balsis jeb 40,49%, par "Saskaņas centru" - 941 balsis jeb 17,44%, par Zaļo un zemnieku savienību - 893 balsis jeb 16,55%, par "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - 634 balsis jeb 11,75%, "Par labu Latviju" - 362 balsis jeb 6,71%, par "Ražots Latvijā" - 64 balsis jeb 1,19%, par "Pēdējo partiju" - 51 balss jeb 0,94%, "Par prezidentālu republiku" - 46 balsis jeb 0,85%, "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" - 27 balsis jeb 0,5%, par "Tautas kontroli" - 25 balsis jeb 0,46%, par "Atbildību" - 24 balsis jeb 0,44%, par Kristīgi demokrātisko savienību - 19 balsis jeb 0,35%, bet par partiju "Daugava - Latvijai" - 2 balsis jeb 0,04%.
Visvairāk plusus šajā iecirknī saņēmis Valdis Dombrovskis ("Vienotība") - 1464, Artis Pabriks ("Vienotība") - 571, Ilma Čepāne ("Vienotība") - 410, Raivis Dzintars (VL/TB/LNNK) - 382, Ingmārs Līdaka (ZZS) - 242, Ainārs Latkovskis ("Vienotība") - 213, Ina Druviete ("Vienotība") - 209, Ivans Klementjevs (SC) - 194, Dzintars Ābiķis ("Vienotība") - 172 - un Jānis Ādamsons (SC) - 167.
LETA jau ziņoja, ka vēlēšanu dienā Drošības policija saņēma 20 dažāda rakstura informāciju par iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem. Viena informācija saņemta par potenciālo vēlēšanu rezultātu falsificēšanu, divos gadījumos informācija saņemta par vēlētāju izvēles ietekmēšanu. Pārējā informācija attiecas uz balsu pirkšanas gadījumiem. Visa saņemtā informācija esot pārbaudīta, bet nevienā gadījumā informācija neapstiprinājās. Visbiežāk informācija tika saņemta no Daugavpils, Rēzeknes un Rīgas reģioniem, kā arī Vidzemes.