Advokātu atbalsta biedrība (AAB) vakar vērsusies Drošības policijā (DP) ar iesniegumu, lūdzot sākt kriminālprocesu, lai noskaidrotu personas, kuras dažādu interneta portālu komentāru sadaļās pie ziņām, kas saistītas ar advokāta Aināra Platača pazušanu, izteikušās ar necenzētiem vārdiem un izplatījušas, biedrības ieskatā, nepatiesus, Plataci apkaunojošus izdomājumus.
Kā aģentūru LETA informēja AAB pārstāvis Dmitrijs Skačkovs, DP adresētā iesnieguma kopija zināšanai nosūtīta arī iekšlietu ministrei Lindai Mūrniecei (JL).
Kā aģentūrai LETA sacīja DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa, DP ir saņemts AAB iesniegums, un DP to izskatīs atbilstoši savai kompetencei likumā noteiktajā kārtībā.
AAB uzskata, ka ir pamats sākt kriminālprocesu un veikt Kriminālprocesa likumā paredzētās procesuālās darbības, lai noskaidrotu personas, kuras, izmantojot interneta vidi, lieto segvārdus un, nebaidoties no atbildības, veic kriminālsodāmas darbības, kuras var kvalificēt pēc Krimināllikuma (KL) 157.pantā un 78.pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm.
KL 157.pants ir par neslavas celšanu, bet 78.pants - par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.
Kriminālprocesā AAB lūdz veikt darbības, lai noskaidrotu konkrētu komentētāju IP adreses un identificētu šīs personas. Pašai biedrībai neesot iespējams noskaidrot, kas slēpjas zem portālu komentāru sadaļās atrodamajiem segvārdiem.
"Pie šādiem apstākļiem nav iespējams vērsties tiesā, lai aizstāvētu Aināra Platača godu un cieņu, jo nav zināmi atbildētāji lietā. Nav iespējams cīnīties ar neiecietību un darbībām - komentāriem, kas vērsti uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu," iesniegumā DP raksta AAB.
Biedrība lūdz pārbaudīt "portālos esošos komentārus, kas norāda uz neslavas celšanu un neiecietību pret krieviem un ebrejiem". "Ir vērtējami elektronisko komentāru saturs un to bīstamība. Elektronisko komentāru saturs pēc savas būtības ir vērtējams kā vispārpieņemtās uzvedības normas ignorēšana. Komentētāju darbībās ir saskatāma acīmredzama necieņa pret Aināru Plataci un bezkaunība, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un izteiksmes formu," uzskata AAB.
Iesniegumā norādīts, ka pie portālā "TVnet" 2010.gada 26.maijā publicētās ziņas "Kolēģi sola bagātīgu atlīdzību par advokāta Platača atrašanu", kāds lasītājs ar segvārdu "verotajs" ir ievietojis šādu komentāru: "Intresanti kur sajos laikos kad valsts ir nozagta viniem vel ir nauda labai atlidzibai. Tautai nav ko est ,bet viniem ir laba nauda atlidzibai. Un vel piedevam brauka jauna modela Mersedesos. Nav jau noslepums ka vini visi ir zem krievzidu mafijas kalpaka, jo to jau vareja redzet ka tika parlamenta balsots lai glabtu Pareksa aferu."
Pie 25.maijā portālā "TVnet" publicētās ziņas "Aizdomas par advokāta Platača pazušanu" kāds "Karloss Šakālis" ievietojis komentāru: "Kas tad nu, savējie novākušu mafijas advokātu. Neaizmirstiet, ka viņš aizstāvēja arī finanšu ministrijas "speciālistu" Supi, kurš palīdzēja pumpēt projām deputātu naudiņu no Bankas Baltija. Visa cieņa Eināram kurš visus viņus pielika toreiz pie vietas."
Savukārt kāda persona ar segvārdu "UfO" to pašu ziņu esot komentējusi šādi: "...mafija nevis advokatu kantoris...palasi uzvārdus-viss top skaidrs...nav brīnums ,ka kāds ir piepalīdzējis tikt uz labākiem medību laukiem..."
AAB radies iespaids, ka "kāda anonīma persona vai anonīmās personas izmanto šo situāciju, lai dezorientētu sabiedrību, radot iespaidu, ka Latvijā darbojas organizētās noziedzības grupējums, kuru komentāru autori saista ar konkrētu tautību cilvēkiem."
Kā ziņots, Skačkovs jau iepriekš norādīja, ka, pēc viņa domām, vismaz vienā komentārā pie ziņas par Platača pazušanu, kas publicēta 25.maijā portālos "Delfi", "Apollo" un "TVnet", advokāti saskatījuši krimināli sodāma nodarījuma - nacionālā naida kurināšana - pazīmes, bet nodarījuma - neslavas celšana - pazīmes saskatītas vismaz piecos interneta komentāros.
Skačkovs uzsvēra, ka valstī tiek aizsargātas tiesības uz vārda brīvību, taču likums aizliedz izplatīt nepatiesas ziņas, kā arī informāciju, kas satur mudinājumu uz naida kurināšanu. Viņš atzīmēja, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesa savos spriedumos atzinusi, ka likums aizsargā personas tiesības uz viedokli, taču nepamatota viedokļa paušana nav pieļaujama.
Biedrība lūdza minēto portālu redakcijām atklāt nievīgo komentāru autoru IP adreses. Portāls "Delfi" ieņēma nogaidošu pozīciju šajā jautājumā, "TVnet" solīja adreses atklāt, ja saņems oficiālu iesniegumu no kriminālprocesa virzītāja, bet "Apollo" atzīmēja, ka informāciju par IP adresēm var izpaust tikai pēc policijas pieprasījuma.
LETA jau ziņoja, ka 25.maijā Valsts policijā tika saņemts iesniegums par Platača pazušanu un par to tika sākts kriminālprocess.