DP: Latvijā nenotiek jauniešu vervēšana karošanai Tuvajos Austrumos

© f64.lv

Drošības policija (DP) nav konstatējusi mērķtiecīgu Latvijas jauniešu vervēšanu dalībai bruņotajos konfliktos Tuvo Austrumu valstīs. Arī Valsts policija nav konstatējusi šādu noziegumu pazīmes.

DP pārbaudē netika iegūta apstiprinoša informācija par iepriekš masu saziņas līdzekļos izskanējušo, ka Latvijas jaunieši tiek mērķtiecīgi vervēti doties uz Tuvo Austrumu valstīm, lai prettiesiski piedalītos bruņotos konfliktos. Savukārt par citiem vervēšanas gadījumiem DP nevar komentēt, jo šīs jomas ir Valsts policijas kompetencē, aģentūra LETA teica DP preses sekretāre Līga Pētersone.

Valsts policijas preses pārstāve Diāna Lūkina aģentūrai LETA apliecināja, ka VP bija saņēmusi informāciju par gadījumu, kad jauniete internetā pēc ilgstošas saziņas ar kādu nenoskaidrotu personu no Tuvo Austrumu valstīm, neskatoties uz vecāku iebildumiem, bija nolēmusi, iespējams, izbraukt uz šo reģionu. Pārbaudes laikā netika konstatētas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, taču policija veikusi ar konkrēto personu un tās vecākiem pārrunas, izskaidrojot iespējamos riskus, kultūras un vērtību atšķirības starp Tuvo Austrumu valstīm un Latviju.

Jau ziņots, ka pēdējos mēnešos biedrība "Patvērums "Drošā māja"" konstatējusi vairākus gadījumus, kad nezināmas personas internetā vervējušas Latvijas jauniešus doties uz Tuvo Austrumu valstīm. Biedrībai vervēšanas iemesli nav zināmi, taču par notikušo ir informētas tiesībsargājošās iestādes, nesen žurnālistiem pastāstīja biedrības "Patvērums "Drošā māja"" valdes priekšsēdētāja Sandra Zalcmane.

Kopš pagājušā gada decembra biedrībā vērsušies vairāki satraukti vecāki par to, ka viņu bērni internetā iepazinušies ar nezināmām personām, kuras centušās pierunāt pusaudžus doties uz Tuvo Austrumu valstīm, piemēram, Saūda Arābiju vai Sīriju. Šādi jaunieši lielāko dienas daļu pavadījuši, komunicējot dažādos sociālajos tīklos, un visbiežāk komunikācija notikusi angļu valodā.

"Patvērumam "Drošā māja"" neesot zināms, kādiem mērķiem bērnus mēģināts savervēt un vai vervētāji ir saistīti ar islāma radikāļiem, taču par notikušo biedrība ir vērsusies Valsts policijā, informējot arī Drošības policiju, kuras kompetencē ir pretterorisma jautājumi.

Agrāk šādu tendenci biedrība neesot novērojusi, jo pārsvarā organizācijā vērsušies fiktīvo laulību upuri.

Vienā no gadījumiem pusaudze saziņas laikā ar internetā iepazīto cilvēku mēģinājusi pārgriezt sev vēnas, jo to it kā darījusi arī internetā atrastā persona. Kad vecāki mēģinājuši pārtraukt vairākus gadus ilgušo saziņu ar svešinieku, pusaudze kļuvusi agresīva un draudējusi doties uz arābu valstīm.

Svarīgākais