Izvērtējot tiesībsarga sniegto informāciju, Ģenerālprokuratūra sākusi kriminālprocesu par iespējamu seksuālu vardarbību un cietsirdību vienā no Latvijas bērnunamiem.
Izvērtējot tiesībsarga vēstulē par iespējamiem bērnu tiesību aizskārumiem minēto, Ģenerālprokuratūrā 8.jūlijā ir sākts kriminālprocess par iespējamu seksuālu vardarbību kādā bāreņu namā pēc diviem Krimināllikuma pantiem - seksuālu vardarbību un cietsirdību un vardarbību pret nepilngadīgo, aģentūrai LETA apliecināja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.
Kriminālprocess tālākai procesa virzīšanai nosūtīts Valsts policijai. Prokuratūra neatklāj bāreņu nama nosaukumu un tā atrašanās vietu.
Kā aģentūrai LETA sacīja tiesībsargs Juris Jansons, pagaidām viņš nevēlētos minēt, par kuru bērnunamu varētu būt runa, lai neietekmētu izmeklēšanu, turklāt ziņots ticis par vairākiem iespējamiem pārkāpumiem, tāpēc viņš nemaz nevarot skaidri pateikt, par kuru no tiem uzsākts kriminālprocess.
Jau ziņots, ka maijā tiesībsargs Juris Jansons lūdzis ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru izvērtēt nepieciešamību sākt pārbaudi par iespējamiem pārkāpumiem bez vecākiem palikušu bērnu tiesību aizsardzības jomā.
Jansons lūdz ģenerālprokuroru izvērtēt nepieciešamību sākt pārbaudi par normatīvo aktu pārkāpumiem saistībā ar bērnu ievietošanu institucionālajā aprūpē bez tiesiska pamata, bērnu ievietošanu ārpusģimenes aprūpē citas pašvaldības administratīvajā teritorijā, uzvedības sociālās korekcijas programmu neizstrādāšanu, bērnu atrašanās aprūpes iestādē nepārskatīšanu, kā arī bērnunamu vadītāju kā aizbildņu bezdarbību, nenodrošinot bērnu tiesības uz pilnvērtīgu attīstību.
Saskaņā ar tiesībsarga stratēģiju 2014.-2016.gadam bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu tiesību ievērošana pašvaldību bērnu aprūpes iestādēs izvirzīta par vienu no tiesībsarga darba prioritātēm.
2014.gadā Tiesībsarga biroja darbinieki veica vizītes vairākās Latvijas pašvaldību bērnu aprūpes iestādēs ar mērķi veikt situācijas izpēti attiecībā uz bērnu uzturēšanās ilgumu bērnu aprūpes iestādēs, bērnu tiesību uz izglītību nodrošināšanu, bērnu ievietošanu psihoneiroloģiskajās slimnīcās, kā arī saskarsmes tiesību ar vecākiem un tuviniekiem nodrošināšanu.
Kopumā tika apmeklēts 21 bērnunams, Tiesībsarga biroja darbinieki iepazinās ar 826 bērnu personas lietām un konstatēja prakses neatbilstību normatīvajam regulējumam piecās dažādās jomās.