Izglītība & Karjera

9.dec 2023
Sarunas par otrās svešvalodas nomaiņu skolās neiet tik raiti, cik gribētos, aģentūrai LETA atzina izglītības ministre Anda Čakša (JV).
8.dec 2023
Saeima šodien valsts 2024.gada budžeta projektā neatbalstīja opozīcijas partijas "Apvienotais saraksts" (AS) priekšlikumus par papildu finansējumu latgaliešu valodas mācību atbalstam.
8.dec 2023
Nodibinājums "Akadēmiskās informācijas centrs" uz maksimālo termiņu - sešiem gadiem - akreditējis Vidzemes Augstskolas (ViA) studiju virzienu "Informācijas tehnoloģijas, datortehnika, elektronika, telekomunikācijas, datorvadība un datorzinātne", aģentūru LETA informēja ViA Komunikācijas grupa.
8.dec 2023
No 1.janvāra Daugavpilī pašvaldības līdzmaksājums par ēdināšanu skolēniem 5.-12.klasēs būs 1,55 eiro dienā, savukārt skolēnu vecāku līdzmaksājums katrā skolā būs atkarīgs no līguma nosacījumiem ar ēdinātāju, kas ir izvēlēts, pamatojoties uz iepirkuma rezultātiem, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
8.dec 2023
Lēmums par Valsts izglītības satura centra (VISC) turpmāko darbību varētu tikt pieņemts līdz šī gada nogalei, aģentūrai LETA prognozēja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV), piebilstot, ka šobrīd turpinās procesu un atbildību pārskatīšana.
8.dec 2023
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) normatīvajos aktos noteikt, cik pedagogiem bērnudārzos ir jābūt uz noteiktu bērnu skaitu, aģentūrai LETA pavēstīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.
7.dec 2023
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) šobrīd spēkā esošo bērnu nometņu pārbaužu veikšanas kārtību vērtē kā pietiekamu un salāgotu ar VBTAI resursiem, šādu nostāju aģentūrai LETA pauda VBTAI vadītāja vietniece Valentīna Gorbunova.
7.dec 2023
Nacionālā Mākslu vidusskolas direktors Jānis Ziņģītis nolēmis pamest amatu, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
7.dec 2023
Par seksuālu uzmākšanos jaunām sievietēm vainotais Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzējs Dmitrijs Bočarovs pagaidām ar studentiem augstskolā nestrādās, aģentūra LETA uzzināja fakultātē.
7.dec 2023
Tapuši interaktīvi mācību un metodiskie līdzekļi latviešu valodas apguvei 1.-6.klases skolēniem ar dažādiem dzirdes traucējumiem, aģentūru LETA informēja Valsts izglītības satura centra (VISC) projekta "Skola2030" pārstāvji.
7.dec 2023
Jaunos pedagogus vajag ne tikai sagatavot, bet arī rast risinājumus viņu noturēšanai skolā, jo statistika ir nepielūdzama – skolotāji izvēlas strādāt citās nozarēs un par atgriešanos skolā nedomā. Kas būtu darāms visiem iesaistītajiem – augstskolai, ministrijai, pašvaldībām, skolām?
7.dec 2023
Latvijas Universitātē (LU) studē lielākā daļa Latvijas topošo pedagogu. Šogad vien pedagoģijas programmās studijas uzsākuši vairāk nekā 250 studenti. Šie topošie skolotāji savu diplomu ar apliecinājumu par skolotāja kvalifikācijas iegūšanu saņems pēc vairākiem gadiem un viņus jau tagad gaida skolās. Papildu bakalaura un 2. līmeņa studijām, LU aktīvi strādā, lai pedagoga profesijai piesaistītu arī citu nozaru profesionāļus, skolotājus, kuri darbu skolā sen atstājuši, un tos pedagogus, kuri vēlas mainīt vai paaugstināt savu kvalifikāciju.
7.dec 2023
Kādi jaunieši grib kļūt par skolotājiem? Varētu sākt ar ierastām frāzēm – motivēti, mērķtiecīgi, ar misijas apziņu un vēlmi būt daļai no Latvijas nākotnes veidošanas. Jā, tā ir. Tomēr šoreiz gribētu mazliet atskatīties uz “sausiem cipariem”, kā mēdzam saukt statistikas datus. Kāds ir jauniešu, kuri izvēlas studēt pedagoģiju, sniegums pirms ienākšanas augstskolā?
6.dec 2023
Izvērtējot 94 sportistu pieteikumus, sporta stipendija 2023./2024. studiju gadam piešķirta 52 studējošiem sportistiem, aģentūru LETA informēja Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP).
6.dec 2023
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas "PISA 2022" jaunākā pētījuma dati parāda, ka Latvijas skolēniem neiet slikti, bet tie nespēj izrauties no viduvējības slazda, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Universitātes padomes locekle, bijusī izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.
6.dec 2023
"Reitingi, protams, ir svarīgi. Bet nepaliksim par reitingu ākstiem, jo ir ļoti daudz un dažādu reitingu," raidījumā "Nra.lv sarunas" teic Latvijas universitātes rektors, profesors Indriķis Muižnieks.
5.dec 2023
Valdība apstiprina 2024./2025.mācību gada plānojumu, kas ietver semestru ilgumu un brīvlaiku noteikšanu.
5.dec 2023
Otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija atbalstīja Valsts prezidenta piedāvātos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz ļaut skolu direktoriem drošības apsvērumu dēļ pārmeklēt skolēnu mantas.
5.dec 2023
Lai nodrošinātu Satversmes tiesas (ST) lēmuma izpildi, pirmsskolas pedagogu zemākā darba algas likme no 2024.gada 1.janvāra būs 9,54 eiro, otrdien nolēma valdība. Ministru kabineta 18.aprīļa rīkojumā "Par pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim" tika noteikts, ka no nākamā gada 1.janvāra pirmsskolas izglītībā zemākā vienas stundas likme būs 9,04 eiro. Vienlaikus ST jūnija nogalē atzina Ministru kabineta (MK) noteikumu normas, kas nosaka pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, par neatbilstošām Satversmes 91.panta pirmajā teikumā ietvertajam tiesiskās vienlīdzības principam un par spēkā neesošām no 2024.gada 1.janvāra. Līdz ar to no 2024.gada 1.janvāra zemākā vienas stundas likme visiem pedagogiem būtu nepieciešams noteikt 9,54 eiro. Lai nodrošinātu ST lēmuma izpildi, tika atbalstīts IZM priekšlikums precizēt bāzes izdevumus 2024.-2026.gadam, paredzot tos palielināt 2024.gadam un turpmāk ik gadu par 6 841 753 eiro. Savukārt IZM iesniegtajā prioritārā pasākuma pieteikumā par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanas otrajam solim nepieciešamo finansējumu no nākamā gada 1.janvāra, ministrija iekļāva arī pirmsskolas pedagogu zemākās vienas stundas likmes palielinājumu līdz 9,54 eiro, paredzot šim mērķim novirzīt vēl papildu 9 487 231 eiro. Arī šis priekšlikums tika atbalstīts. Tādējādi kopumā ST lēmuma izpildei piešķirts papildu finansējums 16 328 984 eiro apmērā. Bērnu no pusotra līdz četru gadu vecumam izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksa tiek finansēta no pašvaldību budžetiem. Pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai finanšu līdzekļi rodami no pašvaldību budžetiem, kas pēc IZM aplēsēm indikatīvi veido 26,2 miljonus eiro. Iepriekš Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga pauda, ka ar ST spriedumu par pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes regulējuma neatbilstību Satversmei novērsta nevienlīdzība pret vairāk nekā 12 000 izglītības darbinieku.
5.dec 2023
Četru gadu laikā Latvijas skolēnu snieguma matemātikā un lasīšanā samazinājies, dabaszinātnēs - audzis, liecina otrdien publiskotie Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas "PISA 2022" pirmie rezultāti.
3.dec 2023
Par sasniegumiem mācību priekšmetu starptautiskajās olimpiādēs šogad godalgoto vietu ieguvējiem un viņu pedagogiem naudas balvās kopumā plānots izmaksāt 48 035 eiro, izriet no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkojuma projekta, kas nodots saskaņošanai.
3.dec 2023
Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nav atsevišķa plāna attiecībā uz to, kāds pētnieku skaits būtu nepieciešams vēstures nozarē, aģentūrai LETA atklāja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares eksperts Edvards Francis Kuks, piebilstot, ka šādus mērķus nav plānots izstrādāt nevienai zinātnes apakšnozarei.