Par atkārtotu izvarošanu vai slepkavībām varētu sodīt ar mūža ieslodzījumu

Par atkārtotu izvarošanu vai slepkavībām, ja tās veiktas trešo reizi, varētu sodīt ar mūža ieslodzījumu. Šādus deputāta Kārļa Seržanta (ZZS) priekšlikumus grozījumiem Krimināllikumā šodien atbalstīja Saeima, skatot likumprojektu otrajā lasījumā.

Priekšlikumi paredz - ja tiesājamā persona jau iepriekš vismaz divas reizes būs bijusi notiesāta par analoģiskiem noziegumiem ar brīvības atņemšanu, tad trešajā reizē viņai būs piemērojams mūža ieslodzījums. Šīs normas attieksies uz slepkavību izdarīšanu vainu pastiprinošos apstākļos, slepkavību izdarīšanu sevišķi pastiprinošos apstākļos, kā arī uz konkrētiem izvarošanas un vardarbīgas dzimumtieksmes apmierināšanas gadījumiem.

Iepriekš šie Seržanta priekšlikumi gan Saeimas Juridiskajā komisijā tika noraidīti. Šodien tie tika akceptēti, pateicoties koalīcijā esošās nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, kā arī pozīcijas partiju "Saskaņas centra" (SC) un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) atbalstam, par ko jau sašutumu pauduši atsevišķi "Vienotības" pārstāvji.

Deputāti šodien otrajā lasījumā atbalstīja arī grozījumus Kriminālprocesa likumā. Grozījumi abos likumos paredzēs garāku noilguma termiņu smagiem vai sevišķi smagiem noziegumiem pret nepilngadīgajiem.

Izmaiņas noteiks, ka noilguma termiņš smagiem vai sevišķi smagiem noziegumiem pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību būs 20 gadi no nozieguma izdarīšanas dienas. Likumprojekta autori šādu termiņu uzskata par pietiekami ilgu, lai cietusī persona izlemtu, vai vēlas ziņot par noziegumu policijai.

Grozījumi arī noteiks vienotus aizsardzības standartus un prevencijas pasākumus, lai efektīvāk cīnītos pret cilvēku tirdzniecību Eiropas Savienībā (ES), aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Izmaiņas arī paredz, ka cilvēku tirdzniecībā cietušos nepilngadīgos nepieciešamības gadījumā varēs pratināt, piemēram, ar videokonferences vai psihologa starpniecību.

Tāpat grozījumi noteiks iespēju atbrīvot no kriminālatbildības cilvēku tirdzniecībā cietušo personu, ja tā piespiesta izdarīt noziegumu.

Kā norāda likumprojekta autori, grozījumu mērķis ir aizsargāt cietušo personu cilvēktiesības, nepieļaut atkārtotu pakļaušanu noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī mudināt iesaistīties kriminālprocesā kā lieciniekam pret nozieguma izdarītājiem.

Likumu grozījumi paredz pārņemt Eiropas Parlamenta un ES Padomes direktīvu par cilvēku tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un cietušo aizsardzību. Direktīvas ieviešanas termiņš ir 2013.gada 6.aprīlis.

Likuma grozījumi arī noteiks, ka turpmāk par kukuļdošanu tiks uzskatīta kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, nodošana vai piedāvāšana. Tādējādi no kukuļdošanas definīcijas svītroti vārdi "ja piedāvājums pieņemts", kas kukuļdevēju ļaus sodīt arī tad, ja iesaistītā otrā puse kukuli nebūs pieņēmusi.

Tāpat, lai atbrīvotu no kriminālatbildības personu, kura devusi kukuli, nepietiks vairs tikai ar to, ka šai personai kukulis izspiests vai ja tā pēc kukuļa došanas labprātīgi paziņojusi par notikušo. No kriminālatbildības atbrīvojamajai personai būs arī aktīvi jāveicina noziedzīgā nodarījuma atklāšana un izmeklēšana.

Latvijā

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) rosina Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) pastiprināti pievērst uzmanību un operatīvi sniegt priekšlikumus patērētāju aizsardzības uzlabošanai, saņemot pakalpojumus no ēdienu piegādes uzņēmumiem, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Svarīgākais