Latvija tuvākajos gados kultūras jomā plāno ciešu sadarbību ar Krieviju

Latvija tuvāko gadu laikā plāno ciešu sadarbību kultūras jomā ar Krieviju, paredz šodien kultūras ministra Inta Dāldera (TP) un Krievijas kultūras ministra Aleksandra Avdejeva parakstītā starpministriju sadarbības programma 2010.-2012.gadam.

Kā šodien žurnālistiem atzina Dālderis, šī dokumenta parakstīšana ir nozīmīgs notikumam kultūras dzīvē.

"Šodien parakstīta sadarbības programma, kas ir pielikums 2002.gadā parakstītajam Latvijas un Krievijas līgumam par savstarpējo sadarbību kultūras jomā. Šī ir jau ceturtā programma, kurā pārstāvētas visas sadarbības formas, ka aptver visas kultūras jomas. Programmā esam centušies ielikt daudz, bet, protams, daudz ko vēl ir iespējams papildināt," sacīja kultūras ministrs.

Viņš apgalvoja, ka būtu ļoti labi, ja varētu atkārtot savstarpējās kultūras dienas, kādas tika rīkotas iepriekš, taču finanšu krīze ierobežos šādu kultūras dienu organizēšanas iespējas.

Pēc Dāldera teiktā, institūciju līmenī sadarbība kultūras jomā plaukst un kļūst arvien spēcīgāka. Jaunajā sadarbības programmā ir iekļauta Latvijas Nacionālās operas un Krievijas akadēmiskā Lielā teātra potenciālā sadarbība tuvākajos gados, kā arī Latvijas baleta viesošanās festivālā "Zelta maska". Jaunā programma paredz daudz un dažādu sadarbības formu, kur iekļauta sadarbība gan amatiermākslas līmenī, gan arī nemateriālās kultūras mantojuma sadarbība, muzeju, cirku, profesionālo teātru un citu kultūras jomu abu valstu sadarbība.

Abu valstu sadarbība kultūras jomā attīstās, neraugoties uz krīzi, jo krīze ir īslaicīgs periods mūsu ilgstošās attiecībās. Programma ir ilglaicīga un ilgtspējīga, iesākti daudzi lieli projekti. Es domāju, ka krīze dod iespēju drusku citādi paskatīties uz sadarbības formām, meklējot jaunas iespējas un veidus, ko sniedz šis laikmets. Es domāju, ka mums šīs attiecības tikai uzlabosies," sacīja Dālderis.

Savukārt Krievijas kultūras ministrs Aleksandrs Avdejevs atzina, ka viņa valstī ļoti mīl un interesējas par Latvijas kultūru, tādēļ mūsu mākslinieki ar izrādēm un izstādēm ir ļoti gaidīti ciemiņi Krievijā.

"Mums pats svarīgākais ir ar Latviju saglabāt sadarbību tagadējā līmenī. Latvijas kultūra atbilst mūsu sabiedrības pieprasījumam kultūras jomā, un mēs nebūsim kulturāla valsts, ja nesazināsimies ar kaimiņiem. Tāpat arī Latvijai ir interesanti un lietderīgi sadarboties ar mums kultūras jomā, jo arī Latvijas sabiedrībā ir pieprasījums pēc mūsu kultūras," apgalvoja Avdejevs.

Dālderis uzsvēra, ka Latvija un Krievija ir kaimiņvalstis un valstis labi saprotas kultūras jomā. "Kultūras joma būtu tas piemērs, kādā veidā mēs varētu sadarboties arī citās jomās. Abu valstu sadarbība kultūrā parāda, ka savstarpēja līdzās pastāvēšana, cieņa un izpratne ir iespējama. Mums kā kaimiņvalstīm, sadarbojoties kultūras jomā, nav problēmu ar izpratni. Šodien apspriedām arī atsevišķus jautājumus par kultūras mantojumiem, kas nav atrisināti jau daudzus gadus atpakaļ, un mēs saprotam, ka šos jautājumus mēs nepolitizēsim, bet gan risināsim kultūras līmenī," vēstīja Dālderis.

Šodien parakstītā sadarbības programma paredz, ka Latvija un Krievija veicina sadarbību un tiešu kontaktu veidošanu starp mūzikas iestādēm, koncertorganizācijām, radošajām savienībām, kā arī atsevišķu izpildītājmākslinieku, mūzikas kolektīvu un speciālistu apmaiņu. Tāpat paredzēts veicināt sadarbību starp profesionālajiem teātriem, veicināt apmaiņu ar aktieriem, iestudējumu radošajām grupām, kritiķiem un teātra zinātniekiem, kā arī meistarklašu organizēšanu.

Iecerēts atbalstīt sadarbību starp abu valstu cirkiem, muzejiem, bibliotēkām, veicināt kontaktu dibināšanu starp Latvijas un Krievijas literātiem un grāmatniekiem, sekmēt izstāžu projektu organizēšanu, veicināt mākslinieku un mākslas galeriju, mākslas biedrību līdzdalību starptautiskās laikmetīgās mākslas izstādēs.

Tāpat sadarbības programma paredz iespēju Krievijas speciālistiem sadarbībā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālistiem strādāt pie pareizticīgo un vecticībnieku kultūras mantojuma apzināšanas Latvijā, paredz sadarbību kinematogrāfijas jomā, veicinot kopīgu projektu realizāciju, kas saistīti ar filmu producēšanu un izplatīšanu, kā arī izglītību, īpašu uzmanību veltot starptautisku kopprodukciju veidošanai. Tāpat arī iecerēta sadarbība profesionālajā izglītībā mūzikas, teātra, vizuālo un audiovizuālo mākslu nozarē, dibinot kontaktus abu valstu kultūras un mākslas mācību iestādēm.

Svarīgākais