Radio SWH: AKKA/LAA nauda pazūd kā caurā maisā

Šonedēļ Rīgas priekšpilsētas Vidzemes apgabaltiesā turpinās skatīt AKKA/LAA un Radio SWH vairāku gadu garumā neatrisināto strīdu par samērīgu autortiesību atlīdzību aprēķināšanu.

Neskatoties uz to, ka jau 2003. gadā Augstākā tiesa noteica, ka Radio SWH būs jāmaksā AKKA/LAA atlīdzība autoriem 2% apmērā no radio ieņēmumiem, AKKA/LAA tomēr nepiekrīt šādam lēmumam, prasot maksāt vismaz 3,35% no kopējā apgrozījuma. Tādējādi faktiski AKKA/LAA vēlas teju dubultot maksājumu apjomu.

"Pēdējie gadi mediju biznesā ir bijuši sarežģīti – varētu teikt, ka tikai līdz ar 2011.gadu esam sākuši atgūties no vēsturiski lielākā reklāmas tirgus krituma. Vienlaikus lielākā daļa raidorganizāciju, tai skaitā arī Radio SWH, vēl joprojām cīnās, lai sabalansētu ienākumus ar izdevumiem, līdz ar to jebkuras nepamatotas izdevumu pozīcijas tikai rada turpmākus draudus medija eksistencei. Kas mediju krīzes gadījumā būtu ieguvējs? Valsts, kura nesaņemtu nodokļu maksājumus? Autori, kuri ieņēmumi samazinātos? Vai sabiedrība, kurai būtu liegta piekļuve medijiem, kas ir jebkuras demokrātijas pamats," jautā Jānis Šipkvēvics, Radio SWH valdes priekšsēdētājs.

Pašlaik Radio SWH ir nomaksājusi AKKA/LAA autoru atlīdzību atbilstoši 2003. gadā Augstākās tiesas apstiprinātajiem licences līguma noteikumiem par laika periodu līdz 2011. gadam ieskaitot. Vienlaikus raidstacija ir nosūtījusi oficiālu vēstuli AKKA/LAA, lai vienotos par abpusēji pieņemamu risinājumu šā gada autoru atlīdzības pakāpeniskai nomaksai gan no Radio SWH grupas, gan no SPIN FM.

Tikmēr AKKA/LAA ir vērsusies tiesā ar prasību aizliegt Radio SWH izmantot mūziku pirms lietas izskatīšanas pēc būtības, ja raidorganizācija nepiekāpsies biedrības prasībām par maksājuma palielinājumu. Vienlaikus aizvien biežāk publiski no mūziķiem izskan šaubas par autoratlīdzības aprēķināšanas un izmaksas kārtību.

AKKA/LAA atkāpjas no pašas principiem autoratlīdzības aprēķināšanā. Pirmkārt, SPIN FM tiek pieprasīts maksāt gan noteiktus procentus no ieņēmumu bāzes, gan minimālo summu mēnesī, kas kopā veido aptuveni 30% no radio šogad prognozētā apgrozījuma. Tādējādi vēl viena medija izaugsme un Latvijas jauno mūziķu iespēja atskaņot savus darbus atbilstošai auditorijai ir apdraudēta. Otrkārt, publiski biedrība skaidro par fiksētām summām dienā vai mēnesī, lai gan arī tas ir pretrunā ar AKKA/LAA apgalvojumu, ka visām raidorganizācijām tiek piemērota vienota atlīdzības aprēķināšanas metode.

"Mēs noteikti vēlamies atbalstīt Latvijas autorus un izpildītājus un veikt visus nepieciešamos maksājumus, jo galu galā bez viņiem nebūtu radio satura. Tomēr vienlaikus mēs vēlamies, lai šī atlīdzība būtu samērīga un pamatota un neapdraudētu medija attīstības iespējas. Jāatceras, ka mums ir jāmaksā atlīdzība arī Latvijas Izpildītāju un producentu apvienībai 1,6% apmērā no apgrozījuma. Ja mums būtu jāmaksā arī AKKA/LAA pieprasītie 3,35%, tad kopumā dažādām organizācijām mums būtu jāmaksā teju 5% no apgrozījuma, kas galu galā veido ļoti būtisku summu, un to mēs vienkārši nevaram atļauties," skaidro J. Šipkēvics.

Radio SWH grupas un AKKA/LAA strīds tiks skatīts Rīgas pilsētas Vidzemes apgabaltiesā šo trešdien, 29. augustā, plkst.14:00.

Jāmin, ka šajā gadījumā netiks skatīta lieta pēc būtības, bet gan AKKA/LAA pieteikums par pagaidu aizsardzības līdzekļa piemērošanu, kas paredz aizliegt Radio SWH atskaņot mūziku līdz Radio SWH piekritīs parakstīt AKKA/LAA vienpusēji uzspiesto licences līgumu. Pēc juristu viedokļa, lai arī šāda metode strīdos par intelektuālām īpašuma tiesībām ir paredzēta, tomēr šajā situācijā tā radīs neproporcionāli smagu kaitējumu ne tikai radio, bet arī pašiem autoriem, kurus AKKA/LAA pārstāv.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais