Saistībā ar lapu kokiem ļoti bīstamās ošu smaragdzaļās krāšņvaboles strauju izplatīšanos Krievijā pastāv risks, ka arī Latvijā varētu parādīties līdz šim nereģistrētais kaitēklis, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāvji.
"Intensīva preču apmaiņa starp valstīm un klimata izmaiņas var sekmēt jaunu augiem kaitīgo organismu ieviešanos. Viens no tādiem kaitēkļiem ir ošu smaragdzaļā krāšņvabole. Tā jau ir izraisījusi masveida ošu apstādījumu bojāeju Maskavā un izplatās gar dzelzceļu, tostarp Latvijas virzienā," norādīja VAAD pārstāvji.
Ošu smaragdzaļās krāšņvaboles (latīniskais nosaukums ir Agrilus planipennis Fairmaire) izplatīšanās Krievijā rada satraukumu Eiropas valstīs. Pastāv risks, ka tā varētu ieviesties Eiropas lielākajā daļā, kur bieži sastopami oši, tostarp arī Latvijā. Ošu smaragdzaļā krāšņvabole galvenokārt ir bīstama ošiem, gobām un vīksnām.
Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var izplatīties lielos attālumos ar malku, koksnes iepakojamo materiālu un cita veida koksni, kā arī ar stādīšanai paredzētiem kokiem.
Galvenās pazīmes, kas liecina par iespējamo šī kaitēkļa klātbūtni, ir dziļas ejas zem koka mizas un koksnē un apmēram desmit centimetrus garas plaisas mizā virs kāpuru ejas, kas ar laiku izraisa mizas nokrišanu. Invadētajiem kokiem sāk dzeltēt un priekšlaicīgi nobirt lapas, zem atmirušās stumbra daļas parādās daudz jaunu dzinumu, nokalst zari, un beigās koks aiziet bojā.
Kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā invadētie koki nokalst un aiziet bojā viena gada laikā. Vienīgā iespēja, kā atbrīvoties no kaitēkļa, ir nozāģēt un sadedzināt tā skartos kokus ar kāpuriem.