Saeima satraukta par izdienas pensijām

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pēc atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas pauž bažas, vai, centralizējot visu pensiju izmaksu vienā institūcijā, arī turpmāk tiks nodrošināta savlaicīga izdienas pensiju piešķiršana un izmaksa.

Nra.lv ziņoja, ka plānots astoņu dažādu valsts iestāžu vietā izdienas pensijas rēķināt un izmaksāt divās iestādēs – Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kas jau tagad administrē visas vecuma pensijas, un Satversmes aizsardzības birojam, kas iebilda pret to, ka šīs drošības iestādes pensionāru lietas pārņem kāda cita iestāde.

„Ieviešot vienotu izdienas pensiju administrēšanu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra kļūtu par vienīgo iestādi, kas piešķir un izmaksā visas izdienas pensijas. Deputāti ir nobažījušies, vai aģentūras rīcībā būs visi nepieciešamie resursi, lai tik īsā laikā samērotu dažādās izdienas pensiju aprēķināšanas metodikas un veiktu attiecīgos grozījumos tiesību aktos,” norāda komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

2009.gadā izdienas pensiju saņem vairāk nekā 8400 personas, un ik gadu vidēji tiek piešķirtas 1070 jaunas izdienas pensijas. „Pašlaik izdienas pensiju administrējošās institūcijās ar šo jautājumu nodarbojas teju desmit cilvēki, savukārt ar valdībā apstiprināto plānu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra izdienas pensiju piešķiršanu un uzturēšanu veiks tikai trīs cilvēki. Tomēr joprojām nav skaidrs, kā tiks nodrošināts vienots pensiju aprēķins,” atzina komisijas priekšsēdētāja.

„Ja Labklājības ministrija apliecina, ka varēs paveikt šo darbu un desmit cilvēku darbu turpmāk veiks trīs cilvēki, tas ir tikai apsveicami. Tomēr vissvarīgāk ir nodrošināt, lai izdienas pensijas tiktu aprēķinātas un izmaksātas savlaicīgi,” uzsver deputāts Andris Bērziņš (ZSS).

Valdībā apstiprinātais plāns paredz līdz 2010. gada 1. februārim veikt grozījumus visos izdienas pensiju piešķiršanu reglamentējošajos normatīvajos aktos, savukārt no 2011. gada 1. janvāra uzsākt vienotu izdienas pensiju administrēšanu visās iepriekšminētajās institūcijās, izņemot Satversmes aizsardzības biroju.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais