Mantiskā stāvokļa deklarācijas varētu būt jāiesniedz vismaz 70 tūkstošiem fizisko personu, neskaitot tās, kurām jādeklarē savas parādsaistības, žurnālistiem otrdien sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā.
Viņa atzina, ka precīzu to personu skaitu, kurām deklarācija jāiesniedz, nav iespējams pateikt, jo nevar spriest par to, par ko VID nav informācijas.
Pelēkā norādīja, ka VID papildu resursi saistībā ar sākumdeklarēšanos nav piešķirti un darbs tiks veikts esošo līdzekļu ietvaros. Tomēr dienesta pārstāve pauda pārliecību, ka VID ar tam uzliktajiem pienākumiem tiks galā, jo nav noteikts, cik ilgā laikā deklarācijas jāievada informācijas sistēmā un kad tās jāsāk izmantot. Turklāt jāņem vērā, ka daļa deklarāciju varētu tikt iesniegtas VID elektroniskā formā.
Pēc Pelēkās teiktā, ņemot vērā, ka Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums tikai šā gada sākumā stājies spēkā, iedzīvotāju interesi par sākumdeklarēšanos vēl nevar saukt par pastiprinātu, taču konsultāciju skaits ir pietiekams.
Jau vēstīts, ka Saeima 1.decembrī pieņēma jauno Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumu, kas liek deklarēt mantisko stāvokli visām fiziskām personām, kuru rocība pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas jeb 10 tūkstošus latu.
Saskaņā ar jauno likumu mantiskā stāvokļa deklarācija būs jāiesniedz Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem un visām fiziskām personām, kurām izsniegta pastāvīgās uzturēšanās atļauja. Mantiskais stāvoklis jādeklarē par īpašumiem, kas ir personas rīcībā 2011.gada 31.decembrī pulksten 24.
Paredzēts, ka mantiskais stāvoklis būs jādeklarē, ja persona Latvijā ir iegādājusies nekustamo īpašumu, kura iegādes vērtība pārsniedz 10 tūkstošus latu un uz kuru nav nostiprinātas īpašumtiesības, kā arī īpašumu ārvalstīs. Būs jādeklarē arī skaidras naudas uzkrājumi, iegādātās kapitāla daļas Latvijā un ārzemēs, parāda vērtspapīri, aizdevumi, parādsaistības un citi īpašumi, kuru vērtība pārsniedz 10 tūkstošus latu. Nebūs jādeklarē tie īpašumi, kas jau ir reģistrēti valsts reģistros.
Likumā noteikts, ka personai deklarācijā uzrādītā skaidrā nauda, kas pārsniedz 10 tūkstošus latu, būs jāiemaksā kredītiestādē Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un termiņā. Attiecīgi noteikumi Ministru kabinetam būs jāizdod līdz 1.februārim.
Sākumdeklarēšana neattieksies uz valsts amatpersonām, kas VID iesniedz ikgadējo deklarāciju, taču šīm personām būs saistošs nosacījums par skaidras naudas uzkrājumu, kas pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas, iemaksu kredītiestādē.
Deklarācija VID būs jāiesniedz vienu reizi – no 2012.gada 1.marta līdz 1.jūnijam, un to varēs iesniegt personīgi, elektroniski, izmantojot VID deklarēšanās sistēmu, vai sūtīt pa pastu ierakstītā vēstulē.
Likumā iekļauta arī norma, kas paredz, ka, samaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 15% apmērā, varēs legalizēt ienākumus, kas gūti laika periodā no 1991.gada 1.janvāra līdz 2007.gada 31.decembrim. Nodoklis būs jāsamaksā 30 dienu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas, un maksājumu varēs sadalīt trīs maksājumu reizēs, ja nodokļa kopsumma pārsniegs 1500 latu.
Saskaņā ar jauno regulējumu legalizēt varēs tikai tos ienākumus, uz kuriem attiecas likums par iedzīvotāju ienākumu nodokli, un deklarēt negodīgi vai noziedzīgi iegūtus līdzekļus, piemēram, no narkotiku tirdzniecības, nebūs iespējams.