Cer, ka Šķēle restartēs Tautas partiju

Andris Šķēle © Mārtiņš Zilgalvis, f64

Ja Andris Šķēle piespiedīs restarta pogu, otrreiz atgriežoties, lai strādātu, vai Tautas partija (TP) atgūs bijušo svaigumu un spēku, vai arī partija ar to izprovocēs tādu kritikas uzbrukumu, ka izšķīdīs kā politiskais spēks?

Šis ir jautājums, kas vai nu nomirs pats no sevis TP iekšējās diskusijās, vai uz kuru partija riskēs meklēt atbildi 2010. gada Saeimas vēlēšanās. Jo tieši caur vēlēšanām, kas ir vienīgais veids, kā iegūt uzticības mandātu, tiekot apsvērta A. Šķēles atgriešanās. Lai gan partijas dibinātājs vēl nav pieņēmis lēmumu, kā dēļ daudzi nevēlas oficiāli komentēt viņa iespējamo atgriešanos, šobrīd tā ir ticamāka nekā jebkad agrāk. Pats A. Šķēle ar Neatkarīgo sola runāt septembra sākumā.

Vairāki TP valdes locekļi neoficiāli atzīst, ka iekšējās diskusijās vai nu atbalsta A. Šķēles atgriešanos, vai aktīvi aicina viņu to darīt. Tas, dažuprāt, arī būtu vienīgais veids, kā atrisināt partijas līderības problēmas situācijā, kad Aigars Kalvītis zaudējis autoritāti un no politikas aizgājis, bet nevienu citu līdzvērtīgu līderi TP kopš A. Šķēles aiziešanas nav izaudzinājusi. Pārdomās par savu politisko karjeru ir pašreizējais TP priekšsēdētājs Mareks Segliņš, kurš līdz rudenī paredzētajam kongresam atsakās spekulēt par šo tēmu. Bet neformālās sarunās, kas atstāstītas Neatkarīgajai, viņš daudziem līdzgaitniekiem pēdējā laikā stāstījis, ka apsver iespēju pievērsties advokatūrai.

TP iekšējās diskusijās par partijas nākotni un A. Šķēles iespējamo atgriešanos piedaloties arī pats partijas dibinātājs, Neatkarīgajai atzina kāds, kurš šajās diskusijās piedalās. Neesot tā, ka A. Šķēle būtu atgājis malā no partijas un TP biedri atrauti no viņa spriež, aicināt vai neaicināt atpakaļ. Tā ir svarīga piebilde, ja ņem vērā, ka arī iepriekšējos gados uzplaiksnījušas versijas par A. Šķēles atgriešanos, bet tas bijis atsevišķu domubiedru grupu līmenī un pats TP dibinātājs to noraidījis. Šobrīd A. Šķēle esot ļoti tuvu tam, lai pieņemtu pozitīvu lēmumu, stāsta zinātāji. Ja tā notiks, oficiālais lēmums par atgriešanos varētu tikt paziņots ne agrāk kā pavasarī.

Atklāti tiekot diskutēti arī A. Šķēles atgriešanās riski, kas visvairāk saistīti ar šīs personības spēju polarizēt viedokļus un izsaukt kritiku. Bet, pēc daudzu domām, svarīgi esot nevis censties izdabāt svešam vēlētājam, bet noturēt un atgūt TP tradicionālo vēlētāju. "Svarīgs ir Tautas partijas cietais vēlētājs. Ja tas ir, tad arī ir iespēja uztaustīt stīgu, kas aizskar visus," saka ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP). Viņš atturas paust viedokli par A. Šķēles iespējamo atgriešanos, jo tas esot pāragri, pirms viņš pats neesot pieņēmis kādu lēmumu.

"Ja Šķēle izšķiras atgriezties, tad viņam jānāk ar lielām, svaigām idejām. Sabiedrībai šobrīd vajag kaut ko vairāk, nepietiks tikai atjāt uz balta zirga," uzskata TP valdes loceklis, Cēsu mērs Gints Šķenders. Plānots, ka A. Šķēle teiks runu TP ekonomikai veltītajā konferencē, kas notiks nākamsestdien, 29. augustā, Rīgā. Tur sabiedrības vērtējumam varētu izskanēt viņa piedāvājums, ko varētu salīdzināt ar to ekonomikas atveseļošanas plānu, ko liek priekšā pašreizējā valdība.

Vairāki TP valdes locekļi Neatkarīgajai noliedza medijos izskanējušās spekulācijas par vēlmi šo konferenci izmantot, lai popularizētu ideju par lata devalvāciju, ko iepriekš aizstāvējis A. Šķēle. "To pat Šķēle tagad uzskata, ka devalvācija ir nokavēta," apgalvoja kāds TP politiķis, aicinot uz šīs konferences nozīmi paraudzīties plašāk. Tā esot iecerēta kā restarts jeb asiņu pārliešana, kurā, no vienas puses, izskanēs konkrēti piedāvājumi ekonomikas atkopšanai, vienlaikus parādot, ka partijai ir cilvēki, kuri šādas idejas spēj nest. Tiesa, Neatkarīgajai zināms, ka tieši nevēlēšanās tikt iezīmētam kā TP potenciālam jaunpienācējam dažu ir atturējusi no dalības konferencē. Tikmēr ekonomists Uldis Osis, kurš konferencē teiks runu, Neatkarīgajai uzsvēra, ka viņam nav doti nekādi mājieni no TP cilvēkiem par to, ka runa būtu jāpieskaņo kādām noteiktām idejām.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.