Leikēmijas pacientu valdībai dāvināto gleznu atmet muzejam [papildināts]

© Skatiens.lv

Leikēmijas biedrības Ministru kabinetam uzdāvinātā glezna Leikēmija: neārstēta valdības mājā nav radusi sev vietu un ir atdāvināta Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejam. Pat vēl vairāk - Ministru kabinetā nra.lv apgalvo, ka valdībai šī glezna nemaz nav dāvināta.

Šo mākslinieka Kristiana Brektes iespaidīgo mākslas darbu Leikēmijas slimnieku biedrība šogad Leikēmijas un limfomas dienā uzdāvināja Ministru kabinetam. Leikēmijas pacienti piketēja pie valdības mājas, prasot valdībai garantēt ārstēšanu visiem leikēmijas un limfomas slimniekiem. Pacienti bija vēlējušies paši apmeklēt todien notiekošo ārkārtas valdības sēdi, ko bija sasaucis Valsts prezidents un kurā tika diskutēts arī par veselības aprūpes jautājumiem, tomēr ierobežoto vietu skaita dēļ pacientu organizācijas pārstāvji iekšā netika. Arī gleznu viņi nevarēja ienest, tāpēc tā tika nodota veselības ministrei Baibai Rozentālei, lai ministre to aiznes valdībai. Pacienti uzsvēra, ka glezna būtu jānovieto valdības mājas Zaļajā zālē, kur notiek valdības sēdes, un tieši zem uzraksta Viens likums – viena taisnība visiem.

Protams, glezna tur netika novietota. Pirmo sēdes daļu tā stāvēja zālē, bet pēcāk pazuda.

Izrādās, ka glezna ir nodota muzejam. Šonedēļ veselības ministre Baiba Rozentāle piedalīsies Leikēmijas biedrības Ministru kabinetam uzdāvinātās gleznas atklāšanas pasākumā P. Stradiņa medicīnas vēstures muzejā. Veselības ministrijā nra.lv apstiprināja, ka šo gleznu Ministru kabinets atsūtījis ministrijai ... Un tā kā bijis jāizdomā, kur to likt, tad nolemts to izvietot muzejā. „Zināmā veidā tā ir vēsture,” nra.lv sacīja VM pārstāve Egita Pole.

Ministru kabineta preses sekretārs Aivis Freidenfelds nra.lv atzina, ka neko sīkāk par šo gleznu viņš nezina. Pats gleznu nemaz neesot redzējis. Iespējams, par gleznas likteni, proti, to, kāpēc tā nav palikusi valdības mājā, varētu zināt premjera birojs.

Ministru prezidenta Valda Dombrovska preses sekretāre Līga Krapāne nra.lv sacīja, ka glezna atdota pēc piederības, tas ir, Veselības ministrijai. „Tā tika uzdāvināta Rozentāles kundzei un tāpēc arī nodota viņai,” sacīja L. Krapāne. Uz piebildi, ka pacienti to dāvinājuši visam Ministru kabinetam, viņa atbildēja: gleznai nav bijis līdzi nekādas pavadvēstules, kas vēstītu, ka tā patiešām uzdāvināta Ministru kabinetam.

Leikēmijas pacientu atbalsta biedrības pārstāve Lāsma Trofimova nra.lv atzina, ka glezna patiešām bija domāta kā dāvana - aicinājums visiem lēmuma pieņēmējiem, tas ir, ministriem, par leikēmijas pacientu vajadzībām, īpaši tad, kad tiek pieņemti lēmumi. No otras puses, gleznas izvietošana muzejā nav slikta ideja, jo tā šo mākslas darbu redzēs vairāk cilvēku. "Tomēr ceram, ka šāds valdības lēmums nenozīmē, ka pacientu tiesības un problēmas tiek novirzītas tālāk no acīm, jo leikēmijas pacientu problēmas nav vēsture, bet gan realitāte," sacīja L. Trofimova.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais