Glābēju galvenais darbs – meklēt mazuļus un ganīt katamarānus

«Šī vasara laika apstākļu ziņā nav izdevusies – tāda īsta vasara bija tikai kādas divas nedēļas,» teic Jūrmalas ātrās palīdzības glābšanas stacijas Majori glābējs uz ūdeņiem Edgars Gross.

Taču, tieši pateicoties ne tik vasarīgajam laikam, glābējiem vairāk uzmanības jāpievērš pludmalē pazudušu bērnu meklēšanai, katamarānu ganīšanai un informācijas sniegšanai tūristiem, nevis slīcēju glābšanai.

Cilvēki ir palikuši apdomīgāki, un arī jūras līča ūdens temperatūra šovasar tikai dažas dienas pacēlusies līdz 20 grādu atzīmei. «Viss ir atkarīgs no vēja. Ja iegriež ziemelis, ūdens ir silts,» norāda Edgars, piebilstot, ka šovasar daudzas dienas, kad gaisa temperatūra iesila līdz 30 grādiem, ūdens temperatūra bija tikai 7 grādi, un ledainais ūdens attur no peldes.

Lielākās galvassāpes glābējiem uz ūdeņiem sagādā pazudušu bērnu meklēšana. Visbiežāk pazūd bērni vecumā līdz sešiem gadiem, taču ir bijis ka satraukušies vecāki ziņojuši par pazudušu 12 gadu vecu lietuviešu puišeli. Bērnus vienmēr atrod, jo visbiežāk viņi sadraudzējušies ar citiem vai vienkārši aizgājuši pastaigāties. «Kāda meitenīte pusstundas laikā no Majoriem bija nokļuvusi Bulduros,» stāsta glābējs Edijs Čisambots, piebilstot, ka šajā ziņā vienmēr tiek pārmests gados jaunajām māmiņām, kas pienācīgi nepieskata bērnus, taču lielākoties savas atvases pazaudē tieši jau dzīves pieredzes bagātas mātes. «Vecākiem jau galvenais ir noķert saules starus. Ir bijuši gadījumi, kad vecāki attopas tikai pēc četrām stundām, ka atvase pazudusi,» piebilst Edgars. Gadās arī reizes, kad vecmāmiņas mazdēliem piedraud: sak’, ja neklausīsi, atnāks glābēji un aizvedīs tevi prom. Ja šāds bērns pazūd, viņu ir ļoti grūti atrast, jo viņš baidās no glābējiem.

Tikai jūlijā vien glābēji atraduši 22 noklīdušus bērnus.

Otrs – katamarāni. Pēc noteikumiem, ja uz ūdens velosipēda ir līdzi bērns, viņam noteikti jābūt uzvilktai vestei, taču to bieži vien vecāki ignorē. Tāpēc glābējiem nākas sēsties laivā un braukt brīdināt. Tāpat arī katamarāni jāpieskata, ja ir lieli viļņi, kuģotāji aizbraukuši pārāk tālu vai iebraukuši zonā līdz bojām, kur peldas cilvēki.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais