No nākamā gada dubultos nekustamā īpašuma nodokli

Valdība šodien atbalstīja grozījumus likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" (NĪN), kas paredz no nākamā gada 1.janvara dubultot nodokļa maksājumus.

Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais likumprojekts paredz palielināt nodokļa likmi dzīvojamām mājām, nosakot to no 0,2% līdz 0,6% atkarībā no dzīvojamās mājas vai dzīvokļa kadastrālās vērtības.

Nodoklis 0,2% no kadastrālās vērtības būs jāmaksā par īpašumu, kura kadastrālā vērtība nepārsniedz 40 000 latu. Līdz šim likme bija 0,1%. 0,4% likme būs jāmaksā par īpašumu, kura kadastrālās vērtības daļas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu. Līdz šim likme bija 0,2%. Savukārt 0,6% likmi piemēros īpašumiem, kuru kadastrālās vērtības pārsniegs 75 000 latu. Pašlaik šī likme ir 0,3%.

Izņēmums, kam nebūs jāmaksā šis nodoklis, būs smagās lauksaimniecības tehnikas garāžas.

Valdība uzdeva Finanšu un Tieslietu ministrijām sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību sagatavot priekšlikumus par nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanas turpmāko attīstību, dodot lielākas pilnvaras pašvaldībām šī nodokļa likmes noteikšanā.

Nodoklis būs jāmaksā par dzīvojamām mājām (to daļām) neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, nedzīvojamo ēku daļām, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, un citām telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu - garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai.

Ņemot vērā, ka kadastra informācijas sistēmā reģistrēto dzīvojamo māju palīgēku skaits ir ļoti liels - 450 000 - un saskaņā ar Valsts zemes dienesta sniegto informāciju ir konstatēts, ka 2200 no reģistrētajām palīgēkām vairs dabā neeksistē, ir nepieciešams pārejas periods, kura laikā nodokļa maksātājiem tiktu dota iespēja aktualizēt par savu nekustamo īpašumu kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus atbilstoši reālajai situācijai dabā. Šī iemesla dēļ likumprojekts paredz, ka dzīvojamo māju palīgēku aplikšana ar nodokli tiks uzsākta 2012.gada 1.janvārī.

Likumprojekts arī paredz izņēmuma gadījumus, kad nodokļa maksāšanas pienākums rodas ar nākamo mēnesi pēc īpašuma tiesību, valdījuma tiesību, kā arī valsts vai pašvaldību nekustamā īpašuma lietošanas vai nomas tiesību rašanās un attiecīgi izbeidzas ar nākamo mēnesi pēc minēto tiesību izbeigšanās. Likumprojekts paredz pienākumu nodokļa maksātājam sniegt informāciju pašvaldībai tikai gadījumos, kad nekustamais īpašums ir mainījis savu statusu, t.i., no neapliekama objekta kļuvis par apliekamu vai otrādi.

Kā norāda FM, nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi par mājokli 2011.gadā, salīdzinājumā ar 2010.gadu palielināsies divas reizes, bet, ņemot vērā, ka 2010.gadā nodokļa likme mājokļiem ar kadastrālo vērtību līdz 40 000 latu bija 0,1% no kadastrālās vērtības un mājokļu īpatsvars šajā vērību diapazonā ir 98,6%, naudas izteiksmē kopumā pieaugumu nevar uzskatīt par būtisku.

Piemēram, mājoklim ar kadastrālo vērtību 17 000 latu, kas atbilst standarta 3 istabu dzīvokļa kadastrālajai vērtībai Rīgā, nodokļa pieaugums būs 17 lati gadā. Savukārt 84,4% no dzīvojamo māju palīgēkām to kadastrālā vērtība nepārsniedz 1000 latu. No šādas objekta vērtības maksājamais nodoklis būs 2 lati.

Par likuma izmaiņām vēl lems Saeima.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais