Mediķi sniedz palīdzību cilvēkiem, kuri guvuši apsaldējumus

Iestājoties arvien vēsākiem laika apstākļiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi jau šobrīd vairākas reizes dienā saņem izsaukumus pie cilvēkiem, kuriem konstatēta ķermeņa atdzišana jeb hipotermija, tāpat pēdējās dienās gūti arī pirmie apsaldējumi.

Oktobrī NMP dienesta mediķi jau devušies pie vairāk kā 30 hipotermijas un apsaldējumu upuriem, nra.lv informēja dienestā.

NMP dienesta speciāliste Laura Bundule atzīst, ka diemžēl liela daļa gadījumu, kad cilvēkiem iestājusies hipotermija, bija saistīti ar alkohola lietošanu un gulēšanu ārā kādā parkā, uz ielas vai grāvī. Nenoliedzami bija arī gadījumi, kad cilvēkus aukstums pārsteidzis nesagatavotus un neatbilstoši ģērbtus klajos lauku apvidos (tostarp sēņojot), kur nebija iespējams laicīgi sameklēt patvērumu un sasildīties.

Atdzišana jeb hipotermija var iestāties, ja būtiski pazeminās ķermeņa temperatūra, ilgstoši atrodoties aukstumā vai iegremdējoties aukstā ūdenī. Atdzišanas rezultātā organisms sāk zaudēt siltumu ātrāk nekā spēj to atjaunot. Visjūtīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki. Arī alkohola lietošana palielina nosalšanas risku. Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo. Hipotermijas attīstību var veicināt arī dažādas saslimšanas – cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi, traumas.

Iestājoties hipotermijai cietušajam ir drebuļi/trīcēšana, koordinācijas traucējumi, pavājinās domāšana un atmiņa. Smagākos gadījumos - cilvēkam var būt palēnināta sirdsdarbība, asinsspiediena pazemināšanās, paplašinātas acu zīlītes, pavājināti ķermeņa refleksi, vājš pulss un elpošana, samaņas zudums.

Drebuļi ir pirmā pazīmē, kas liecina par to, ka ķermenis zaudē siltumu – neignorējiet to, dodieties iekštelpās sasildīties.

Gadījumā, ja ir aizdomas par hipotermijas iestāšanos, jārīkojas šādi: jānogādā cietušo siltās telpās un atbrīvojiet viņu no mitrām vai slapjām drēbēm un apaviem. Silti jāsasedz nosalušo un jādod padzerties siltu šķidrumu, kas nesatur kofeīnu. Ja cietušā veselības stāvoklis neuzlabojas, jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot 113.

Gadījumā, ja cietušajam jau iestājusies bezsamaņa, vienmēr jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot 113.

Svarīgākais