Vēlēšanās būtisku pārkāpumu nav, bet – kuriozi gan

Būtiskas problēmas vēlēšanu norisē nav konstatētas, kā arī nav saņemta tāda informācija, uz kuru pamatojoties būtu nepieciešams pārskatīt kāda vēlēšanu iecirkņa rezultātus vai būtu pamats kriminālprocesa uzsākšanai, svētdienas pēcpusdienā, vērtējot vēlēšanu norisi, atzina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Tomēr dažādi pārpratumi un kuriozi bijuši gan.

Viena no visbiežāk saņemtajām sūdzībām no vēlētājiem bija tas, ka viņi vēlēšanu sarakstos nav atraduši personas, par kurām vēlētos balsot, piemēram, tādas, kuras redzētas politiskajās reklāmās, bet uz Saeimu nemaz nekandidē. Cilvēki sūdzējušies arī par to, ka vēlēšanu iecirkņos nav vis kabīnes, bet gan aizslietņi.

Vairākos vēlēšanu iecirkņos, pēc A. Cimdara teiktā, uzdarbojušies cilvēki, kuri savākuši visas vēlēšanu zīmes, arī tās, kuras pie vēlēšanu iecirkņiem bija izliktas vēlētājiem izlasīšanai. Cilvēki tās spītīgi ņēmuši nost, lai "neviens nevarētu tās izmantot balsu pirkšanai", dažviet – saplēsuši. Neatkarīgā novēroja, ka Pārdaugavā vairākos iecirkņos uzdarbojās kāda kundze, kura no visām atkritumu urnām, piemēram, pie tām, kuras bija izvietotas pie vēlēšanu kabīnēm, savāca visas zīmēs ar partiju sarakstiem. Tas raisīja apkārtējo interesi un pat sašutumu. Neatkarīgā arī novēroja, ka daudzos vēlēšanu iecirkņos, kur tie bija izvietoti skolu klasēs, cilvēkiem nebija vietas, kur mierīgi nobalsot, izvēlēties sarakstu, izdarīt atzīmes un ielikt to aploksnē. Tā kā veidojās garas rindas, tad cilvēkiem ieteica nevis gaidīt, kamēr atbrīvosies vieta aiz aizkariem, bet turpat pie klases grāmatu plaukta veikt atzīmes un iemest urnā aploksni. Cilvēki drūzmējās, viss notika lielā steigā. Uz līdzīgām problēmām norāda arī nevalstiskā starptautisko vēlēšanu novērošanas projekta pārstāvji, uzsverot, ka galvenais trūkums 10. Saeimas vēlēšanās bijis bieži balsošanas slepenības pārkāpumi – vairākumā vēlēšanu iecirkņu vēlētāja izvēle notika publiski, liels skaits vēlētāju balsoja grupās.

CVK reģistrējusi arī citas sūdzības. Kāda kundze zvanījusi un taujājusi, kāpēc pie viņas nebrauc neviens no CVK, taču, kad viņai pajautāts, vai viņa ir pieteikusies balsot mājās, viņa uzdevusi pretjautājumu: vai tad jums nav visu pensionāru reģistrs? Bijuši gadījumi, kad atstājuši vēlēšanu zīmes un aploksnes, nenobalsojot un aizejot; kādai kundzei savukārt pazudušas vēlēšanu zīmes ar visu aploksni (jaunu tādā gadījumā neizsniedz); vēl kāda persona interesējusies, kāpēc pie viņas vēl neviens nav atbraucis uz mājām, bet, kad CVK darbinieki atbraukuši, viņa vairs nav vēlējusies balsot. Divās aploksnēs – vienā Rīgā, Kongresu namā, otrā – Siguldā atrasta nauda – pieci lati.

CVK saņēmis arī ziņojumu no kādas sievietes, kas apgalvo, ka viņas vīrs nobalsojis ar nederīgu pasi. "Mēs ar vīru saderējām – viņš teica, ka nobalsos ar četrus gadus nederīgu pasi, un tas viņam izdevās," informējusi sieviete. A. Cimdars: "Šādi gadījumi liek domāt, ka ne visi vēlēšanu iecirkņi bijuši gatavi šādai personu reģistrācijai vēlēšanu iecirkņos, taču liecina arī par pašu vēlētāju attieksmi.

Svarīgākais