Neskatoties uz Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu pārtraukt iepirkumu un aizliegumu slēgt līgumu ar uzvarētāju, Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas gaisma” ir izsludinājusi jaunu iepirkumu par ārējā ielu apgaismojuma ierīkošanu, iekļaujot jau citas konkurenci ierobežojošas normas tehniskajā specifikācijā un mērķtiecīgi cenšoties samazināt pretendentu loku.
“IUB vēl pirms diviem mēnešiem atzina, ka ielu apgaismojuma publiskajos iepirkumos ir jāpaplašina pretendentu loks, izslēdzot konkurenci ierobežojošas prasības. Tomēr Rīgas pašvaldības aģentūra ignorē labās prakses principus un izsludina jaunu iepirkumu ar jauniem tehniskajiem nosacījumiem, kurus var izpildīt tikai tie tirgus dalībnieki, kuri jau daudzus gadus uzvar publiskajos iepirkumos un būtībā ir savā starpā saistīti nozares uzņēmumi,” norāda Edgars Bergholcs, SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” valdes loceklis.
Uzņēmums SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” ir vērsies arī pie Konkurences padomes ar aicinājumu novērst konkurenci ierobežojošus faktorus valsts un pašvaldības konkursos par ielu apgaismojuma ierīkošanu. Vēstulē tiek norādīts uz bīstamu pēdējo gadu tendenci - tirgus jau gadiem tiek monopolizēts, neļaujot citiem uzņēmumiem uzvarēt apjomīgus pašvaldību pasūtījumus šajā jomā. Publiskajos iepirkumos par apgaismojuma nomaiņu pašvaldībā pārsvarā uzvar vieni un tie paši uzņēmumi vai to grupas uzņēmumi, kas rada bažas par sava veida karteļa veidošanos.
Iepriekšējā “Rīgas gaisma” iepirkumā iekļautās prasības par pieredzi vismaz divu līgumu izpildē par 500 tūkstošiem eiro dēļ varēja kvalificēties tikai divi nozares uzņēmumi. Šobrīd izsludinātajā iepirkumā ir izņemta šī prasība, bet nolikums papildināts ar virkni citām diskutablām tehniskām prasībām, kuras rada aizdomas par konkursa nolikuma gatavošanu konkrētam uzvarētājam.
Piemēram, tehniskajā specifikācijā norādīta programmatūra, kuru Latvijas tirgū izplata tikai viens piegādātājs. Gaismekļu specifikācijās prasīts krāsots augstspiediena alumīnija lējuma sakausējums, kas ir konkurenci ierobežojoša prasība, lai nodrošinātu konkrēta ražotāja un piegādātāja iespējas piedalīties konkursā, samazinot citu pretendentu iespējas iesniegt savus piedāvājumus ar kvalitatīvākiem produktiem. Gaismeklis, kas ražots no sertificēta augstas kvalitātes alumīnija un rūpnieciski anodēts noteiktā tonī, atbilstoši konkursa noteikumiem, nevar tikt piedāvāts, lai gan anodēts alumīnijs ir daudzkārt izturīgāks pret atmosfēras ietekmi un mehāniskiem bojājumiem salīdzinājumā ar krāsotu alumīniju.
Cita apšaubāma prasība ir par izejas strāvu no barošanas bloka uz LED moduli, kurai ir jābūt ne lielāka kā 700 mA (230 V)”. Šāda prasība nodrošina konkrēta ražotāja un piegādātāja iespējas piedalīties konkursā. 700mA izejas strāva no barošanas bloka ir gaismekļiem, kuros pielietoti zemas kvalitātes LED moduļi. Augstas kvalitātes LED moduļu barošanas strāva sasniedz pat 1000mA (1A), kas norāda uz to, ka labas kvalitātes LED moduļi spēj darboties ar lielāku strāvu, bet ar mazāku enerģijas patēriņu sasniedzot augstākus apgaismojuma rādītājus.
“Līdzšinējā pašvaldību un to iestāžu prakse jau gadiem nodrošināja konkursu uzvaru vieniem un tiem pašiem, savā starpā saistītiem uzņēmumiem, atstājot bez iespējām nozīmīgos ielu apgaismojuma iepirkumos piedalīties citiem nozares dalībniekiem. Tas būtiski kropļo tirgu un nenodrošina līdzvērtīgus konkurences apstākļus,” norāda Edgars Bergholcs, SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” valdes loceklis.
Jau ziņots, ka Rīgas domes izsludinātajā iepirkumā par viedo tehnoloģiju ieviešanu Rīgas pilsētas apgaismojuma sistēmā prasības varēja izpildīt tikai pāris un savā starpā saistīti nozares uzņēmumi, kas radīja pamatotas aizdomas, ka konkursa nolikums ticis sagatavots jau konkrētam uzvarētājam, diskriminējot citus potenciālos pretendentus un radot tirgū negodīgu konkurenci. Turklāt šāda prakse, ka lielie iepirkumi tiek tikai dažiem pretendentiem un ar tiem saistītiem uzņēmumiem, ir kļuvusi par ilgus gadus atbalstītu normu tirgū. Tādēļ SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” ar iesniegumu vērsās Iepirkumu uzraudzības birojā, lūdzot apturēt iepirkumu un novērst konkurenci diskriminējošas prasības. IUB pieņēma lēmumu aizliegt Rīgas pašvaldību aģentūrai “Rīgas gaisma” slēgt līgumu ar iepirkuma uzvarētāju, kas bija precedents.
Saite uz jauno iepirkumu meklējama ŠEIT.