Prokurori izgaismo Lemberga krimināllietas politisko raksturu

Debates par drošības līdzekļa – noteiktas nodarbošanās aizlieguma –atcelšanu Ventspils mēram Aivaram Lembergam kārētjo reizi atklāti pierāda prokuroru un Ventspils mēra opozicionāru interešu sakritību.

Turklāt divu partiju politiskās apvienības, kas jau izveidojusies Ventspils domē, saskaņota rīcība ļauj noprast arī pēcvēlēšanu konsekvences.

Proti, divi Ventspils domes deputāti – Vladislavs Šafranskis (Saskaņas centrs) un Ivars Landmanis (Vienotība) – iesnieguši tiesai kopēju lūgumu palīdzēt viņiem politiskajā cīņā ar Ventspils domes priekšsēdētāju A. Lembergu. Šāds iesniegums, protams, nekādu izbrīnu neizsauc, jo politiskie pretinieki Latvijā pēdējos gados politiskajā cīņā izmanto visdažādākās metodes. Tomēr pārsteidzošs ir tas, ka V. Šafranska un I. Landmaņa paustais bija pamatu pamats prokuroru argumentiem, kādēļ nevajadzētu atcelt A. Lembergam piemērotos ierobežojumus pildīt pilsētas mēra un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja pienākumus.

Tik klaja prokuroru nostāšanās A. Lembergam naidīgo politisko spēku pusē pārsteidza pat tos procesa dalībniekus, kuri iepriekš publiski Lemberga prāvu nebija dēvējuši par politisku izrēķināšanos.

V. Šafranskis un I. Landmanis, nebūdami šā procesa dalībnieki, vēstulē tiesai lūdz A. Lembergam piemērot «aizliegumu ieņemt Ventspils pilsētas domes deputāta, Ventspils brīvostas pārvaldes locekļa un Ventspils pilsētas domes komisiju, padomes locekļu amatus, vienlaicīgi noliekot Ventspils pilsētas domes deputāta mandātu». Tādējādi politiskie oponenti lūdz tiesu kaut kādā veidā piespiest A. Lembergu nolikt deputāta mandātu. Vienkāršāk sakot, V. Šafranskis un I. Landmanis lūdz tiesu palīdzēt viņiem pirms vēlēšanām novākt no politiskās skatuves nevēlamu konkurentu.

Savu lūgumu Ventspils domes opozicionāri pamato ar to, ka domes interneta mājas lapā A. Lembergs tiek stādīts priekšā kā Ventspils domes priekšsēdētājs; arī Ventspils vietējos laikrakstos un televīzijās viņš tiekot saukts par Ventspils domes priekšsēdētāju. Opozicionāri vēstulē tiesai arī izklieguši sāpi par to, ka A. Lembergs uzstājas Ventspils domes pasākumos, piemēram, pilsētas svētku atklāšanas ceremonijā, domes telpās rīko preses konferences un, galvenais, neaicina opozīcijas deputātus uz tikšanos ar augstām amatpersonām. Viņš nepiedāvājot teikt uzrunas tautai domes pasākumos un atstumjot opozicionārus no sarunām ar citiem politiskajiem spēkiem. No vēstules izriet, ka risinājums, kā opozīcijai atkratīties no nevēlamā politiskā konkurenta, būtu tiesas palīdzība.

Tā vietā, lai ņemtu vērā savus profesionāli izsvērtos un objektīvos argumentus, prokurori tiesā plaši citēja oponentu vēstulē paustos aizvainojumus, tajā skaitā par A. Lemberga nemitīgo uzstāšanos publiskos pasākumos. Viens no prokuroru pašu radītajiem skaidrojumiem izcēlās īpaši – A. Lembergs nebūtu drošības līdzekli pārkāpis, ja nebūtu ļāvis žurnālistiem viņu saukt par Ventspils mēru.

Savukārt advokāts Raimonds Krastiņš, salīdzinot prokuroru un A. Lemberga politisko oponentu apbrīnojami identisko argumentāciju, noradīja – skaidri redzams, ka abu intereses sakrīt, proti, abi ar tiesas rokām vēlas ierobežot politiķa A. Lemberga darbības. Advokāts uzsvēra, ka vēl trakāks par interešu sakritību ir apstāklis, ka, piemēram, V. Šafranskis ir viens no tiem politiskajiem oponentiem, kuri ir ieinteresēti pret A. Lembergu vērstā kriminālprocesa iznākumā.

Citkārt ļoti nosvērtais advokāts Jānis Rozenbergs norādīja, ka līdz šim ne reizi tiesas zālē šo krimināllietu nav atklāti un publiski saucis par politisku. Taču, noklausoties ar Ventspils domes opozīcijas deputātu viedokļiem piesātināto prokuroru argumentāciju, viņam rodoties pārliecība, ka paši prokurori beidzot ir apstiprinājuši A. Lemberga uzskatu par šā kriminālprocesa politisko raksturu. Lēmumu par drošības līdzekļa atcelšanu A. Lembergam tiesa pasludinās kādā no tuvākajām sēdēm.

Latvijā

Ar 2025.gadu stāsies spēkā vairākas izmaiņas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) jomā. Viena no svarīgākajām attiecas uz PVN reģistrācijas sliekšņa aprēķinu. Turpmāk 50 000 eiro sliekšņa aprēķinā jāņem vērā ne tikai ar PVN apliekamie darījumi, kā tas bija līdz šim, bet arī vairāki ar PVN neapliekamie darījumi, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Svarīgākais