Ceturtdiena, 25.aprīlis

redeem Bārbala, Līksma

arrow_right_alt Latvijā

Sakopti senkapi Ciblas novadā; tos pirms vairākiem gadiem izpostīja kapu izlaupītāji

© facebook.com/ LVM

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pērn rudenī par valsts finansiālu atbalstu ir veikuši sakopšanas darbus valsts nozīmes arheoloģiskajā piemineklī, Ciblas (Djatlovkas) senkapos, ko 2015. gadā izpostīja kapu izlaupītāji, aģentūra informē LVM.

LVM Sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Pētersone paskaidroja, ka Ciblas (Djatlovkas) senkapu postījumu sakopšanas darbu kopējais finansējums ir 4576,2 eiro, no kuriem lielāko daļu jeb 4000 eiro veido Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes piešķirtais valsts finansiālais atbalsts un 576,2 eiro ir LVM līdzfinansējums.

Saņemot Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atļauju, arheologa uzraudzībā tika veikta bedru aizbēršana izpostītajos uzkalniņos. Sakopšanas darbu laikā 115 uzkalniņos tika uzmērītas dažādas formas un izmēru bedres, pie vairākiem uzkalniņiem mantraču izraktajās zemēs atrasti cilvēku skeletu kaulu fragmenti, kā arī konstatētas dažādas arheoloģiskas vērtības. Pēc to fotofiksācijas tika veikta izraktā materiāla pārbaude. Dažādas atrastās senlietas vai to fragmenti tika nodotas Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam.

Pētersone atgādināja, ka 2017.gadā LVM Ziemeļlatgales reģionā ar valsts finansiālo atbalstu veica valsts nozīmes arheoloģiskā pieminekļa "Rikopoles senkapi (Kara kapi)" postījumu sakopšanas darbus, savukārt 2016.gadā par uzņēmuma līdzekļiem tika sakopti Cirmas senkapi, kas ir valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis.

LVM aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un ziņot policijai par aizdomīgām personām, kas pa mežu staigā ar metāla detektoriem, jo kopīgiem spēkiem iespējams saglābt kultūrvēsturisko mantojumu nākamajām paaudzēm.

Ciblas senkapi ir lielākais zināmais Latgaļu uzkalniņu kapulauks, kas veidojies no 11. līdz 14. gadsimtam.