Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera priekšlikums par ciešāku Eiropas Savienības (ES) integrāciju ir atbalstāms, aģentūrai LETA sacīja finanšu ministre Dana Reziniece-Ozola (ZZS).
Šonedēļ Junkers savā ikgadējā runā par stāvokli ES atzina, ka ES būtu jāievieš ekonomikas un finanšu ministra amats. Ieviest ES finanšu ministra amatu ir ierosinājis arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš uzskata, ka eirozonai ir nepieciešamas spēcīgākas institūcijas, lai stātos pretī tādiem satricinājumiem kā eirozonas parādu krīze un "Breksits".
Reizniece-Ozola sacīja, ka diskusijas par ES finanšu ministra amatu ir sākušās ar Makrona ievēlēšanu un viņa vēlmi tālāk integrēt eirozonu.
"Ir izskanējušas vairākas idejas, piemēram, ka eirozonai vajadzētu savu finanšu ministru, vajadzētu izveidot Eiropas Valūtas fondu utt. Bet šādu institūciju stiprināšana nozīmē tālāku Eiropas integrāciju, par ko diskusijas vēl tikai gaidāmas. Jautājums ir par to, cik lielā mērā dalībvalstis ir gatavas šādiem tālākiem soļiem. Bet ir skaidrs, ka vienots finanšu ministrs praktiski nozīmētu lielāku teikšanu EK," norādīja finanšu ministre.
Tajā pašā laikā Reizniece-Ozola atzina, ka "velns slēpjas detaļās", tāpēc būtu jāsaprot Junkera priekšlikuma mērķis un kādi būs šo priekšlikumu ieviešanas instrumenti.
"Nebūtu vēlams, ja ar vēlmi vairāk integrēt Eiropu, notiktu lielāka segregācija. Pieņemts runāt par "divu ātrumu" Eiropu, kas nozīmē, ka ciešāka integrācija var atstāt ārpus Eiropas kodola tās valstis, kas nav eirozonā," stāstīja ministre.
Pēc Reiznieces-Ozolas teiktā, Latvija kopumā atbalsta Eiropas ciešāku integrāciju. "Ir skaidrs, ka, ja tāda notiks, mēs gribēsim būt tās kodolā, jo tas ir ne tikai ekonomiskas, bet arī ģeopolitiskas dabas jautājums. Katrā ziņā, dodot lielāku varu institūcijām, svarīgi būs spēles noteikumi - ja ir rakstīti kādi likumi dalībvalstīm, tad tie ir jāievēro, lai nebūtu tādi subjektīvi vērtējumi, kā patlaban, kad EK vienā un tajā pašā jautājumā ir stingrāka pret jaunajām dalībvalstīm, nekā pret vecajām," sacīja finanšu ministre.
Viņa prognozēja, ka aktīvākās un praktiskākās diskusijas par Junkera priekšlikumiem sekos pēc vēlēšanām Vācijā. "Eiropas nākotni lielā mērā nosaka ekonomiski ietekmīgākās valstis. Francija jau šādu iniciatīvu ir paudusi, bet Vācija līdz galam neiesaistās šajā procesā, kamēr nav notikušas vēlēšanas," skaidroja ministre.