Vai bērns var izbraukt viens pats no valsts?

© F64

Šī gada 30.jūnijā stājās spēkā grozījumi, kas ļauj bērniem izceļot uz visām Eiropas Savienības valstīm bez notariāli apliecinātas pilnvaras. Vecāku vidū ir jaušama neliela neizpratne, vai tiešām bērns viens pats var izbraukt no valsts? Skaidro Rīgas bāriņtiesas sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Veržbicka.

Kā vēsta Rīgas pilsētas pašvaldības portāls Riga.lv, arī līdz šim bērni patstāvīgi vai kādas personas pavadībā varēja izceļot no valsts uz Šengenas līguma dalībvalstīm bez notariāli apliecinātas pilnvaras. Nesen pieņemtie grozījumi neievieš jaunu kārtību, bet vienkārši papildina sarakstu, uz kurām valstīm bērni var doties bez notariāli apliecinātas pilnvaras, tas ir, uz Lielbritāniju, Īriju, Kipru, Bulgāriju, Rumāniju un Horvātiju. Līdz ar to šobrīd bērni var brīvi izceļot no valsts uz visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Lai bērns varētu patstāvīgi vai kādas personas pavadībā šķērsot valsts robežu, viņam ir jābūt sasniegušam obligāto izglītības vecumu, tas ir, septiņus gadus, bet, ja bērns ir jaunāks par septiņiem gadiem, tad viņš var šķērsot robežu bez vecākiem tikai ar pavadošo personu, turklāt vecākiem šai personai jānoformē pilnvara pie notāra.

Šie noteikumi attiecas tikai uz bērna izceļošanu no Latvijas uz Eiropas Savienības dalībvalstīm. Ja bērns vēlēsies doties ārpus Latvijas teritorijas patstāvīgi vai kādas personas pavadībā uz valsti, kas nav Eiropas Savienībā, piemēram, uz ASV vai Krieviju, tad jebkurā gadījumā būs nepieciešama viena vai abu vecāku notariāli apliecināta pilnvara bērna izceļošanai no Latvijas.

Neatkarīgi no tā, vai bērns dodas patstāvīgi vai kādas personas pavadībā, vecākiem vienmēr ir ieteicams pirms plānotā ceļojumapārliecināties, vai valsts, uz kuru vai caur kuru ir plānots ceļot, vai kompānija, kura sniedz pasažieru pārvadājumus un kuras pakalpojumus izmantos bērns, lai nokļūtu citā valstī, nav noteikusi kādas papildu prasības(papildu dokumentu uzrādīšanu) saistībā ar bērnu ceļošanu, jo, piemēram, katra aviokompānija nosaka savu vecuma robežu, no kuras bērns var ceļot bez pavadošās personas, piemēram, no 12 vai 14 gadiem. Katram pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzējam var būt savi noteikumi ceļošanai ar bērniem, tāpēc ieteicams pirms ceļošanas ar tiem iepazīties.

Tāpat arī jāuzsver, ka Valsts robežsardze pievērš īpašu uzmanību nepilngadīgu bērnu ceļošanai. Ja Valsts robežsardzes amatpersonām, veicot savas kompetences ietvaros personu pārbaudes valsts teritorijā (t.sk. lidostas teritorijā), radīsies aizdomas par bērna pretlikumīgu izvešanu no valsts, personai, kas pavada bērnu, var tikt pieprasīts uzradīt dokumentus vai sniegt informāciju, kas apliecina bērna saikni ar pavadošo personu vai to, ka bērns netiek izvests no valsts pret savu gribu vai viņa vecāku vai aizbildņu gribu. Valsts robežsardze, sadarbojoties ar citām institūcijām, piemēram, policiju, bāriņtiesu, var noskaidrot informāciju gan par bērnu, gan par pavadošo personu, lai izvērtētu situāciju un bērna ceļošanas mērķi.

Būtiski ir saprast, ka minētā kārtība attiecas uz valsts robežas šķērsošanu nevis bērna interešu pārstāvību. Bērns var šķērsot robežu viens pats vai ar pavadošo personu, bet tas nedod šim cilvēkam plašākas tiesības, tāpēc jebkurā gadījumā vecākiem ir pienākums nodrošināt bērna uzraudzību, kā arī pasargāt viņu no trešo personu apdraudējuma. Tas nozīmē, ja bērns kaut kur dodas, piemēram, ceļojumā ar vecvecākiem vai pie kāda radinieka ārpus Latvijas un viņu galamērķī nesagaida vecāki, tad bērna interesēs ir noformēt pilnvaru personai, kas var pārstāvēt bērna intereses.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu nepilngadīgām personām nav rīcībspējas, tādēļ bērni nevar paši sevi pārstāvēt. Līdz ar to var rasties situācijas, kad bērnam, atrodoties ārzemēs citas personas pavadībā, ir nepieciešama notariāli apliecināta pilnvara. Piemēram, ja bērnam atgadīsies nelaimes gadījums vai kāda cita problēmsituācija, bez šī dokumenta pavadošā persona nebūs tiesīga pārstāvēt bērna likumīgās tiesības un intereses.

Svarīgākais