Jau pērn pret VADC direktori ierosināta disciplinārlieta; Belēvičs sodu nepiemēroja

© F64

Arī pērnā gada sākumā pret Valsts asinsdonoru centra direktori (VADC) Ivetu Ozoliņu tika ierosināta disciplinārlieta par konstatētiem pārkāpumiem, tomēr toreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs sodu neesot piemērojis, pastāstīja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

Disciplinārlieta tika ierosināta par amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu, proti, par vairāku normatīvo aktu neievērošanu. Kā skaidroja Šneiders, Ozoliņai vajadzējis ziņot par, iespējams, kļūdainiem vai atšķirīgiem asiņu un asins paraugu testa rezultātiem. Ziņot vajadzējis gan Zāļu valsts aģentūrai, gan arī testa iekārtas ražotājiem.

VM izveidotā disciplinārkomisija konstatēja, ka amata pienākumi nav pildīti kvalitatīvi un rosināja Ozoliņai piemērot sodu - rājienu, tomēr Belēvičs sodu tā arī nav piemērojis. Kā skaidroja Šneiders, tieši ministrs ir tas, kurš pieņem lēmumu - piemērot sodu vai ne.

Taujāts, kāpēc ministrija toreiz neziņoja par šādu disciplinārlietu, Šneiders sacīja, ka par visām lietām ministrija neziņo.

Šneiders atgādināja, ka šobrīd turpinās nesen ierosinātas disciplinārlietas izmeklēšana pret pret Ozoliņu par iespējamu amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu. Izmeklēšanas laikā paredzēts pārbaudīt VADC atbildīgo darbinieku rīcību pēc pozitīvo analīžu rezultātu konstatēšanas uz C hepatītu donoru asinīs un ministrijas doto uzdevumu izpildi attiecībā uz nepieciešamo pasākumu īstenošanu, lai apzinātu pacientus, kuri varētu būt saņēmuši iespējami inficētus asins komponentus, un nodrošinātu viņiem nepieciešamos medicīniskos pasākumus.

Jau ziņots, ka veselības ministre Anda Čakša no amata uz pārbaudes laiku atstādinājusi VADC direktori Ozoliņu saistībā ar pret viņu ierosināto disciplinārlietu. Disciplinārlieta pret VADC direktori Ozoliņu ierosināta par iespējamu amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu.

Pārkāpumi VADC attiecībā uz kvalitatīvu asiņu sagatavošanu konstatēti jau iepriekš, bet nekas nav darīts, lai situāciju vērstu par labu, tā decembra vidū "LNT Ziņām" norādīja Čakša. Viņa gan vēl neapgalvoja, ka VADC vadītāja viņas uzticību jau zaudējusi.

"Šobrīd disciplinārlieta un izmeklēšana ir par to, lai nepieļautu, ka situācija var atkārtoties un ka pacientiem varētu rasties bažas, ka asinis, kas viņiem tiek pārlietas, nav tīras vai ir inficētas. Tas ir būtiski no sabiedrības drošības viedokļa," skaidroja Čakša.

Ministre norādīja - visā procesā ir jāsaprot, kā var būt situācija, ka ir nobīdes no kvalitātes prasībām. "Arī iepriekšējā periodā ir bijuši pārkāpumi attiecībā uz kvalitāti, tāpēc ir būtiski izmeklēt," piebilda Čakša. Viņa gan norādīja - nevienu par vainīgu nevar paziņot, kamēr situācija nav noskaidrota.

Kā ziņots, pēdējā gada laikā ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību VADC atklājis 25 donorus, kuriem bijis C hepatīts.

Kā decembra vidū speciāli sasauktajā preses konferencē stāstīja Ozoliņa, centrs ar jauno tehnoloģiju konstatējis, ka 25 pastāvīgajiem donoriem ir C hepatīts, kas savukārt rada risku, ka tie asins komponenti, kas izsniegti slimnīcām, varētu būt inficēti. Līdz ar to pastāv bažas, ka asins pārliešanas rezultātā inficējušies arī tie pacienti, kuriem šīs inficētās asinis pārlietas. Tomēr līdz tam neviens saslimšanas gadījums gan konstatēts netika.

Latvijā

Daži simti tūkstoši Latvijas cilvēku saziņai ar valsts un pašvaldību iestādēm izmanto e-adresi, tomēr daļa no viņiem jau iedzīvojusies nepatikšanās, vēsta 360TV Ziņas. Laikus neapstiprinot savu e-pastu paziņojumu saņemšanai, vairāki cilvēki kopš pavasara nav saņēmuši informāciju par kādu pārkāpumu un tagad soda naudās spiesti maksāt lielas naudas summas.

Svarīgākais