Ziemassvētku priekšvakarā nodibināta a/s Conexus Baltic Grid, kurai a/s Latvijas gāze (LG) nodos dabasgāzes uzglabāšanas un pārvades sistēmas aktīvus.
Precīzāk sakot, aktīvu nodošana jaunajam uzņēmumam jau ir sākusies, jo Conexus Baltic Grid dibināšanas sapulcē ievēlētā uzņēmuma padome jau ir paguvusi jaunā uzņēmuma valdē iecelt līdzšinējo LG valdi ar Aigaru Kalvīti priekšgalā. Līdz ar to Conexus Baltic Grid aktīvos jāieraksta liels intelektuālais kapitāls, kāds šiem kungiem un dāmai piemīt. Tajā pašā laikā sākās arī Conexus Baltic Grid vērtības palielināšana, prasot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai atļauju palielināt dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifus. Komisijai tos iesniedza LG, bet labumu no tarifu celšanas gūs Conexus Baltic Grid. Steiga izskaidrojama ar to, ka jaunie tarifi jānosaka līdz nākamā gada 3. aprīlim, kad beigsies LG monopoltiesības uz Latvijas apgādi ar gāzi. Cīņa par LG mantojumu norisinās vairākus gadus. Šobrīd LG mantinieki prasa tādas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņas, kuru rezultātā gāzes lietotāju tarifu pieaugums būtu 4%, ja sabiedrisko pakalpojumu regulators atzīs par pamatotiem uz 95 lappusēm izklāstīto tarifu celšanas pamatojumu. Šim pieaugumam nav saistības ar jau zināmo dabasgāzes cenas pieaugumu no 1. janvāra atbilstoši pašreiz spēkā esošajiem noteikumiem, kas sasaista dabasgāzes cenu ar naftas produktu cenu izmaiņām. Par dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu pieauguma galveno iemeslu norādīta pārvadītās dabasgāzes apmēra samazināšanās par 46% kopš iepriekšējā tarifu aprēķināšanas perioda. Tikai sīkums gāzes sadārdzināšanā būs jaunā uzņēmuma padomes 11 locekļu algošana, sākot ar 4300 eiro mēnesī padomes priekšsēdētājam. Jādomā, ka arī valde un citi uzņēmuma pastāvēšanai nepieciešami darbinieki tajā nestrādās par brīvu. Conexus Baltic Grid darbība faktiski sāksies līdz ar tā ierakstīšanu Komercreģistrā, ko paredzēts izdarīt janvāra pirmajā nedēļā.
Conexus Baltic Grid vadītāju galvenais uzdevums nākamajā gadā būs nevis pārņemt un apsaimniekot LG gāzesvadus un glabātavu, bet gan limitētā laikā atrast šiem aktīviem pircējus. Nesens un izteiksmīgs piemērs šāda uzdevuma risināšanai Latvijas valsts iestāžu stilā bija bankas Citadele pārdošana. Jānorāda gan, ka Conexus Baltic Grid nav valsts uzņēmums, taču visas darbības ap to diktē Latvijas valsts ar atsauci uz Eiropas Savienības regulām, no kurām izriet LG piespiedu sadalīšana un šo daļu pārdošana, ierobežojot tiesības vienām un tām pašām personām paturēt savā īpašumā gan Conexus Baltic Grid, gan LG akcijas. Šobrīd Conexus Baltic Grid īpašumtiesības sadala Gazprom (34,1% kapitāla), Marguerite Fund (29,1%), Uniper (18,3%) un Itera Latvija (16%), kā arī 4835 mazie akcionāri.
Patlaban jau ir droši apsolāma dabasgāzes būtiska sadārdzināšanās nākamā gada 3. aprīlī vai drīz pēc tam, kas no paša sākuma bija visu ar LG veikto darbību mērķis. Proti, mērķis sadārdzināt dabasgāzi Latvijā tiktāl, lai šeit varētu pārdot varbūt no Norvēģijas, varbūt no ASV vai vēl nezin no kurienes ar kuģiem atvestu sašķidrināto gāzi. Gāzes sadārdzināšanai vienādi labi noder gan viena uzņēmuma dalīšanas rezultātā dubultoto vadītāju skaita algošana, gan Krievijas gāzes piegāde Latvijai turpmāk caur Vāciju.
Viens no Latvijas dabasgāzes patērētāju pienākumiem turpmāk būs biržas spekulantu uzturēšana. Uz šo lomu pieteikušies lietuvieši, jo tam ir materiāls pamats - Klaipēdas ostā ierīkotās sašķidrinātās gāzes pieņemšanas iekārtas. Tieši tajā brīdi, kad Conexus Baltic Grid Latvijā vēl tikai dibināja, Lietuvas valsts kontrolētais gāzes pārvades sistēmas operators Amber Grid atpirka no somiem trešo daļu dabasgāzes biržas GET Baltic akciju un kļuva par tās vienīgo akcionāru. Lietuviešiem līdz šim nākas šajā biržā tirgoties pašiem ar sevi, kas nav pārāk ienesīga nodarbošanās, taču jau nākamajā gadā viņi izvērsīšot darbību arī Latvijā un Igaunijā.
Lietuvas un Latvijas amatpersonu gaume viena un tā paša vārda izmantošanā jauno uzņēmumu nosaukumos pievērš uzmanību angļu vārda grid plašajam lietojumam. Latviešu valodā to var izteikt ar vārdu režģis kā dažādu signālu vai elektrības pārvades punktu savienojumu sistēma.