Valsts amatpersonai ir jābūt atbildīgai par datiem, kurus tā norāda mantiskajā deklarācijā, aģentūrai LETA atzīmēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" ir noteikts, ka VID elektroniskās deklarēšanas sistēma nodrošina, ka deklarācijas aizpildītājam ir pieejama valsts informācijas sistēmās esošā konkrētās deklarācijas aizpildīšanai nepieciešamā informācija. Valsts amatpersona pārbauda un, ja nepieciešams, arī precizē un papildina šo informāciju, skaidroja VID.
"Valsts amatpersona pirms deklarācijas iesniegšanas VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā apliecina, ka deklarācijā norādītās ziņas ir pilnīgas un patiesas. Šis "ķeksītis", iesniedzot deklarāciju, nav formalitāte, tā amatpersona uzņemas atbildību par to, ka sniegtās ziņas ir patiesas," skaidro VID.
VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe (LZP) valsts amatpersonas kārtējo gada deklarāciju par 2015.gadu kā pirmreizējo dokumentu iesniedza 2016.gada 31.martā. VID Publiskojamo datu bāzē deklarācijas publiskojamā daļa publiskota 2016.gada 1.aprīlī.
VID informē, ka deklarācijā Sproģe ir uzrādījusi parādsaistības 683 013,17 eiro apmērā. Savukārt 2016.gada 15.aprīlī Sproģe ir iesniegusi precizējumu savai deklarācijai, kurā precizē informāciju par nekustamajiem īpašumiem un darījumiem, bet parādsaistības ir atstātas bez izmaiņām.
Valsts amatpersonai aizpildot valsts amatpersonas deklarācijas sadaļu "Deklarācijas iesniedzēja parādsaistības, kuru summa pārsniedz 20 Ministru kabineta noteiktās minimālās mēnešalgas" un norādot parādsaistības 683 013,17 eiro apmērā ar cipariem, sistēma automātiski attēlo to ar vārdiem pēc valūtas norādīšanas.
Amatpersonas atbildība ir pārbaudīt rakstīto, jo VID deklarācijas iesniegšanas stadijā nevar pārliecināties par to, vai valsts amatpersona pārskata periodā nav uzņēmusies jaunas parādsaistības, uzsvēra VID.
LETA jau ziņoja, ka Sproģe skaidro, ka viņas valsts amatpersonas gada deklarācijā VID nav pamanījis kļūdu par parādsaistībām 600 000 eiro apmērā.
Sproģe sacīja, ka tikai no žurnālistiem ir uzzinājusi, ka viņas pērnā gada valsts amatpersonas deklarācijā ir minētas parādsaistības 683 013 eiro apmērā. "Es vispār nezināju, ka šāda summa manā deklarācijā ir minēta. Tur ciparu kombinācija ir jāvada elektroniski, un, ja ievadot ciparus, kāds ir lieks, tad summa aprēķinās automātiski. Tā summa, kas tur ir, - ir tikai tehniska kļūda," pauda Sproģe.
Viņa arī pastāstīja, ka šodien dodas uz banku un VID, lai šos labojumus veiktu. Jautāta, cik lielas ir viņas reālās parādsaistības, Sproģe pastāstīja, ka bankas izziņā 18.jūlijā parāds ir 67 414 eiro.
Sproģe arī pauda neizpratni, ka VID darbinieki pamana, ka dzīvesvietas deklarācijas ailītē nav uzrādīta dzīvesvietas adrese, bet nepamana, ka, iespējams, ir radusies kļūda ar skaitļiem.
Savukārt aizdevumi teju 90 000 eiro apmērā esot no 2010.-2013.gada perioda, palīdzot dzīvokļa pirkšanā, kuri deklarācijā ierakstīti ar cerību kādreiz tos atgūt.
Amatpersonas deklarācija liecina, ka Sproģe pērn nopelnījusi 27 047 eiro un 409 eiro saņēmusi kā pabalstu. Turklāt viņa ir deklarējusi divus aizdevumus teju 90 000 eiro apmērā.
Tāpat ziņots, ka pēc Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (ZZS) gāšanas no amata domes priekšsēdētāja pienākumus veic Sproģe. Viņa aģentūrai LETA pastāstīja, ka vadīs pašvaldību līdz brīdim, kad tiks izraudzīts jauns domes vadītājs. Sproģe arī atzina, ka labprāt kļūtu par domes priekšsēdētāju, ja deputāti tā lems.
ZZS deputāti vēl neesot runājuši par iespējamo nākamo pilsētas mēru, bet pēc šīs ārkārtas domes sēdes sanāks kopā, lai minēto jautājumu pārrunātu un lemtu.