Pirms protestēt, ir jāsaprot veselības reformas piedāvājums, atbildot uz jautājumu par to, vai mediķu protesti ir pamatoti, pirms ir zināms veselības reformas piedāvājums, aģentūrai LETA atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
Ministre norādīja, ka vispirms ir jāsagaida Veselības ministrijas piedāvātais nozares reformas piedāvājums, pēc kura varēs spriest, vai sabiedrība ir gatava maksāt vairāk. "Katrā ziņā, kādam iedodot vairāk naudas, kādam tā tiks atņemta," piebilda Reizniece-Ozola.
Finanšu ministre stāstīja, ka nākamgad veselības nozarei budžets būs ievērojami lielāks, bet risināmo problēmu loks iepriekšējos gados ir tā ielaists, ka nāksies diskutēt par saprātīgu reformu ieviešanas termiņu.
"Vispirms jāsaprot veselības nozares reformas saturs, pēc tam varēsim diskutēt," sacīja ministre.
LETA jau ziņoja, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome šodien nolēma atbalstīt protesta akciju rīkošanu pie Saeimas 29.septembrī.
Mediķi ir gatavi protestēt, jo pagaidām nav panākts finansējuma pieaugums veselības aprūpei līdz 3,25% no iekšzemes kopprodukta (IKP) nākamajam gadam. Kā norādīja mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris, šobrīd nozarei 2017.gada budžeta projektā kopā ar visiem celtniecības darbiem tiek plānoti 834,5 miljoni eiro, kas nozīmē, ka līdz 3,25% no IKP pietrūkst vēl 23,5 miljonu eiro. Tāpat nav paredzēts, ka 2020.gadā veselībai jāatvēl 4% no IKP, kā arī nākamgad nav paredzēts pieaugums mediķu algām.
Mediķu arodbiedrība arī nav saņēmusi Saeimas atbildi uz 1.maija protesta akcijām, kā arī atbilde par ieteikumiem situācijas uzlabošanai joprojām tiek gaidīta no Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, kā arī Budžeta komisijas. "Saeima ignorē," secina Keris.
Savukārt vēlāk, iespējams, 12.oktobrī vai 13.oktobrī, kad no Finanšu ministrijas (FM) nākamā gada valsts budžeta portfelis tiks nests uz Saeimu, pie parlamenta ēkas tiks izklāts "Nāves paklājs". Iespējams, ceļā no FM līdz Saeimai tiks izvietotas arī slimnieku gultas.
Veselības ministre jau iepriekš uzsvērusi, ka, nesaņemot nozarei nepieciešamo finansējumu - 70 miljonus eiro -, arī nākamgad pacientiem būs jārēķinās ar garām rindām uz izmeklējumiem pie speciālistiem.