Finanšu ministrija (FM) kā akcionārs aicina "Attīstības finanšu institūciju "Altum"" ("Altum") aktīvāk komunicēt ar nozari iepirkumu sagatavošanā, aģentūrai LETA pavēstīja FM pārstāvji, komentējot Latvijas Arhitektu savienības (LAS) paustās bažas par "Altum" iepirkumiem un Rīgas pašvaldības brīdinājumu par iespējamu finansējuma izšķērdēšanu vēsturisko ēku energoefektivitātes projektos.
FM ieskatā "Altum" nepieciešams skaidrot izvēlēto pieeju un prasības, lai nodrošinātu atklātu dialogu un savstarpēju izpratni.
Tomēr FM uzsver, ka konkrēti lēmumi par iepirkumu procesu un dokumentācijas sagatavošanu ir "Altum" valdes atbildība.
Ministrijā skaidro, ka Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likums nosaka, ka kapitāla daļu turētāja kompetencē ir kapitālsabiedrības pārraudzība, savukārt praktisko un saimniecisko pārvaldību veic kapitālsabiedrības valde.
FM kā viens no "Altum" kapitāla daļu turētājiem ir saņēmusi LAS vēstuli un sniegs uz to atbildi, izvērtējot situāciju atbilstoši savai kompetencei un balstoties uz "Altum" sniegto informāciju un skaidrojumiem.
Jau ziņots, ka LAS brīdinājusi par būtiskiem riskiem "Altum" izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt. LAS norāda uz iedzīvotāju interešu ignorēšanu, necaurskatāmību un apdraudējumu, kādu potenciālais iznākums var nest apbūvētās vides kvalitātei.
LAS uzmanību pievērsuši vērienīgi "Altum" dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumi, kam ir tieša ietekme uz apbūvētās vides un sabiedrības dzīves kvalitāti.
Viens no iepirkumiem ir par tehniskās apsekošanas atzinuma un darba uzdevuma sagatavošanu energoefektivitātes dokumentācijas un tehniskās dokumentācijas izstrādei. Iepirkumā par summu 363 636 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) paredzēts vienam līgumslēdzējam 3,5 gadu periodā nodot izstrādāt aptuveni 200 dzīvojamo ēku tehniskās apsekošanas dokumentāciju un projektēšanas uzdevumu pilnvērtīgai ēkas projekta dokumentācijas izstrādei.
Savukārt otrs iepirkums ir par energoefektivitātes dokumentācijas un arhitektūras un inženiertīklu daļas projekta dokumentācijas sagatavošanu. Projektēšanas kopējo līgumu summa ir 3 095 471 eiro.
Savukārt Rīgas domē aģentūru LETA informēja, ka "Altum" izvirzīto prasību dēļ Rīgā radīsies problēmas vēsturisko ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projektos, kas var novest pie finansējuma izšķērdēšanas.
Pilsētas attīstības departamenta eksperts vērsis "Altum" uzmanību, ka iepirkumā noteiktās kvalifikācijas prasības sniedz priekšrocības uzņēmumiem, kas specializējušies tikai ēku siltināšanas projektu izstrādē, izslēdzot arhitektu birojus, kuriem ir plašāka pieredze, informē departamentā.
Departamenta pārstāvis informējis "Altum" par problēmām, ar kurām departaments saskaras, izvērtējot šādu specializētu uzņēmumu sagatavotos projektus. Lai nodrošinātu, ka izstrādātie dokumenti atbilst Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem, departamenta pārstāvis ierosināja "Altum" papildināt iepirkuma specifikāciju. Tomēr "Altum" pārstāvji neesot vēlējušies ne uzklausīt ierosinājumus, ne saņemt papildu informāciju par Rīgas pieredzi.
"Altum" noraida arhitektu pārmetumus, apgalvojot, ka visos gadījumos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas tehniskā dokumentācija tiek izstrādāta atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem, to izstrādā atbilstoši sertificēti speciālisti un apstiprina būvvalde, līdz ar to neesot pamata bažām par projektu kvalitāti.
"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.
"Altum" kapitālā 40% akciju turētāja ir Finanšu ministrija, bet 30% akciju pārvalda Ekonomikas ministrija un Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.