"Airsoft" ir izklaides veids un sporta spēle, tāpēc saistīt to ar nelojalitāti valstij vai citas valsts politikas atbalstu ir "galīgi garām", aģentūrai LETA pauda "Namejs Airsoft" pārstāvis Mārtiņš Radels.
Viņš atzina, ka ir iznomājis spēļu poligonu Ozolnieku novada Cenu pagastā "Airsoft" komandai, kas piedzīvoja Drošības policijas (DP) pārbaudi pagājušās nedēļas nogalē. Radels pastāstīja, ka spēles nepabeigtajā viesnīcā "Dalbes līcis" un apkārtnē Rīgas-Jelgavas šosejas malā notiek bieži, tās rīko arī SIA "Airsoft izklaide".
"Tiek spēlēts tajās formās, kas tiek dabūtas. Tās var būt gan Krievijas, gan Vācijas, gan Beļģijas formas. Ir slimi sasaistīt formu ar atbalstu kādai valstij," pauda spēļu rīkotājs, kurš sevi un biedrus sauc par patriotiem. Tiesa, viņš konkrētajā spēlē piedalījies nav, bet tikai iznomājis poligonu.
Radels ir pārliecināts, ka lielākā daļa "Airsoft" spēlētāju to uztver kā sporta veidu un izklaidi. "Esmu dienējis un zinu, ka apgūt militārās iemaņas, spēlējot "Airsoft", nav iespējams. Nedrīkst vilkt paralēles ar reālām militārām darbībām," uzskata spēļu rīkotājs.
Viņš apstiprina, ka ieroči, kas tiek izmantoti spēles laikā, ir īstu ieroču replikas, kas šauj ar plastmasas lodītēm.
"Namejs Airsoft" pārstāvis arī pauda neizpratni, kāpēc sabiedrības uzmanība piesaistīta tieši "Airsoft" spēlēm, nevis, piemēram, peintbolam.
Kā ziņots, šajās brīvdienās, reaģējot uz iegūto informāciju par iespējamu ārvalstu militāro grupējumu formās tērptu bruņotu personu pulcēšanos Ozolnieku novada Cenu pagastā, DP veica pārbaudi personu pulcēšanās vietā, aptaujājot 26 personas.
Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka šīs personas ir tā sauktās "Airsoft" kustības aktīvisti. Vairāki no viņiem bija ģērbušies līdzīgos militāros formas tērpos, ko izmanto Krievijas bruņotie spēki, un bija ekipēti ar "Airsoft" ieročiem, kas vizuāli ir identiski kaujas šaujamieročiem. Aptaujas rezultātā tika noskaidrots, ka starp šī pasākuma dalībniekiem ir vairākas personas, kuras iepriekš bija nonākušas DP redzeslokā saistībā ar atbalstu Krievijas īstenotajai agresīvajai ārpolitikai.
Pēc veiktajām pārbaudēm un aptaujām neviena no personām netika aizturēta.
"Vienlaikus DP vērtējumā šis gadījums vēlreiz aktualizē nepieciešamību pilnveidot tiesisko regulējumu "Airsoft" spēļu organizēšanā. Latvijā patlaban nav efektīva normatīvā regulējuma, kas reglamentētu militārās simulācijas spēles un tajās izmantoto elektropneimatisko ieroču apriti. DP ir konstatējusi, ka militārās simulācijas spēles, kur tiek lietoti "Airsoft" ieroči, faktiski tiek izmantotas militāri-taktisko apmācību organizēšanai, piemēram, ēku sagrābšanai, objektu izlūkošanai. Bez efektīva kontroles mehānisma pieaug risks, ka militāri-taktisku apmācību Latvijā apgūst arī personas, kuras pauž atbalstu prettiesiskām bruņotām darbībām pret citām valstīm," skaidroja DP.
Kā norādīja DP, papildu riskus rada arī militārajās simulācijas spēlēs lietoto "Airsoft" ieroču vizuālā līdzība ar īstiem kaujas ieročiem, kas savienojumā ar spēlēs izmantotiem ārvalstu militāro organizāciju formas tērpiem rada konfliktsituāciju potenciālu un ilgstošā periodā mazina sabiedrības modrību par bruņotu, neidentificējamu militārpersonu klātbūtni publiskās vietās.