Uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietu neierodas bojāgājušā ugunsdzēsēja vecāki

Attēlam ir ilustratīva nozīme © F64

Šodien uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanu Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā neieradās uzaicinātie bojāgājušā ugunsdzēsēja Viļņa Šteinīša vecāki.

Bojāgājušā ugunsdzēsēja vecāki uz lietas izskatīšanu nebija ieradušies veselības problēmu dēļ, tomēr abu cietušo advokāts norādīja, ka viņi ir pieteikuši 50 000 eiro morālā kaitējuma kompensāciju katrs. Turklāt abi cietušie par lietas faktiskajiem apstākļiem neko nevar liecināt, jo traģēdijas dienā viņi nebija lielveikalā, bet viņu dēls gāja bojā, pildot savus darba pienākumus.

Kāda cietusī pieteica 360 000 eiro morālā kaitējuma kompensāciju, skaidrojot, ka lielveikalā gāja bojā viņas māte, kuras līķis no drupām tika iznests nākamās dienas pēcpusdienā.

Sieviete skaidroja, ka "Maxima" lielveikalu apmeklēja ļoti bieži, praktiski katru vakaru pēc darba. Viņa uzsvēra, ka nekad īsti nepievērsa uzmanību kādiem bojājumiem, tāpat cietusī arī nekad iepriekš nebija dzirdējusi skanam signalizāciju.

Arī iepriekš liecinājušās sievietes tēvs pieteica morālā kaitējuma kompensāciju 360 000 eiro apmērā.

Vēl viena cietusī sieviete pieteica 427 000 eiro morālo kompensāciju. Viņa stāstīja, ka par traģēdiju uzzināja, būdama darbā. Sievietei lielveikalā gāja bojā meita. Cietusī liecināja, ka pati nekad uz lielveikalu nedevās.

Viens no cietušajiem, kas lietā pārstāv arī savus divus nepilngadīgos bērnus, pieteica 300 000 eiro morālā kaitējuma kompensāciju par katru no ģimenes locekļiem.

Traģēdijas dienā viņš pie lielveikala ieradās ap plkst.18 vakarā, bet viņa sieva no gruvešiem tika iznesta tikai nākamajā dienā.

2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Sākotnēji prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzina 263 cilvēkus. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā sākotnēji bija 155 miljoni eiro, bet tagad ir palielinājies. Arī cietušo skaits krimināllietā palielinājās.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Latvijā

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.

Svarīgākais