Lai gan ūdenspīpju lietošana ir viens no smēķēšanas veidiem, ko publiski darīt ar likumu ir aizliegts, diemžēl likums tiek pārkāpts gan kafejnīcās, gan bāros.
Latvijas Ārstu biedrība iesniegusi priekšlikumus Veselības ministrijai un Saeimai, kam drīzumā būs jālemj par smēķēšanas ierobežošanu saistībā ar Eiropas Savienības direktīvu, lai iekļautu likumā konkrētu, skaidru aizliegumu tieši ūdenspīpju smēķēšanai publiski. «Ja nav likumā ierakstīts, ka aizliegts smēķēt tieši ūdenspīpes, tad daudzi izliekas nesaprotam un izliekas, ka ūdenspīpes – tā nav smēķēšana,» saka Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. Ārstu biedrības priekšlikums ir likumā par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu pie aizliegumiem smēķēt iekļaut tekstu «tajā skaitā ūdenspīpi». P. Apinis saka: esam spiesti tā darīt, rakstīt tieši un nepārprotami, lai arī tas jau ir aizliegts. Diemžēl iestādes, kurām ir jākontrolē smēķēšanas ierobežojumu īstenošana praksē, citādi nesaprotot, ka ūdenspīpi smēķē un ka tā nodara vēl lielāku ļaunumu nekā cigarete.
Rīgas Austrumu slimnīcas pulmonoloģijas galvenais speciālists profesors Alvils Krams, atsaucoties uz Eiropas statistikas pārskatu Eurobarometer 2015, norāda, ka Latvija ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā ūdenspīpju lietošanā. «Nav brīnums, jo pretēji viennozīmīgam aizliegumam likumā kaljāna bāri Latvijā darbojas pilnā sparā,» saka plaušu ārsts. Ūdenspīpju lietošana visizplatītākā ir tieši jauniešu vidū. Viena ūdenspīpes lietošanas seansa laikā ieelpotā darva ir ekvivalenta piecām līdz desmit cigarešu paciņām. Ārsts atgādina, ka likumā teikts: «...smēķēšana ir process, kura laikā notiek tabakas izstrādājuma vai augu smēķēšanas produkta apzināta aizdedzināšana un lietošana [..] tādā veidā, ka notiek ieelpošana un kura rezultātā izdalās dūmi vai tvaiks.» Savukārt aizliegts smēķēt ir kafejnīcās, restorānos un citās sabiedriskās ēdināšanas vietās. Mediķi uzskata, ka iemesls cita veida smēķēšanas popularitātei ir fakts, ka, aizliedzot sabiedriskās vietās smēķēt, atkarība nemazinās un tiek meklēti veidi, kā to darīt, tāpēc palielinās elektronisko cigarešu un arī ūdenspīpju smēķēšana. Kopumā smēķēšanas izplatība Latvijā samazinās, un par to, pēc ārstu domām, var pateikties tieši ierobežojumiem smēķēt publiskās vietās, darbā, pieturās un citviet.