Aizsardzības ministrs: Latvija jau piedalās cīņā pret "Islāma valsti"

© F64

Latvija jau piedalās cīņā pret teroristisko grupējumu "Islāma valsts", šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" teica aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Komentējot informāciju par iespējamu Latvijas karavīru nosūtīšanu cīņai pret šo teroristisko grupējumu, ministrs uzsvēra, ka Latvija jau ir iesaistījusies šajā cīņā, veicot iemaksas speciālā fondā. "Esam to 65 valstu grupā, kas jau ir koalīcijā, kas cīnās pret "Islāma valsti"," skaidroja Bergmanis.

"Uz Sīriju mēs nebrauksim un nekarosim, bet varētu turpināt to, ko darām Afganistānā un Mali - iesaistīties apmācību procesā. Varētu iesaistīties Irākas armijas apmācībā, lai viņi spētu pretoties "Islāma valstij"," pieļāva Bergmanis, uzsverot, ka diskusijas par šādu iespēju ir sākušās.

Bergmanis uzskata, ka Latvijai ir ļoti labs apmācības līmenis un pieredze šajā jomā, līdz ar to valsts var palīdzēt veidot bruņotos spēkus valstīs, kur tie nav tik attīstīti.

Viņš arī atgādināja, ka gala lēmumu šajā jautājumā pieņems parlaments.

Kā iepriekš Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) politikas direktors-valsts sekretāra vietnieks Jānis Karlsbergs, Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) patlaban apsver līdz desmit karavīru lielas vienības nosūtīšanu cīņai pret "Islāma valsts".

Patlaban AM meklē, kādu ieguldījumu Latvija varētu sniegt, lai palīdzētu risināt problēmas Irākā, Sīrijā un citviet. Viens no risinājumiem, ko varētu piedāvāt apspriešanai parlamentam, ir Latvijas instruktoru nosūtīšana uz Irāku ASV vai Dānijas kontingentu sastāvā. Instruktori kaujas operācijās nepiedalītos, bet palīdzētu Irākas armijas apmācībā.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) "Krustpunktā" norādīja, ka Latvijas instruktoru vienībai nevajadzētu būt lielākai par 10-15 cilvēkiem. Ja šādu instruktoru skaitu AM piedāvās, parlamentā "var atrast dzirdīgas ausis" karavīru nosūtīšanai. Karlsbergs apstiprināja, ka patlaban tiek izskatīta iespēja nosūtīt uz Irāku ne vairāk kā desmit karavīrus.

Karlsbergs gan noteica, ka cīņai pret teroristiem "bez karavīru zābakiem uz zemes būs grūti", taču Latvijas dalība reālās kaujas operācijās patlaban netiekot plānota.

Šobrīd Latvija dažādos apmēros piedalās Eiropas Savienības (ES) pretpirātisma operācijā "Atalanta", ES Apmācības misijā Mali, NATO apmācības operācijā Afganistānā "Resolute Support" un ES militārā operācijā pret cilvēku kontrabandas un tirdzniecības tīklu Vidusjūras reģionā "Eunavfor Med".

AM izveidotajā portālā "sargs.lv" vēstīts, ka, lai koordinētu starptautiskās sabiedrības rīcību cīņai pret grupējumu "Daesh" ("Islāma valsts"), ASV sadarbībā ar sabiedrotajiem ir izveidojušas starptautisku koalīciju, formējot arī Apvienotos spēkus, kuri Irākā un Sīrijā īsteno ASV vadīto operāciju "Inherent Resolve".

Tās mērķis ir "iznīcināt teroristisko grupējumu "Daesh" un novērst draudus, ko tas rada Irākai un Sīrijai, kā arī plašākai starptautiskajai kopienai", norādīts paziņojumā, kuru, pērn rudenī, izveidojot Apvienotos spēkus, izplatīja ASV Centrālā pavēlniecība, kas ir atbildīga par šīs operācijas norisi.

Patlaban ASV vadīto koalīciju veido 62 valstis, tostarp arī Latvija, bet tikai aptuveni 20 nodrošina militāru atbalstu un 12 valstis veic gaisa triecienus.

"Islāma valsts" ir sagrābusi plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, kur cenšas ieviest viduslaiku sunnītu paražas, pasludinājusi tur "kalifātu" un pastrādājusi neskaitāmas asinsstindzinošas zvērības.

Grupējumam lojalitāti apliecinājuši arī radikāļu bruņotie formējumi Lībijā un Ēģiptē.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais