Lai gan elektroenerģijas cena gada laikā biržā ir samazinājusies par aptuveni 16 procentiem, mājsaimniecībām brīvā elektrības tirgus apstākļos elektroenerģija ir jāpērk vismaz par trešdaļu dārgāk nekā pērn.
Latvijas mājsaimniecības elektrību brīvajā tirgū pērk jau deviņus mēnešus. Esošajiem elektrības tirgotājiem – Latvenergo, 220 Enerģija, Baltcom TV un Win Baltic – septembrī ir pievienojusies SIA Aeon Energy. Vēlmi iesaistīties elektrības tirgū ir izteikuši vēl trīs elektrības tirgotāji – pārtikas un ķīmiskās rūpniecības izejvielu tirgotājs SIA Imlitex Latvija (bijušais BCG Rīga), SIA Starfit energy un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA Eco Baltia vide.
Lētāka – palu laikā
Elektroenerģijas vairumtirgus biržas Nord Pool Spot (NPS) Latvijas tirdzniecības apgabala dati liecina, ka elektroenerģijas vairumtirgus cena šī gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgu periodu pagājušajā gadā, ir bijusi gandrīz par piektdaļu zemāka. Kopš biržas darbības sākuma zemākā elektrības cena Latvijā bija martā – 32,22 eiro/MWh, un kopš tā laika ir novērots pakāpenisks vairumtirdzniecības cenu kāpums, tomēr elektroenerģijas cenas joprojām saglabājas zemākas, salīdzinot ar pagājušo gadu. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Enerģētikas departamenta Elektroenerģijas nodaļas vadītājs Valters Kalme, pamatojoties uz informāciju par elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenu ietekmējošiem faktoriem un biržas nākotnes darījumu cenām, prognozē, ka līdz šī gada beigām elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas varētu saglabāties zemākas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Savukārt elektrības tirgotāji savus tarifus mājsaimniecībām nav mainījuši, izņemot 220 Enerģija, kas gada vidū samazināja gan garantēto cenu, gan maksu par pakalpojumu biržas cenu plānos, it īpaši draudzīgus padarot piedāvājumus apjomīgākiem patērētājiem. «Mēs arī turpmāk pielāgosim savus cenu piedāvājumus, sekojot tirgus tendencēm, un, protams, palielinoties biržas klientu skaitam, varēsim vēl samazināt pakalpojuma maksu,» Neatkarīgajai atklāja 220 Enerģija mārketinga un pārdošanas vadītāja Madara Jurgelāne.
Iesaistoties elektrības tirgū, SIA Aeon Energy ienākusi ar vairākiem tarifu plāniem, no kuriem zemākā cena tiek piedāvāta plānā Dzintariņš senioriem – 15,99 eirocenti par kWh. Šis uzņēmums dibināts šā gada jūnijā ar 2 eiro pamatkapitālu.
Biržas tarifus izvēlas reti
Pēc Neatkarīgās aplēsēm, šobrīd biržas tarifi ir par 4–5% lētāki nekā fiksētās cenas tarifi un par 12–14% lētāki nekā piedāvājums, ko elektrības tirgotāji izteica pagājušā gada oktobrī.
Pagājušā gada beigās 220 Enerģija brīdināja patērētājus neslēgt ilgtermiņa līgumus ar saviem elektrības piegādātājiem par fiksētu cenu, jo paredzēja, ka elektrības cena varētu samazināties. «Kā jau prognozējām, lielākie ieguvēji ir tie, kas izvēlējušies biržai piesaistītu cenu, jo šī cena sevī neiekļauj pārdevēja iecenojumu par iespējamu cenu svārstību risku, bet tā ir patiesākā elektrības cena aktuālajā brīdī, turklāt to ir visvienkāršāk salīdzināt, jo šajos piedāvājumos tiek precīzi norādīts, cik eiro patērētājiem būs jāmaksā par tirgotāja pakalpojumiem katras kilovatstundas iegādei, un nav nekādu papildu saistību, kā līgumtermiņu vai sankciju par līguma pārtraukšanu,» atklāja M. Jurgelāne.
Savukārt Latvenergo preses sekretāre Ivita Bidere gan pagaidām nav tik pārliecināta, ka biržas tarifs mājsaimniecībām būs bijis izdevīgs. «Runājot par Dinamisko tarifu, atkal un atkal jāuzsver tā cikliskums – cena ir zemāka gada pirmajā pusē, pieaugot, dažkārt pat strauji, gada otrajā pusē. Tādējādi cenas izdevīgums ir jāvērtē tikai un vienīgi gada kontekstā,» uzsvēra I. Bidere. Pēc viņas teiktā, biržas produkts vispiemērotākais ir tādam patērētāju profilam, kuri lieto elektroietilpīgas ierīces un energoefektīvi pakārto to izmantošanu savam dienas ritmam. Viņa zināja stāstīt gadījumu, kad kliente, kas izmanto Elektrum dinamisko produktu, elektrības patēriņu no 1000 kWh mēnesī samazināja līdz 600 kWh, jo, noskaidrojot patēriņa paradumus ar viedā skaitītāja palīdzību, veica vairākas izmaiņas – energoefektīvi lietoja boileru, saldētavu novietoja tālāk no sienas un energoietilpīgās ierīces izmantoja nakts laikā. Neskatoties uz pašreizējo biržas tarifu izdevīgumu, šos tarifus mājsaimniecības izvēlas reti. Latvenergo Elektrum dinamiskais izmanto aptuveni 6000 klientu, 220 Enerģija biržas tarifu –aptuveni puse no visiem klientiem.
Vairāk aizsargāto lietotāju
Šobrīd elektrību par zemāku cenu var iegādāties trūcīgie un maznodrošinātie, kā arī daudzbērnu ģimenes. Šo iespēju izmanto no 46 000 līdz 57 000 trūcīgo un maznodrošināto un 16 000 daudzbērnu ģimeņu. Saskaņā ar grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, sākot ar nākamo gadu, uz šādu atbalstu varēs pretendēt arī ģimenes, kuru aprūpē ir bērns invalīds, kā arī pirmās grupas invalīdi. Pērn Latvijā bija reģistrēti 7916 bērni invalīdi, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija. Savukārt saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem valstī pirmās grupas invaliditāte piešķirta 22 988 personām.
Viedokļi
Ivita Bidere, Latvenergo preses sekretāre:
– Pavasarī elektrības cenas kritums parasti ir straujākais, jo Skandināvijā un arī Latvijā pieaug hidroloģiski izstrādātās elektroenerģijas apjoms, savukārt šogad vasarā elektroenerģijas cena bija netipiski zema un tāda tā saglabājās ilgāk nekā citkārt. Tuvojoties aukstajam laikam un attiecīgi pieaugot patēriņam, šobrīd cena NPS biržas Latvijas un Lietuvas reģionā ir pieaugusi. Šajā nedēļā būtisku ietekmi uz cenām atstās iepriekš neprognozēti notikumi elektroenerģijas biržā, samazinoties pārvades kapacitātei Skandināvijā un no Kaļiņingradas, tādējādi patēriņa pīķa brīžos būs cenas kāpums. Līdz ar to, vērtējot, vai gada griezumā biržas produkta patērētāji ir daudz lielāki ieguvēji nekā tie, kuri izvēlējušies fiksēto pakalpojumu, nav izteiktas atšķirības – vidēji fiksētais un biržas produkts ir diezgan līdzīgi.
Madara Jurgelāne, 220 Enerģija mārketinga un pārdošanas vadītāja:
– Atvērtais elektroenerģijas tirgus ir ļoti aktīva vide, kas samērā strauji reaģē uz dažādiem cenu ietekmējošiem faktoriem. Nākamajā gadā gaidāmais jaunais starpvalstu savienojums starp Lietuvu un Zviedriju nodrošina lielāku elektroenerģijas likviditāti, kā rezultātā cenas pilnīgi noteikti samazināsies. Lai gan tirgotāju fiksētie cenu piedāvājumi uz nākamo gadu vēl ir piesardzīgi, slēgt šobrīd ilgtermiņa līgumu, piesaistot cenu uz periodu līdz diviem gadiem, ir diezgan neprātīgi.