Vairs nedraudēs cūku piespiedu izkaušana ĀCM dēļ

© F64

Tā kā kopš šā gada 1.janvāra ir atcelta ārkārtas situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), mājas cūku turētājiem tiks atvieglota līdzšinējo infekcijas slimību profilaktisko pasākumu īstenošana, paredz valdības akceptētie "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām".

Ņemot vērā to, ka valstī ir atcelta ārkārtējā situācija saistībā ar ĀCM, jaunie noteikumi paredz atvieglotas prasības mājas cūku turētājiem. Turpmāk cūku novietnēs, kas neatrodas ĀCM riska zonās, netiek paredzēta mājas cūku izkaušana, ja saimniecībā netiek ievēroti noteiktie biodrošības pasākumi.

Noteikumi paredz - ja novietnēs netiks ievērotas biodrošības prasības, Pārtikas un veterinārajam dienestam joprojām būs tiesības aizliegt cūku pārvietošanu.

Līdz šim noteikumos tika ietvertas prasības, kuru mērķis bija nodrošināt pēc iespējas lielāku mājas cūku skaita dzīvnieku samazināšanu ĀCM riska zonās, lai līdz ar cūku blīvumu samazinātu arī risku ĀCM vīrusa izplatībai mājas cūku populācijā. Par šādu dzīvnieku izkaušanu valdība dzīvnieku īpašniekiem piešķīra kompensācijas.

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, no 2014.gada 27.novembra Lauku atbalsta dienestā ir saņemti iesniegumi kompensācijas izmaksai par kopējo summu 347 135 eiro. Pieteikumus iesniedza saimniecības, kurās bija jāizkauj dzīvnieki, ja saimniecība nespēj izpildīt noteiktās biodrošības prasības. Termiņš, līdz kuram bija jānokauj cūkas, bija 2015.gada 8.janvāris.

Pēc Lauksaimniecības datu centra datiem, Latvijā 2015.gada 1.janvārī bija reģistrēti 7428 cūku sugas dzīvnieku īpašnieki.

Kā ziņots, mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī. Līdz tam tika atklātas inficētas 72 cūkas trīs novadu desmit saimniecībās, bet kopumā slimības dēļ nācās iznīcināt 564 mājas cūkas.

Savukārt mežacūkām ĀCM šogad konstatēts 217 dzīvniekiem 14 novadu 32 pagastos. Tikmēr kopš kaites uzliesmojuma kopumā saslimušas 434 mežacūkas.

Jau vēstīts, ka no šā gada 1.janvāra vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

 

Svarīgākais